A Biden-adminisztráció az orosz kibertámadásoktól tartva nemzetbiztonsági vizsgálatot indított az orosz Kaspersky Lab szoftvereivel kapcsolatban – számolt be róla bennfentes forrásaira hivatkozva a Reuters. Ezek szerint az ügy már tavaly óta a Kereskedelmi Minisztérium előtt volt, de idén márciusig nem sokat haladt előre, míg a Fehér Ház nem sürgette meg a Moszkva és a Nyugat között fokozódó feszültség közepette. A kérdés most is az arra vonatkozó kockázatok felmérése lenne, hogy a Kreml a rendszerekhez magas szintű hozzáféréssel működő víruskeresőt felhasználhatja-e érzékeny információkmegszerzésére vagy manupulációjára, különs tekintettel az elektromos hálózatok és más kritikus infrastruktúrák üzemeltetőire.
Az amerikai szabályozó hatóságok már 2017-ben letiltották a Kaspersky szoftvereinek szövetségi kormányzati alkalmazását, most pedig arra arra kényszeríthetik a vállalatot, hogy tegyen intézkedéseket a fenti kockázatok csökkentésére, vagy teljes egészében kizárják termékeit az országból. A hírügynökség összeállítása szerint a nemzetbiztonsági vizsgálaton (pontosabban a Trump-adminisztráció által létrehozott széles körű új jogosítványokon) kívül más eszközök nem igazán léteznek az EgyesültÁllamokban, hogy a kormány blokkolja a moszkvai székhelyű cég szoftverének használatát a magánszektorban, a cég pedig foylamatosan tagadja, hogy jogsértést követett volna el, vagy bármilyen titkos együttműködést folytatna az orosz hírszerzéssel.
A Kaspersky a Gartner 2020-as adatai alapján 95,3 millió dolláros bevételt termelt az amarikai piacon, ami globális bevételének közel 15 százalékát tette ki abban az évben. Az a piackutató jelentéséből nem derül ki, hogy ez tartalmazza-e a harmadik felek által különböző márkajelzéssel árusított Kaspersky-termékeket, ami az amerikai nemzetbiztonsági tisztviselők szerint zavart kelt a szoftverek eredetét illetően. Márciusban az információbiztonságért felelős német szövetségi hivatal adott ki figyelmeztetést adott ki a Kaspersky vírusvédelmi szoftverének használatáról, nem sokkal később pedig egy hatósági vizsgálathoz kapcsolódóan az olasz kormányzati szervezeteknél kezdeményezték a Kaspersky Lab szoftvereinek lecserélését. Maga a Kaspersky már több ízban is deklarálta, hogy magánkézben lévő, az orosz kormánytól független vállalkozásról van szó, melynek adatfeldolgozó infrastruktúrája 2018 óta Svájcban működik.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak