Androidos mobilokon is lehet használni a Site Isolation funkciót. Erőforrásigénye miatt csak a jelszót igénylő oldalaknál alapértelmezett.

Némi erőforrásért cserébe javítja a biztonságot az androidos Chrome-ra is kiterjesztett biztonsági funkció, a Site Isolation. A szolgáltatást mobilokon éppen erőforrásigénye miatt kicsit módosította is a Google az asztali változathoz képest.

A funkció először a 67-es asztali verzióban jelent meg tavaly áprilisban. A 2017 nyarán bejelentett újítás lényege, hogy a böngésző egymástól izolált folyamatokként kezel minden megnyitott weboldalt. Ezzel a sandboxnál is hatékonyabban oldható meg, hogy egy kártékony kódot tartalmazó oldal ne férhessen hozzá a többi megnyitott oldalhoz, és arról például ne lophasson el bejelentkezési adatokat.

A szolgáltatás az egyik leghatékonyabb védelmet biztosította az Intel CPU-it sújtó Spectre és a Meltdown hibákra – eredetileg azok kezelése miatt is kezdte fejleszteni a Google. Az pedig a böngészési élményt javítja, hogy egy összeomló weboldal nem rántja magával a teljes böngészőt.

Viszont a módszernek van egy nagy hátránya: meglehetősen erőforrás-pazarló. A 67-es verziónál például a Google saját bevallása szerint is 10-20 százalékkal növeli a böngésző amúgy sem kicsi memóriaigényét.

Mobilon máshogy működik

A szolgáltatás általános bevezetését a böngésző androidos változatánál az nehezítette, hogy egy okostelefon jóval kisebb erőforrásokkal rendelkezik, mint egy dektop gép, így a Site Isolation igényelte erőforrástöbblet igencsak rontaná a böngészési élményt. A Google ezért egy köztes megoldást választott. Ha a felhasználó olyan oldalt nyit meg, ahol jelszót kell megadnia, azt a böngésző automatikusan izoláltan kezeli. Az érzékeny oldalakat a Chrome két módon azonosítja: figyeli a felhasználók jelszó-interakcióit, illetve azzal gyorsítja a folyamatot, hogy listát készít azokról a gyakran látogatott oldalakról, melyeken belépési adatokat kell megadni.

A cég ígérete szerint a funkció lényegében észrevétlenül működik a mobilokon, bár még így is 3-5 százalékkal növelheti a normál állapothoz képest a memóriahasználatot. Ha valakinek a böngészőjében a Site Isolation nem aktív, manuálisan is bekapcsolhatja. Emellett az összes oldalra is lehet használni, de az értelemszerűen nagyban növeli a memóriahasználatot.

Az asztali Site Isolation még jobb lesz

A Google az asztali böngészőben további támadások kivédésére is felkészítette a funkciót. Véd például az olyan memóriakezelési sérülékenységektől, melyeket kihasználva a támadók a weboldalak megjelenítését végző, renderelő összetevő (Blink) felett átvehetik az irányítást. Az is növeli a biztonságot, hogy a tárolt jelszavakhoz és cookie-khoz már csak az adott oldalhoz kapcsolódó folyamatok férhetnek hozzá.

Google azt is bejelentette, hogy hibavadász programjában kiemelten kezeli a Site Isolationnel kapcsolatban biztonsági réseket, így azok feltárásáért adott esetben nagyobb jutalmat kapnak a kutatók.

Biztonság

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.