Valójában nem a távmunkára, inkább egyik legsúlyosabb közvetlen következményére, az irodakapacitás kihasználatlanságára.

Szellemes mértékegységet találtak ki a távmunka irodapiacra gyakorolt hatásának mérésére az USA-ban. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a pandémia hatására divatossá vált távmunka a technológiai ipar egyik központját is alaposan átalakítja. Egy kaliforniai ingatlanbefektetési szaklap, a SocketSite ennek érzékletes illusztrálására vezetett be új mértékegységet: San Francisco legmagasabb épületét, a legnagyobb bérlőjéről Salesforce Towernek nevezett irodaházat vette az üresen álló irodaterületek alapegységnek. Tavaly ősz óta úgy határozza meg a városban üresen álló irodaterületek mennyiségét, hogy azok összesen hány Salesforce-tornyot tennének ki. A 2018-ban átadott torony 59 emeletén összesen 125 ezer négyzetméter irodafelület van.

Óriási a zuhanás

Az elmúlt másfél évben az irodapiac gyorsan és brutálisan változott. A portál még 2019 őszén is a bérleti díjak és a kereslet enyhe növekedését mérte. Akkor mindössze kb. két Salesforce-torony mennyiségű hely állt üresen, miközben közel hatszorosára volt kereslet.

Az egy évvel későbbi adatok mintha nem is ugyanarra a városra vonatkoznának. Annyi irodafelület állt már üresen, hogy összesen 8,7 Salesforce-tornyot tettek volna ki. Összesen 1,1 millió négyzetméternyi felületet nem használtak, ami kialakítástól függően közel százezer munkahely ellátására is alkalmas lett volna a pandémia előtti viszonyok között. Kb. 520 ezer négyzetméternek egyáltalán nem volt bérlője. 580 ezer négyzetmétert papíron béreltek ugyan, de a bérlők nem használták, és intenzíven kerestek albérlőket, hogy csökkenthessék a veszteségeiket.

És hogy mi a helyzet most? Az üres területek mennyisége mintegy másfélszeresére nőtt. Jelenleg közel 1,6 millió négyzetméter iroda vár bérlőre. Ez 12,7 Salesforce-toronynak megfelelő terület. Körülbelül 870 ezer négyzetmétert nem bérelnek, és van több mint 720 ezer négyzetméter, amit a jelenlegi bérlők nem használnak, és szívesen meg is szabadulnának tőle.

Az üresen álló irodák San Franciscóban 2020 őszén (fent) és 2021 júliusában (lent)

(Forrás: SocketSite.com)


Mint a cikk egyik hozzászólója megjegyezte, ha még vissza is térne Kaliforniában az elmúlt évtized konjunktúrája, amit elsősorban a technológiai iparnak köszönhetett a vidék, a pandémia előtti növekedési tempóval számolva mintegy tíz év kellene ennyi irodaterület újbóli feltöltéséhez.

Kétesélyes a távmunka jövője

A SocketSite szerkesztőiben nem véletlenül fogalmazódott meg, hogy a Salesforce-torony fejezi ki legjobban a munkaerőpiac hatását az irodapiacra. Marc Benioff cége az idén deklarálta is: a délelőtt 9-től délután 5-ig tartó munkanap halott. Helyette jön a rugalmas munkaidő, az otthon/bárhol dolgozás, amihez hasonlóan rugalmas körülményeket is kell teremteni.

Bár a többi nagy techcég is tervezi az elmozdulást ebbe az irányba, az elmúlt fél-egy évben sokszor finomították az álláspontjukat. A Mark Zuckerberg például tavaly márciusban arról beszélt, hogy a Facebook öt-tíz év alatt alkalmazottai felét távmunkába kívánja foglalkoztatni, a távmunka kereteiről azonban egyelőre csak nagy szavak hangzottak el, és a téma egyelőre le is került a napirendről. Zuckerbergékkel ellentétben a Google sokkal óvatosabban fogalmazott a jövőt illetően. Sundar Pichai vezérigazgató szerint nagyon fontos a működési hatékonysághoz a személyes kapcsolat. Emiatt nem is támogatna egy olyan kísérletet, hogy a dolgozók csakis otthonról, távolról dolgozzanak a vállalatnak.

Közösség & HR

Hadat üzent az adatporszívózó MI-fejlesztőknek a Cloudflare

A cég alapból kitiltja ügyfelei oldaláról a minél több internetes információt felszippantani akaró MI-botokat. A tartalomgyártó weboldalak üzemeltetői pedig egy új szolgáltatásnak köszönhetően "belépő díjat" szedhetnek a webet pásztázó robotoktól.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.