Május 20-án kezdődött Las Vegasban a Dell Technologies World. A konferencián Michael Dell vezérigazgató és Jensen Huang Nvidia-vezér közösen jelentették be, hogy a két cég kibővítette partnerségét a mesterséges intelligencia terén. A cél olyan hardverek és szoftverek piacra dobása, melyek megkönnyítik az ügyfeleknek az MI alkalmazását.
Az együttműködés bővítése nem okozhatott komolyabb meglepetést a piacon. Az MI-központú partnerségre ugyanis már tavaly júliusban rátették a pecsétet. Az Nvidia a márciusban tartott fejlesztői konferenciáján, a GTC-n pedig utalt arra is, hogy újabb "AI Factoryk" jöhetnek. (Az idei GTC néhány érdekességéről itt számoltunk be.)
Képesek lettünk MI-t gyártani
A két vállalat hardvereit és szoftvereit egyesítő AI Factory legfontosabb ígérete, hogy elképesztő mértékben lerövidíti az MI bevezetését. Állítólag 86 százalékkal csökkenti a beállítás időigényét (ilyenkor persze mindig kérdés, hogy mihez képest). Huang az AI Factory kifejezést úgy magyarázta, hogy most már úgy tudunk MI-t "gyártani", ahogy korábban például szoftvert gyártottunk.
Az együttműködés bővítésének néhány eredményét a két cégvezető meg is mutatta. Az egyik újdonság egy PowerEdge szerver (XE9680L), amelybe az Nvidia új, Blackwell csipjei kerülnek. A szerver kompakt kialakítású, mégis 8 darab Blackwell GPU-t támogat. A másik pedig egy szoftver, a Generative AI Solution for Digital Assistants, amely a digitális asszisztensek gyorsabb bevezetését hivatott támogatni.
Huang egyébként nem fukarkodott a nagy szavakkal: a partnerség az MI eddigi örténetének legnagyobb go-to-marketje. De minden, a Dellhez és az Nvidiához hasonló vállalat előtt nagy lehetőségek nyílnak, mert az MI-korszak új hardvereket kíván. Két feladat áll a cégek előtt: modernizálni kell a világon eddig felépített mintegy ezermilliárd dollár értékű adatközpontot, és AI Factoryket kell építeni a többi iparágnak, mondta az Nvidia-vezér.
Michael Dell viszont a jó időzítésről beszélt. A Dell célja, hogy kulcspartnere legyen az MI lehetőségeit kiaknázni igyekvő vállalatoknak, és ehhez szerinte fontos az Nvidiával való együttműködés.
Amazon, a megfontolt haladó
A bejelentés jelentősége abból a szempontból sem elhanyagolható, hogy már csak órák vannak az Nvidia negyedéves jelentéséig, és ilyenkor a vállalatok kevésbé közlékenyek terveikkel kapcsolatban. Ami az eredményeket illeti, az előrejelzések szerint a vállalat szép számokkal dicsekedhet majd, és ez tovább lökheti a cég értékét. Pedig részvényeinek árfolyama tavaly év eleje óta már mintegy hatszorosára nőtt.
A Financial Times azonban egy komolyabb visszaesés lehetőségét sem zárja ki. Az Nvidia egyik legfontosabb partnere, az Amazon ugyanis megszellőztette: nem vásárol az Nvidia jelenleg nagy tömegben szállított szupercsipjéből, a Grace Hopperből, hanem kivárja, amíg az Nvidia képes lesz elegendőt szállítani a Dell által is preferált Blackwellből, amely állítólag kétszer hatékonyabb elődjénél a nagy nyelvi modellek betanításánál.
Az Amazon szerint a két család túl gyorsan követte egymást. A Hopper architektúrájára épülő csipeket csak 2022 őszén kezdték gyártani, a Blackwellt pedig idén márciusban mutatták be, és őszre már nagy tömegben tudja is szállítani az Nvidia. Kérdés, hogy a Blackwell architektúrájú GPU-kból, melynek első képviselője a kb. 70 ezer dollárba kerülő GB200, mennyit vesz majd az Amazon, amely az Nvidia egyik legnagyobb vásárlója.
Elemzők egyébként egyre gyakrabban emlegetnek az MI-cégek kapcsán piaci buborékot, ami kipukkadása esetén az Nvidiára is hatással lehet.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak