A Kaspersky szerint néhány ezer dollárból minden további nélkül megoldható, hogy a Google Play áruházon keresztül széles körben lehessen terjeszteni rosszindulatú kódokat.

Bár itthon manapság keveset hallani a Kasperskyről, az orosz titkosszolgálatokkal is gyanúba kevert kiberbiztonsági cég dolgozik töretlenül. A napokban például közzétettek egy jelentést, ami négy év kutatási anyagát összegzi. 2019 és 2023 között mélyebben megfigyelték a Darknet kilenc piacterét, és így fel tudták térképezni azokat a mechanizmusokat, ahogyan a kiberbűnözők eljuttatják a Google Playen keresztül a felhasználók eszközeiig a káros kódokat. A megfigyelt feketepiacokon minden szükséges kód és szolgáltatás beszerezhető ehhez.

A hatékonyabb eszközök drágák

A támadóknak először is szükségük van egy Play fejlesztői fiókra, ezek ára 60 és 200 dollár között mozog. Ez azonban csak az alap. A legjobb (és legdrágább) eszköz az úgynevezett "loader" program, mert az juttatja be házon belülre a támadó kódot. Ha ugyanis valaki egyszerűen feltöltene egy káros kódokat tartalmazó appot, azt nagy valószínűséggel a Google Play automatizált ellenőrző mechanizmusai kiszúrják, és még a feltöltő fejlesztői fiókját is törölhetik. Ezért a csali appot először tisztán telepítik, csupán a speciális, kívülről ártatlannak látszó loadert rejtik el benne. Annak lesz a feladata, hogy később frissítés formájában letöltse és telepítse az appba a rosszindulatú kódot.

A frissítés jellemzően extra hozzáférését kér adatokhoz, fájlokhoz. Ha ezeket az engedélyeket a felhasználó nem akarná megadni, az alkalmazás pressziót alkalmaz: pl. figyelmezteti a felhasználót, hogy engedélyek hiányában erősen korlátos lesz a funkcionalitása. A loaderek viszonylag drágák: komplexitásuk és tudásuk függvényében 2 és 20 ezer dollár között mozog az áruk.

Az árnál sok tényező számít: felhasználóbarát-e a kezelőfelület, mennyire kényelmes a vezérlőpanel használata, milyen Android-verziókat támogat, a célpontok szűrhetők-e országonként stb. Az igazán profi szolgáltatók még bemutató videókat is mellékelnek a digitális pajszer- és álkulcskészlethez, esetleg demóverziót is felajánlanak az ígéretes ügyfeleknek.

A loaderek általában rugalmasan bővíthetők. Olyan funkciókkal szokták kiegészíteni, mint például a debugger vagy a sandbox környezet felismerése. Ezek gyanús/veszélyes környezetet észlelve leállíthatják a loadert, vagy riasztást küldhetnek a támadónak, hogy valószínűleg lebukott az appja.

Ha valaki kisebb büdzséből gazdálkodik, a loadernél olcsóbban is megúszhatja káros kódja beültetését: igénybe vehet 50-100 dollárért ún. bindig szolgáltatást, amely megpróbál bevinni egy rosszindulatú APK fájlt egy törvényes alkalmazásba. A szolgáltatás nem véletlenül olcsó: alacsony a sikeres telepítési aránya.

A Kaspersky által vizsgált feketepiacokon szinte bármit meg lehet venni. A virtuális privát szerverek, amelyekre a támadók átirányíthatják a forgalmat vagy a fertőzött eszközöket, kb. 300 dollárba kerülnek. Ún. webinjektorokat, melyek figyelik, hogy az áldozatok meglátogatják-e a kiválasztott webhelyeket a fertőzött eszközeiken, illetve a meglátogatott oldalakat pl. adatlopó oldalakkal helyettesítik, 25-80 dollárért lehet szerezni. De vannak olyan szolgáltatások, melyek a rosszindulatú szoftverek értelmezését nehezítik meg (obfuscation). A szolgáltatás ára jellemzően 30 dollár/fájl körül mozog, de csomagban akár 10 dollár közelébe is csökkenhet az ár.

Sőt, már az appok terítésére is vannak szolgáltatások, melyek példányonként 10 centtől 1 dollárig terjedő összegért vállalják a telepítést.

Nincs tökéletes védelem

A Google Play a feltöltés előtt szigorúan ellenőriz minden appot, és a már fent lévő kínálatot is rendszeresen monitorozza. A védelem azonban nem (nem lehet) tökéletes: a kiberbűnözők újabb és újabb módszereket találnak ki a biztonsági szabályok kijátszására. A Kaspersky csak 2022-ben több mint 1,6 millió rosszindulatú vagy nem kívánt szoftvert azonosított mobil eszközökön.

Erről részben a felhasználók tehetnek. Alapszabály ugyanis, írja a Kaspersky jelentése, hogy nem szabad engedélyezni ismeretlen alkalmazások telepítését, illetve még az ismert alkalmazások esetében is ellenőrizni kell, hogy mihez kér hozzáférést.

Biztonság

MI-vel védenék a britek az internetre szabadított óvodásokat

Az illetékes hatóság felmérése szerint egyre több kisgyerek jelenik meg a világhálón, akiknek a szülei is egyre nagyobb szabadságot engednek a digitális térben.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.