A sikeres támadás következtében 21 kórház informatikai rendszere állt le, további 79-et pedig a hatóságok kapcsoltak le az internetről biztonsági okokból.

Komoly kiberbiztonsági incidens érte a szomszédos Románia egészségügyi intézményeit, melynek következtében (közvetlen és közvetett módon) száz kórház és klinika működése került veszélybe, illetve vált nehézkessé. A román egészségügyi minisztérium egyelőre csak egy viszonylag szűkszavú nyilatkozatban tájékoztatott a történtekről.

A múlt hét végén, a szombatról vasárnapra virradó éjszakán elkövetett támadás a Hippokratész nevét viselő nemzeti egészségügyi rendszer (HIS) szervereit kompromittálta, az azokon tárolt adatokat pedig titkosítással elérhetetlenné tették az egyelőre ismeretlen elkövetők.

A minisztériumi közlemény szerint az esetet jelenleg is informatikai szakemberek vizsgálják, aki között természetesen ott vannak az ország kibervédelmi igazgatóságának, a DNSC-nek a szakértői is. A beszámoló alapján egyelőre a helyreállítási lehetőségek felmérése zajlik.

Később a DNSC újabb részleteket osztott meg az ügyben. Az incidens közvetlenül 21 egészségügyi intézményt érintett, ahol a szoftveres háttérrendszerek offline állapotba kerültek a ransomware-támadás következtében. A HIS-t használó további 79 kórházban pedig elővigyázatosságból kapcsolták offline állapotba a rendszereket, amíg a szükséges biztonsági vizsgálatokat elvégzik.

A román kiberbiztonsági igazgatóság szerint a támadók a Backmydata zsarolóprogramot használták a kórházak adatainak titkosítására, amelyet a Phobos család egyik változataként tart számon a biztonsági szakma.

Szerencsére a kompromittálódott szervereken lévő adatok nagy többsége vélhetően könnyedén helyreállítható lesz. Az érintett kórházak többsége rendelkezik biztonsági mentésekkel, melyek viszonylag frissnek mondhatók, mert többségében 1-3 naposak. Egy problémás kivétel akad, ahol az incidens előtt 12 nappal történt az utolsó biztonsági archiválás.

Azt egyelőre nem közölték, hogy a támadók a rendszer megbénítása mellett hozzájutottak-e érzékeny állományokhoz, beleértve a betegek személyes adatait, egészségügyi történetét és egyéb kényes információkat.

Vissza a középkorba

Mivel gyakorlatilag minden orvosi beavatkozást, kezelést a HIS felületén rögzítenek és kezelnek, így az érintett intézményekben kénytelenek voltak visszaállni a papír és a toll használatára. Az orvosok kézzel írnak recepteket, vezetik a nyilvántartásokat, kezelési feljegyzéseket, vizsgálati javaslatokat.

Mindez természetesen önmagában is lassítja a folyamatokat, míg a kényszerű visszaállás a régi módszerre borítékolhatóan felszaporítja az adminisztrációs hibákat. Arról nem is beszélve, hogy az egészségügyi dolgozók legfiatalabb korosztálya valószínűleg most először kényszerül munkája során nem digitális eszközök használatára.

Biztonság

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.