Lapértesülések szerint az olasz kormányzati szervezeteknek le kell cserélni az oroszországi központtal működő biztonsági cég megoldásait.
Hirdetés
 

Az olasz kormányzati szervezetek le kell cserélniük a Kaspersky Lab szoftvereit - adta hírül a Reuters egy készülőben lévő kormányrendeletre hivatkozva. A hírügynökség megjegyzi, hogy a lépésre akkor kerül sor, amikor az olasz adatvédelmi szabályozó hatóság vizsgálatot indít az oroszországi székhelyű biztonsági vállalat megoldásaival összefüggésben lévő lehetséges adatvédelmi kockázatokról. Mindez nyilvánvaló reakció a Moszkva által indított háborúra.

A hatóság arra kérte a Kasperskyt, hogy adja meg az országban lévő ügyfeleinek számát és jellegét, és tisztázza, hogy az eszközei hogyan dolgoznak fel személyes adatokat, beleértve azt is, hogy ezeket a külföldi kormányok rendelkezésére bocsátják-e. A Kaspersky a Reutersnek küldött nyilatkozatában közölte, hogy megkapta az olasz szabályozó hatóság kérését, és készséggel válaszol az esetleges aggályokra.

Múlt hét elején kiadott ajánlásában az olasz állami kiberbiztonsági ügynökség ugyanakkor azt állította, hogy nincs bizonyíték arra, hogy az Oroszországgal kapcsolatban álló vállalatok által szállított termékek kompromittálódtak volna a február 24-i ukrajnai invázió óta. Utóbbi praktikusan azt jelenti, hogy nincs nyoma annak, hogy az orosz kormányzat beékelődött volna ezekbe a szoftverekbe.

Szintén a Kaspersky és Olaszország kapcsolatához kötődik, hogy a Ferrari Forma-1-es csapata eltávolította az autóiról az orosz vállalat logóját, és a hírek szerint felülvizsgálják az érvényben lévő partnerségi megállapodást is.

Máshol is veszélyt látnak

A fentiekhez hasonló lépések történtek nemrégiben Németországban is, ahol az információbiztonságért felelős szövetségi hivatal (Bundesamt für Sicherheit in der Informationstechnik, BSI) figyelmeztetést adott ki a Kaspersky vírusvédelmi szoftverének használatáról, egész pontosan azt javasolva a felhasználóknak, hogy az orosz gyártó szoftverportfóliójából származó alkalmazásokat cseréljék le valamilyen alternatív termékre.

A vállalatot ugyanakkor nem a napokban kezdték "megtalálni" Nyugaton. Az első jelentősebb akció 2015-ben történt, amikor a Bloomberg terjedelmes írásban vizsgálta a Kaspersky és az orosz titkosszolgálatok kapcsolatát azt sugallva, hogy a vállalat lényegében a kibervédelmi szolgáltatásai örvén információkat is gyűjt az orosz titkosszolgálatoknak. Bár a vállalat tételesen cáfolta a Bloomberg értesüléseit, innen már nem volt visszaút. Két évvel később először az amerikai hadseregnél, majd nem sokkal utána elnöki rendelettel az összes kormányzati szervnél megtiltották a Kaspersky-termékek használatát.

Aztán sorban jöttek más kormányok, először a britek, aztán a hollandok, sőt 2018-ban még Magyarországon is kijött egy kormányrendelet, amely megtiltotta költségvetési szerveknek és állami cégeknek a Kaspersky-termékek használatát.

A Kaspersky a vádakra következetesen reagál. A cég kiemeli, hogy teljesen magánkézben lévő szervezetként működik, amely nem kötődik az orosz kormányhoz, és meglátása szerint a döntések hátterében inkább geopolitikai, mint valós technikai aggályok húzódnak. A vállalat "ellenkampányának" részeként infrastruktúrája egy részét, például amelyben felhasználói adatokat tárolnak, Svájcba költöztette, Madridban pedig átláthatósági központot nyitott.

Biztonság

25 évre ítélték Sam Bankman-Friedet. Változott valami?

Csütörtökön megszületett az ítélet az FTX volt vezérigazgatójának ügyében: 57 éves korában szabadulhat.
 
Hirdetés

A NIS2-megfelelőség néhány technológiai aspektusa

A legtöbb vállalatnál a megfeleléshez fejleszteni kell a védelmi rendszerek kulcselemeit is.

Az uniós direktíva felpezsdíti a magyar kiberbiztonsági piacot, az auditokból átfogóbb képet kapunk a gazdaság és az ország kiberképességeiről is. Interjú dr. Bencsik Balázzsal, az SZTFH kibervédelmi igazgatójával.

a melléklet támogatója a RelNet Technológia Kft.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.