A Google, az Amazon vagy a Microsoft cloud üzletének fejlődése is nagyban húzta az adatközponti piacot, ami tavalyi rekord után az idén még nagyobbra hízik.

A szállítók tavaly rekord értékű, 142 milliárd dolláros bevételt termeltek az infrastruktúra-megoldásokból (szerverek, tárolók, hálózati eszközök), ami 7,3 százalékkal haladta meg a 2016-os eredményt. A növekedés főleg a 12,2 százalékkal bővülő szerverpiacnak köszönhető, ami az előző évben már 66 milliárdos globális üzletté hízott. Ez elsősorban a cloud adatközpontok szaporodásának köszönhető: a becslések szerint már a publikus felhőbe folyik az erre fordított pénzek harmad része.

Az adatközpontok piacán az előző év sosem látott M&A aktivitást is hozott, a forgalom a 20 milliárd dollárt is meghaladta. A 48 darab nagy horderejű üzlet pedig azt jelentette, hogy gyakorlatilag hetente megállapodtak valamilyen felvásárlásban vagy összeolvadásban. A konszolidációs folyamat fő iránya a méretgazdaságosság, mivel a nagy szervezetek úgy próbálják fejleszteni informatikai rendszereiket, hogy közben egyre kevésbé támaszkodnak a saját üzemeltetésű adatközpontokra.

Újabb rekord évnek nézünk elébe

Ez lökést ad a kiszervezési folyamatoknak, vagyis a cloud szolgáltatások vagy kolokációs létesítmények igénybe vételének. Az elemzők szerint már bevett megoldássá vált a saját adatközpontok eladása és visszabérlése is, máshol pedig egészen más területeken mozgó cégeknél tervezgetik a felesleges kapacitások piacosítását. Az operátorok eközben igyekeznek megfelelni a nagyságrenddel megnövekedett keresletnek, és globális jelenlétre törekszenek, ami idén is tovább hajtja az M&A üzleteket.

A szakértők szerint a feltörekvő regionális szlgáltatók mellett az Amazon, a Microsoft vagy a Google is rendesen a zsebébe nyúl majd 2018-ban. Egyrészt nyilvánvaló, hogy a weboldalaktól a mobil alkalmazásokon keresztül az önvezető járművekig minden amellett szól, hogy a mindennapos technológiai és gazdasági fejlődésnek ma már az adatközpontok is olyan alapvető kellékei, mint mondjuk az utak vagy az elektromos hálózat.

Az adatközponti beruházások tavaly egyedül Észak-Amerikában az M&A tranzakciókhoz hasonló, 20 milliárd dollár körüli értékben valósultak meg, és a CBRE ingatlantanácsadó szerint már ebben az évben is 4 milliárdnál tartanak, ami az idei eredményt a tendenciák alapján jóval 20 milliárd fölé tolja majd. (2016-ban a teljes éves forgalom 7,7 milliárd volt, ami akkor rekordnak számított.) A nagy szolgáltatók előszeretettel vásárolják fel a Fortune 500-as vállalatok saját létesítményeit, akik egyre kevesebb értelmét látják a saját üzemeletésű központok fenntartásának.

A telekkel együtt jön az ügyfél is

A CBRE úgy látja, hogy alapvető változások zajlanak az intézmények tulajdonlásában: míg öt, de akár három évvel ezelőtt is az adatközpontok (terület alapon) legnagyobb részét ugyanaz a szervezet használta, aki magát a létesítményt is birtokolta vagy bérelte, addig tavaly óta a fajsúlyos piaci szereplők agresszív felvásárlásokba kezdtek, és akár jóval áron felül is hajlandóak megvenni az ingatlanokat, hogy aztán az eladókat azon mód be is tereljék saját előfizetőik táborába.

A CBRE 2017 második feléről szóló tanulmánya ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy az ingatlanpiaci környezet szempontjából ezek a felvásárlások sokszor teljességgel indokolatlanok. Így a befektetések egyetlen életszerű magyarázata csak az lehet, hogy a szolgáltatók közvetve azért fizetnek, hogy a vállalati ügyfeleket hosszú távra "magukkal vihessék a felhőbe". A pénzcunami eredménye pedig nagyon hamar látványossá válik: a Cisco előrejelzése szerint például 2021-re a globális adatközponti forgalom 95 százalékát a felhő alapú szolgáltatások teszik majd ki.

Cloud & big data

Van az a pénz... Kivették a kínai App Store-ból a WhatsAppot és Threadset

Peking szerint a Meta két mobil appja nemzetbiztonsági aggályokat vet fel.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.