Legalábbis erről beszélt egy rendezvényen az USA nukleráis eszközei felett parancsnokló tábornok. Magát az indítást ugyanakkor továbbra sem tervezik algoritmusra bízni.

Igaz ugyan, hogy Washington korábban világossá tette, hogy sem most, sem a jövőben nem szeretné a nukleáris fegyverek feletti ellenőrzést átadni bármiféle mesterséges intelligenciának, ez nem jelenti azt, hogy az algoritmusoknak nem találnának feladatot a csapásmérő eszközöket felügyelő és kezelő tágabb rendszerben.

A témával kapcsolatban egy múlt héten tartott, informatikai fókuszú nemzetközi védelmi konferencián bővebben nyilatkozott az Egyesült Államok stratégiai parancsnokságát irányító Anthony J. Cotton. Az Air&Space Forces beszámolója szerint a légierő kötelékében szolgáló tábornok arról beszélt, hogy a Pentagon a nukleáris arzenálhoz kötődő paracsnoki, irányítási és kommunikációs rendszerek modernizálásánál, fejlesztésénél nagyon is számba veszik a mesterséges intelligencia biztosította lehetőségeket. Hangsúlyozta, hogy "minden lehetséges technológiát, technikát és módszert megvizsgálnak", ami segítheti az NC3 (Nuclear Command, Control and Communications) képességeinek modernizálását.

Az amerikai tábornok szerint a fenyegetések növekvő száma és formája, az egyre több szenzorból áradó egyre nagyobb adattenger és a kiberbiztonsági aggályok mind-mind az MI alkalmazása mellett szólnak. Az algoritmusok fokozott bevetése elengedhetetlen ahhoz, hogy az USA továbbra is riválisai előtt tudjon maradni ezen a területen. 

Cotton biztos benne, hogy az MI javítani fogja a nukleáris parancsnokság döntéshozatali képességeit, ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy "soha nem szabad megengednünk, hogy a mesterséges intelligencia hozza meg helyettünk ezeket a döntéseket".

Mindez egybecseng azzal, amiről az amerikai külügyminisztérium fegyverzetellenőrzési tisztviselője még tavasszal nyilatkozott. Paul Dean akkor azt mondta, hogy "Washington egyértelmű és erős elkötelezettséget vállalt" annak kapcsán, hogy a nukleáris fegyverek irányítása emberek kezében maradjon. Hasonló nyilatkozatokat tett Nagy-Britannia és Franciaország is, ám az amerikai tisztviselő tájékoztatójában kitért rá, hogy mindez Kínáról és Oroszországról nem mondható el.

Viccnek durva

Mióta világ a világ, amennyiben egy új technológiának van hadászati szempontból relevanciája, azt a lehető leghamarabb bevezetik. A mesterséges intelligencia esetében sem a ChatGPT megjelenésével kezdtek a témán gondolkodni a vezérkarokban. Amerikai pilóták például már több évvel ezelőtt AR-sisakban mentek ölre gépi kihívóikkal, Kínában pedig tavaly valódi körülmények között aratott győzelmet emberi vetélytársa felett egy MI-pilóta.

Ettől függetlenül az algoritmusok használata nem véletlenül vált ki sokakban megütközést, hiszen a generatív MI elterjedésével egyre csak szaporodnak a kínos tévedésekről, veszélyes hibákról szóló történetek.

Az a kutatási projekt sem éppen a gépek PR-jét erősítette, amit idén év elején publikáltak (PDF). Ebben egy nemzetközi konfliktuskezelési szimulációt végeztek el, ahol a nagyhatalmi szereplőket az elérhető legfejlettebb modellek (GPT-4, Claude 2.0, Llama-2 stb.) alakították. A lefuttatott tesztek alapján az algoritmusok nagyon gyakran eszkalálták a helyzetet nyílt háborúig, nem egyszer úgy, hogy minden előzetes figyelmeztetés nélkül megnyomták azt a bizonyos nagy piros gombot. Szerencsére csak virtuálisan.

Cloud & big data

Frászt kapnak a Szilícium-völgyben az új amerikai bevándorlási politikától

A kilátásba helyezett intézkedések a technológiai területen is érinthetik a legális bevándorlókat, miközben a munkaerőhiány már azok nélkül is problémát jelent az ágazatban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.