Amerikai sajtóértesülések szerint a Cyber Commandnál leállították az offenzív műveleteket, a CISA pedig Oroszország helyett kifejezetten Kínára koncentrál.
Hirdetés
 

Az Egyesült Államok a frissen megválasztott Donald Trump elnök alatt teljesen más pozíciót igyekszik felvenni az orosz-ukrán háború kapcsán, ami a diplomácia frontján számos Moszkva felé tett látványos gesztusban nyilvánult meg. Az elmúlt napok sajtóértesülései szerint ugyanakkor a "barátkozás" a kibertérben is megindult. 

Elsőként a The Record számolt be arról, hogy Pete Hegseth védelmi miniszter utasította a nemzet kiberműveletekért felelős összevont parancsnokságát (U.S. Cyber Command), hogy az hagyjon fel az Oroszország ellen indított támadó jellegű akciókkal. A belső forrásokra alapozott értesüléseket nem sokkal később a The New York Times és a The Washington Post is megerősítette.

A virtuális békejobbról szóló híresztelések közepette aktivizálta magát az USA kiberbiztonsági és infrastruktúra-biztonsági ügynöksége is. A CISA hivatalos X-fiókján jelent meg egy bejegyzés, miszerint a szervezet küldetése "az Egyesült Államok létfontosságú infrastruktúráját fenyegető valamennyi kiberfenyegetés elleni védelem, beleértve az Oroszországból érkező fenyegetéseket is. Nem történt változás az álláspontunkban. Minden ezzel ellentétes jelentés hamis és aláássa nemzetbiztonságunkat."

A CISA ugyanakkor nem folytat támadó kiberműveleteket, így mindezt nem érdemes logikai összefüggésbe hozni a Cyber Command leállításáról szóló sajtóértesülésekkel. Sokkal valószínűbb, hogy az ügynökség az olyan cikkekre reagált, mint például a hétvégén publikált The Guardian-anyag, amelyben részletesen elemzik, miként változott Moszkva megítélése a kibervédelmi fenyegetések tekintetében. Kormányzati tisztviselők nyilvánosan tett kijelentéseiből és belső körökből származó információkból egyaránt arra lehet következtetni, hogy Oroszország lekerült a legveszélyesebb ellenfelek listájáról, ahol eddig Kína és Irán mellett rendszeresen szerepelt az amerikai biztonsági jelentésekben.

Spongyát rá! Jöhet a kiberbéke?

A Cyber Command leállítása állítólag közvetlen összefüggésben van azzal, hogy Trump elnök látványosan igyekszik eleget tenni választási kampányban tett ígéretének, miszerint ő pillanatok alatt képes lezárni az ukrajnai konfliktust. Az viszont nem világos, hogy a támadó kiberműveletek felfüggesztéséért cserébe mit kérnek, vagy remélnek Moszkvától Washingtonban.

Az elmúlt években folyamatosan érkeztek a beszámolók a feltételzések szerint közvetlen orosz állami támogatást élvező kiberbandák Egyesült Államokban lévő célpontok ellen elkövetett akcióiról. A kritikus infrastruktúra ellen intézett túlterheléses támadások mellett zsarolóvírusokkal is előszeretettel bénítják meg amerikai cégek és szervezetek működését, de az utóbbi időszak csúcsát egyértelműen a Solarwinds-botrány jelentette. Az orosz hekkerekhez kötött kampányban a biztonsági cég frissítésével érkező kártékony kódot több tízezer ügyfél töltötte le, aminek következtében számos kormányügynökség rendszerében és vállalatok százainál sikerült adatlopást végrehajtani.

Biztonság

A Google is rálépett az Anthropic kijelölte útra

Az OpenAI után a DeepMind is az MI-startup szabványát használja a modellek és az adatok összekapcsolására.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.