A 20. pártkongresszuson elhangzott felszólalása alapján biztonsági fenyegetésnek tekintik az ugyancsak biztonsági szempontokkal indokolt amerikai szankciókat, és felgyorsítják a Kína technológiai önellátására irányuló programjaikat.

Vasárnap Hszi Csin-ping felszólalásával indult a Kínai Kommunista Párt 20. kongresszusa, amelyben a pártfőtitkár-államfő az "alaptechnológiák fejlesztésére irányuló verseny" megnyeréséről is beszélt, illetve ismét kijelölte azt az irányt, hogy Kínának önellátóvá kell válnia a stratégiai jelentőségű technológiák területén. Míg az öt évvel ezelőtti kongresszuson még az innovációt ösztönző piacokról volt szó, a beszámolók szerint most már az innováció nemzetstratégiai követelményeire helyezte a hangsúlyt amelynek értelmében az államnak irányítja kell, valamint össze kell kapcsolnia az információtechnológia fejlesztését és megvalósítását a nemzetbiztonsággal.

A majdnem kétórás beszédben megjelentek az Egyesült Államok lépéseit illető aggodalma is: mint ismeretes, az amerikai kereskedelmi minisztérium másfél hete jelentett be újabb exportkorlátozásokat, amelyek a félvezetőipari technológiákat illetően az előzőeknél is nagyobb pofont jelentenek a kínai hi-tech iparnak. Hszi ezzel összefüggésben kihirdette az innováció felgyorsítását azokon a területeken, amelyek létfontosságúak tekintenek az említett technológiai önellátásban. Kína gyorsabban próbálja beindítani azokat a "nagy nemzeti projektet, amelyek stratégiai, átfogó és hosszú távú jelentőséggel bírnak", bár ezek részleteiről most nem sok minden derült ki.

Nagyon kifejlesztenek majd mindent

Az internetes iparágról szólva a hatalmának bebetonozására készülő pártfőtitkár elmonddta, hogy az elmúlt öt évében "tovább javult a kiberökológia". Ez a kommentárok szerint a kínai internetet nagy részének megtisztítását jelenti a párt jóváhagyásával nem rendelkező nem tartalmaktól, és utal a nagy technológiai társaságokkal szembeni kemény fellépésre is, mivel ezek tevékenysége a kormányzat szerint a profitot és a növekedést helyezte a nemzeti érdekek elé. Emellett a beszédben természetesen megjelent a Tajvannal való békés vagy erőszakos újraegyesítés, ami egyebek mellett csúcstechnológiákhoz biztosítana Kínának azonnali hozzáférést.

A beszámolók kiemelik a kommunikáció témáját is: Hszi ígéretet tett rá, hogy a párt üzeneteit eljuttatják minden állampolgár szemébe és fülébe. Ez "a közvélemény főáramának" létrehozott új környezetet és a kommunikációs rendszerek erősítését jelentené "a média minden formájában", hogy a kibertér kezelésére szolgáló rendszer széleskörű fejlesztésével "előmozdítsák az egészséges online környezetet". A Bloomberg által megszólaltatott szakértő mindezt úgy értékelte, hogy a párt komolyan bízik a technológiai innovációban nem csak a nyugati szállítóktól való függőség, de a kínai gazdaság problémáinak megoldásában is.

A felszólalásban állítólag több mint hetvenszer hangzott el a biztonság szó, amiből az látszik, hogy az amerikai szankciók tényleg aláássák a kínai kormányzat képességeit a félvezetőipari termékek, a szuperszámítógépek, a megfigyelőrendszerek vagy a fejlett haditechnika fejlesztésében, de akár a gyógyszeripar vagy az űrkutatás területén is. Ez utóbbi a Kína és az Egyesült Államok közötti verseny egyik legfontosabb színterévé vált, miután Peking szondákat küld a Holdra, saját űrállomást épít, sőt a Marsot is célba vette. Eközben a NASA már az űrtechnológia ellopásával gyanúsította meg Kínát, miközben a két hatalom kölcsönösen a világűr militarizálásával vádolja egymást.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.