2017-ben soha nem látott összegű, közel 150 milliárd dollárnyi bevétel jött össze az informatikai infrastruktúrában utazó gyártóknak. A boomot főleg a szerverek iránti keresletnövekedésnek köszönhetik.

Az infrastruktúra-szállításokból, amely magában foglalja a szervereket, tárolókat és a hálózati termékeket, tavaly rekordméretű, 142 milliárd dolláros üzletet csinálhattak a gyártók. Ez az összeg 7,3 százalékkal haladta meg az előző évit.

A felhőszolgáltatók folyamatosan bővítik az adatközpontjaikat

A növekedés motorja 12,2 százalékos éves szintű bővüléssel egyértelműen a szerverbiznisz volt. Drágultak a memóriaárak, az alkalmazások iránt megnövekedett igénnyel nehezen tudtak lépést tartani a szállítók. Mindezek a fejlemények kombinálva a publikus felhőszolgáltatók folyamatban lévő adatközponti bővítéseivel, valamint az új generációs Intel és AMD processzorok megjelenését követő nagyvállalati frissítési ciklusokkal, világméretekben nem kevesebb, mint 66 milliárdos üzletté növesztették a szerverpiacot. A felhő valóban nagy üzlet az IT-infrastruktúra szállítóknak, az erre fordított pénzek harmadát már nyilvános felhőre költik.

 

A tárolóértékesítés némi visszaesést követően állt ismét növekedési pályára, miután megnőtt a kereslet a sokkal gyorsabb tárolást lehetővé tevő all-flash, illetve a szoftveralapú tárolórendszerek  iránt. Ezek ellensúlyozni tudták a hagyományos merevlemezes termékek gyengébb szereplését, és az összességében mintegy 1,6 százalékkal bővülő piacon 26 milliárd dolláros bevételhez juttatták a gyártókat.  

A hálózati eszközök közel annyit hoznak, mint a szervereladások

A hálózati eszközök telepítése is folyamatosan növekszik az adatközponti beruházásoknak, valamint a vezeték nélküli LAN megoldások terjedésének köszönhetően, ezek nyomán a piac bővülése elérte a 4,3 százalékot, az ebből származó bevételek pedig megközelítették a szerveres szegmens méretét, mintegy 50 milliárd dollárra rúgtak. Összeségében az Ethernet hálózatok növekedése 7, a LAN-oké 9 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. A szolgáltatók kereslete a routerek iránt tavaly is pozitív maradt, igaz a piac mindössze 1 százalékot bővült, de a nagyvállalati hálózati útvonalválasztóknál igen durva 9 százalékos visszaesés következett be.

Erős év volt 2017 a szerver-, tároló- és hálózati eszközöket értékesítő partneri hálózatoknak is. Az infrastruktúra-eladások háromnegyede ma már channel partnereken keresztül zajlik. Ugyanakkor a közvetlen értékesítés még ennél is gyorsabban nőtt tavaly, a kínai és a tajvani ODM szerverszállítóknak tulajdoníthatóan, amelyek a felhőszolgáltatókat látják el nagy mennyiségben ezekből az eszközökből. A szervereladások 34 százaléka köthető a közvetlen értékesítőkhöz, ugyanez az arány a tárolópiacon 19, a hálózati eszközöknél pedig 20 százalék. A trend idén is nagyjából eszerint folytatódik, miután a publikus felhőszolgáltatók nemcsak bővítik és felújítják meglévő adatközpontjaikat, hanem egyre több új földrajzi helyszínen jelennek meg.

A dobogósoké a piac 50 százaléka

A tavalyi év három legjelentősebb it-infrastruktúra szállítója a Cisco, a Dell EMC és a Hewlett Packard Enterprise (HPE) volt, együttvéve lefedték a globális piac 50 százalékát. A Cisco a hálózati infrastruktúrában domináns pozíciójával képes volt megtartani 20 százalékos részesedését a teljes infrastruktúra-piacon. Az utóbbi években elhatározott stratégiaváltás nyomán a korábbi hardverközpontú felhasználói bázistól elmozdult a szoftver és szolgáltatás alapú megoldások felé.

A 67 milliárd dolláros óriásfúzióval egyesült Dell EMC, túl az első közös évén mind a szerver-, mind a tárolópiac vezető gyártójává vált. Részesedése a teljes piacból 15 százalékra bővült, és az egyik leggyorsabban növekvő szereplője az ágazatnak.

Nem sokkal marad le tőle a 14 százalékot felmutató HPE, amelynek a fókusza eltolódni látszik a szerverbiznisztől a nagyobb értékű szegmensek, a hiperkonvergens infrastruktúrák (HCI) és a nagy sebességű számítástechnika, a high performance computing (HPC) felé. A Nimble felvásárlásával a tárolós üzletágat turbózta fel tavaly, míg az Aruba-akvizíció a vezeték nélküli intelligens hozzáférési hálózati portfólióját erősíti.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.