Biztosan megér közel ötmilliárd dollárt a ZT Systems csak azért, mert MI-infrastruktúrához szállít elemeket hyperscale szolgáltatóknak?

Infrastruktúra-gyártót vásárolt az AMD: 4,9 milliárd dollárt fizet a ZT Systemsért. A vételár 75 százalékát készpénzben, a többit részvényekben egyenlíti ki – 400 millió dollárt csak bizonyos feltételek teljesülésekor kapnak meg a jelenlegi tulajdonosok. Mint a közlemény fogalmaz, a "stratégiai tranzakció a következő jelentős lépés az AMD MI-stratégiájában".

A csipgyártó szerint ezzel úgy bővül a portfóliója, hogy teljes és optimalizált MI-infrastruktúrát tud szállítani felhőszolgáltatóknak és vállalati ügyfeleknek egyaránt. "A ZT Systems kiterjedt tapasztalata a felhőalapú számítástechnikai megoldások tervezésében és optimalizálásában segít a felhőalapú és vállalati ügyfeleknek abban, hogy jelentősen felgyorsítsák egy AMD-alapú MI-infrastruktúra méretezhető telepítését" – írja a közlemény. Ez az AMD vezérigazgatójának, Lisa Sunak (a fenti fotón) a keresetlenebb megfogalmazásában így hangzik: "több GPU-t adunk el."

A tranzakciót a jövő év első felében szeretnék lezárni, és ha az sikerül, az év végére már a pénzügyi eredményekben is meg fog mutatkozni a felvásárlás pozitív hatása, ígérik Suék. A lezárás után a ZT Systems az AMD Data Center Solutions Business Groupjának részeként dolgozik tovább, de mostani vezetői irányítása alatt: Frank Zhang jelenlegi vezérigazgató felel a gyártásért, míg Doug Huang jelenlegi elnök a tervezésért és ügyféltámogatásért.

A felvásárlás után egy-másfél évvel értékesítik a ZT Systems gyártó üzletágát. Egyelőre az AMD vevőt sem keres a részlegre.

Piacelemzők: jó döntés volt

A piacelemzők pozitívan értékelték az AMD lépését. A ZT Systemsszel a háta mögött az AMD szorosabb kapcsolatot tud kiépíteni adatközpont-üzemeltető ügyfeleivel, ami jótékonyan támogathatja hosszabb távú bevételi terveit. Emellett a ZT Systemsben felhalmozott szakértelem birtokában az AMD átfogóbban szolgálhatja ki a felhőszolgáltatókat. Azt sem látják aggályosnak az elemzők, hogy az AMD lendületből megválik a ZT Systems gyártórészlegétől. Szerintük ez hosszú távon nem befolyásolja az eredményességét. Jelenleg a ZT Systems kb. 10 milliárd dollár éves bevételt termel 2500 alkalmazottal. Közülük az AMD hosszabb távon mintegy ezret kíván megtartani.

Az AMD lépése technikailag is logikus. A mesterséges intelligencia extra nagy számítási igényei miatt felértékelődött a klasztertechnológia. Ahhoz azonban, hogy több ezer csipet klaszterekbe szervezzenek, speciális szerver-infrastruktúra – és természetesen tudás – kell, amivel a ZT Systems rendelkezik is.

Jelenleg az AMD-nek kb. 500 rendszermérnöke van – árulta el a The Next Platformnak Forest Norrod, az AMD adaközponti üzletágának vezetője –, a ZT Systemsnek viszont kb. 1100. Mivel az AMD több szabványt is támogat, sokkal több emberre van szüksége a rendszerek tervezéséhez és teszteléséhez, és ezt a csapatot készen kapja a ZT Systemsszel.

Az MI-világ másik sztárja, az Nvidia is hasonló úton jár. Tavasz óta Jensen Huang mindenhol előhozza, hogy ma már képesekké váltak mesterséges intelligenciát gyártani, azaz a komponensektől az infrastruktúrán át a szoftverig teljes MI-stacket szállítani. De míg az Nvidia ezt olyan gyártókkal partnerségben valósítja meg, mint a Dell, úgy tűnik, az AMD szeretne mindent házon belül tudni.

(Fotó: AMD)

Piaci hírek

A golyóvonatokat is algoritmusok vezetik majd

Japán büszkeségeit azért csak lassan, megfontolva haladva rakják át teljesen automatikus működésre. Az óvatosság érthető, hiszen a Sinkanszenek 300 felett repítik utasaikat.
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.