Svájci kutatók annyira jól kombinálták a mechanikát a mesterséges intelligenciával, hogy az csalni kezdett a népszerű ügyességi labirintusjátékban.

A sakk réges-régen elesett, majd következett a dáma, aztán a kikezdhetetlennek vélt ázsiai táblajáték, a go. Nem járt jobban sem a póker, sem a bridge, de említhetünk még egy sor video- és összetett társasjátékot is. Ezekben a szórakozási formákban közös, hogy az algoritmus már mindegyiknél bizonyította, akár a világ legjobb emberi játékosainál is jobb teljesítményre képes.

Ezt az egyre terjedelmesebb listát bővítették most svájci kutatók azzal, hogy megalkották a golyós ügyességi labirintusjátékot tökéletesen végigvivő automata rendszert. A CyberRunner egyik részét a tábla két tengely mentén történő forgatását végző fizikai egység, illetve a golyó útját figyelemmel kísérő szenzor adja.

A szoftveres oldal legfőbb eleme természetesen egy mesterségesintelligencia-modell, amely a megerősítéses tanulás segítségével néhány óra alatt szó szerint emberfeletti képességekre tett szert, és kevesebb mint 15 másodperc alatt végzett a feladattal. Ennek a módszernek a lényege nagyon leegyszerűsítve az, hogy a gép a folyamatos próbálkozások során rögzíti a hibás, játékvesztést eredményező mozzanatokat, és azokat a továbbiakban elkerüli. Egy idő után pedig így eljut a tökéletesre finomított mozgássorhoz.

 

 

A Zürichi Műszaki Egyetem (ETH) kutatócsapata annyira jó munkát végzett, hogy "teremtményüket" egy gyors etikaleckében kellett részesíteni. Az algoritmus ugyanis hamar rájött arra, hogy bizonyos pontokat érintve jelentősen lerövidítheti az utat a célig. Mivel a játék szabályai szerint a kijelölt útvonalon kell bejárni a pályát, ezért a fejlesztőknek külön le kellett tiltania a gépet a rövidítések kereséséről. (A videón 1 perc 8 másodpercnél látható az ügyes csalási kísérlet.)

A rendszerben rejlő lehetőségek felkutatását és a további kísérletezést a svájci csapat nem kívánja szigorú falak között tartani. Az ígéretek szerint a modell hardveres és szoftveres elemeinek leírása, kódja és dokumentációja egyaránt elérhető lesz hamarosan a CyberRunner oldaláról.

Cloud & big data

Megsemmisültek Kínában a külföldi mobilok

Egy helyi kutatócég szerint októberben majdnem feleannyi nem kínai kötődésű okostelefont adtak el a távol-keleti birodalomban, mint egy évvel korábban.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.