Hogyan halad Európa a digitális átalakulásban, és hogyan kezdte a gigafúzió utáni első közös üzleti évét az EMC-vel összeolvadt Dell? A vállalat budapesti szakmai fórumának alaphangját az a nagyszabású globális felmérés adta meg, amit a Dell megbízásából az Enterprise Strategy Group (ESG) készített a vállalatok és a digitalizáció kapcsolatáról.
Évtizedes életciklusokban gondolkodnak
A megállapítások egy része pozitív a vállalatok hozzáállásáról. A válaszadók közel a háromnegyede ugyanis nem vitatja: digitális transzformáció nélkül nem lehet versenyképes. Ugyanakkor mindössze 5 százalékuk állítja magáról, hogy már nemcsak a nehezén van túl, hanem teljesítette a mai kor elvárásai szerinti feladatokat. Nigel Moulton, a vállalat EMEA régiójának technológiai vezetője szerint a tömeges átállás még legalább másfél évtizedet vesz majd igénybe.
Baj, hogy a cégek egy jelentős része még mindig években, sőt évtizedekben méri az alkalmazások életciklusát, és elkülönített infrastruktúrákkal rendelkezik. Ez áthidalható a digitális transzformációra szánt befektetésekkel.
A globális felmérésben részt vevő ezer vállalkozás négy kategóriába sorolható a digitalizációval kapcsolatban eddig megtett, vagy éppen meg nem tett lépései alapján. Az elsőbe tartozó 12 százalék még a hagyományos struktúrákat alkalmazza, el sem indult az átalakulás felé. A második kategóriába viszont már a vizsgált cégek azon 42 százaléka sorolható, amelyek elkezdték a transzformációt, de a modern adatközpont-technológiákat még csak minimális mértékben vezették be.
A következő kategóriát egy hasonlóan kiterjedt, 41 százalékot képviselő csoport alkotja, amelyek már elkötelezettek a digitalizáció iránt és ha mérsékelten is, de már bevezették a modern adatközpont-technológiákat, és élnek az ezekhez kapcsolódó szolgáltatásokkal. A negyedik kategória az élenjárók csoportja, amelyek a legtovább jutottak az átalakulásban, számszerűségben viszont ők vannak a legkevesebben, arányuk épphogy eléri az 5 százalékot.
A digitalizáció szentháromsága
A modern adatközponti technológiák – például a horizontálisan skálázható tárolórendszerek vagy a konvergens/hiperkonvergens infrastruktúrák – bevezetése javíthatja az infrastruktúrakiosztást, gyorsíthatja az informatikai projektek megvalósítását és az alkalmazásfejlesztést.
A felmérés szerint a cégek 54 százaléka használ már konvergens vagy hiperkonvergens infrastruktúrákat, 58 százalékuk vezetett be bővíthető tárolórendszereket, és a megkérdezettek fele akar elindulni a szoftveralapú megoldások irányába.
Az eseményen szó esett a digitalizáció mindhárom meghatározó fejezetéről a munkaerő megkerülhetetlen transzformációjáról, az IT-infrastruktúra átalakításáról, azon belül is a felhőtechnológia valamilyen szintű igénybevételének a szükségességéről. A Dell ezen a téren hibrid megoldást támogat, vagyis a vállalati adatok egy részére közvetlen telephelyi tárolást és feldolgozást javasol, más részét felhőbe vinné. Az átalakulás fókuszba hozza az IT-biztonságot is, aminek a jelentősége szakértők szerint soha ilyen mértékben nem kerül előtérbe, mint manapság. Ez a digitalizációs "szentháromság" mozgatja az egész iparágat.
A Dell EMC Hungary vezetője, Dienes-Oehm Tivadar beszélt a Dell és az EMC idén februári hivatalos indulást fúziójának globális és hazai hatásairól. A 100 százalékban partnerhálózati értékesítésére támaszkodó hazai Dell EMC csapat 30 fővel kezdi a közös életet, a nemrég zárult első negyedévet Dienes-Oehm elmondása szerint kétszámjegyű növekedéssel zárták, ami mögött kormányzati és versenypiaci projektek egyaránt megtalálhatók. Az összeolvadás további részleteiről itt írtunk bővebben.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak