A Reuters érteülése szerint a következő öt évben két kézzel osztják majd az állami támogatásokat, miközben a Kereskedelmi Világszervezetnél is bepanaszolták az amerikaiakat a technológiai exportkorlátozások miatt.

A Reutrs több különböző forrásból is megerősített értesülése szerint a kínai kormányzat több mint 1 billió jüanos támogatási csomagon dolgozik a hazai félvezetőiparban, hogy jelentős lépést tegyen az ország önellátó képességének kialakításáért és a technológiai fejlődés lassítását célzó amerikai szankciók ellen. Az öt éves időtávra tervezett, közel 56 billió forintnak megfelelő fiskális ösztönző csomag főként állami szubvenciók és adókedvezmények formájában jelenne meg a gyártás, az összeszerelés, a csomagolás és kutatási tevékenységek területén is. A kínai államtanács tájékoztatási irodája egyelőre nem reagált a hírügynökség megkeresésére.

A beszámoló alapján a terv válaszul született meg az Egyesült Államok kereskedelmi minisztériumának októberben elfogadott átfogó szabályozására, megakadályozva többek között a kínai kutatóintézek és adatközpontok hozzáférését a fejlett mesterségesintelligencia-csipekhez, engedélyekhez kötve a gyártóipari berendezésekben alkalmazott technológiák exportját is. Joe Biden amerikai elnök augusztusban ugyancsak aláírta azt a törvényjavaslatot, amely 52,7 milliárd dollár támogatást biztosít az ottani félvezetőgyártás felfuttatására, nem beszélve a csipgyártó üzemeknek biztosított, 24 milliárd dolláros becsült értékű adójóváírásról.

A kínai támogatások kedvezményezettjei között a Reuters szerint állami és magánvállalatok is lesznek, így nem csoda, hogy a hír megjelenésére a megfelelő részvények árfolyama meredeken elindult felfelé a hongkongi tőzsdén. Hszi Csin-ping kínai elnök beszédében a kommunista párt októberi kongresszusán is elhangzott az a felhívás, hogy meg kell nyerni az amerikaiak elleni csatát az alaptechnológiák fejlesztésében, ami az akkori elemzések szerint is a technológiai ipar fejlesztésére irányuló kínai megközelítés átdolgozását jelezte, több állami kiadással és irányított beavatkozással az Egyesült Államok részéről tapasztalt nyomás ellensúlyozására.

A WTO-nál is nekimennek az USA-nak

Kína ezzel párhuzamosan panaszt nyújtott be a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) az Egyesült Államok exportellenőrzési intézkedései miatt – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium. A kínai kereskedelmi minisztérium közleménye, amelyet az ország genfi ​​diplomáciai képviselete közvetített, jogi lépésekről számolt be a WTO keretein belül, amit szükségesnek ítéltek aggályaik kezelésére és jogos érdekeik védelmére. Eszerint az amerikai korlátozások a globális ipari ellátási láncok stabilitását fenyegetik, amelynek kapcsán az úgynevezett konzultáci iránti kérelem az első lépés lesz egy hosszú eljárásban a globális kereskedelmi szervezetnél.

A Reuters felhívja rá a figyelmet, hogy az Egyesült Államok blokkolta a kinevezéseket a WTO kereskedelmi vitákkal foglalkozó legfelső testületébe, ami azt jelenti, hogy bizonyos kérdések rendezésére egelőre nincsen lehetőség. Az amerikai álláspont szerint a szóban forgó célzott intézkedések a nemzetbiztonsághoz kapcsolódnak, a WTO pedig nem a megfelelő fórum az ilyen kérdések megvitatására. A kínai beadvány egyébként néhány nappal azután született, hogy a szervezet Washington ellen döntött a még a Trump-adminisztráció idején kivetett acél- és alumíniumimport-vámok ügyében, amelyeket ellentétesnek ítélt a globális kereskedelmi szabályokkal.

Piaci hírek

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.