Már a kézi letöltéssel is sikeres volt a Microsoft Chromium-alapú böngészője. Az automatikus frissítéstől most újabb lendületet kaphat.

Új lendületet kaphat a Chromium-alapú Edge böngésző. Mostantól a Windows Update-tel automatikusan érkezik a gépekre, és le is váltja a hagyományos böngészőt. A Microsoft chromiumos böngészőjének debütálása annak ellenére sikeresnek mondható, hogy eddig kézzel kellett telepíteni. Mindössze néhány hónap kellett ahhoz, hogy a Firefox fejére nőjön, és ha nem is szélsebesen, de a NetMarketShare adatai szerint hónapról hónapra nyílik az olló a két böngésző között: jelenleg az Edge 7,86 százalékos, a Firefox 7,23 százalékos piaci részesedéssel rendelkezik.

Automatikus frissítés – végleges búcsú

Hamarosan minden Windows 10-es PC-re fel fog kerülni az új böngésző, amely a Windows 10 1803-as kiadásától automatikusan lecseréli a régi, az operációs rendszer részeként kiadott Edge-t. A frissítés a böngészőváltásoknál szokásos módon zajlik: az új böngészőbe átkerülnek a mentett beállításokat, jelszavakat, könyvjelzők stb.

Nagyvállalati felhasználóknak továbbra is megmarad a kézzel telepítés lehetősége, ugyanis csak ez biztosítja a downgrade-et, azaz a visszalépést a korábbi verzióra (automatikus frissítéssel ez a lehetőség elveszik). A Home- és Pro Windows-változatokon az Edge Blockerrel akadályozható meg az automatikus telepítés. Erre azonban, ahogy azt korábban is írtuk, csak azokon a Home és Pro kiadású Windowsokon van szükség, melyek frissítését nem központilag kezelik, például az Active Directoryn vagy a Windows Server Update Servicesen keresztül. A Workstation Pro, Enterprise és Education kiadású Windows 10-es gépeken nincs automatikus frissítés.

Annak, hogy vállalati környezetben nem automatikus frissül az Edge (és a Windows), nagyon is nyomós oka van. A két böngésző funkcionalitása eltér annak ellenére, hogy a Microsoft igyekezett átrakni minden vállalati funkciót az új Edge-be. Az Internet Explorerrel nincs probléma, azt a chromiumos Edge "nem bántja" – ráadásul annak telepítve is kell lennie a gépen ahhoz, hogy működjön az Edge régebbi webes alkalmazásokat futtató IE módja –, ám a régi Edge felülíródik. Ha azonban valamelyik vállalati alkalmazás miatt szükség lenne rá, kézi telepítés esetén még mindig vissza lehet térni hozzá.

Mester, hol lesz a vége?

Érdekes, sőt izgalmas kérdés lesz, hogy a következő néhány hónapban a közel egymilliárd Windows 10-es PC-ből hányon teszik alapértelmezett böngészővé a chromiumos Edge-t. A Microsoft mindenestre most nagyon igyekszik odafigyel minden részletre. Többek között folyamatosan bővíti a böngésző funkcióit, amiknek az ismertetésére külön dedikált oldalt is indított.

Egyelőre azonban a Google örülhet. A piac bő kétharmadát uraló Chrome elsőbbségét a Microsoft új böngészője sem veszélyezteti. Ráadásul olyan konkurens, amin keresztül a Google a világháló egy újabb kis szeletkéjére nyomulhat be az ökoszisztémájával. De korai lenne már most lefutottnak minősíteni a versenyt. Sok múlhat ugyanis olyan, egyelőre tisztázatlan kérdéseken is, hogy a jövőben milyen viszonyban lesz egymással kód, hibajavítás, funkcionalitás, átjárhatóság stb. szempontjából a Chromium, a Chrome és az Edge.

Piaci hírek

Véletlenül gyilkossággal vádolt meg egy államügyészt a mesterséges intelligencia

Az MI-vel gyártott, alacsony színvonalú híranyagok a jelek szerint még a Google "átfogó és naprakész információi" között is gond nélkül megjelenhetnek.
 
Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

ITSM a gyakorlatban

Három fájdalompont, amire az IT szolgáltatásmenedzsment gyors válaszokat adhat.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.