Megugrott tavaly a magyarországi összeolvadások és felvásárlások (M&A – Mergers and Acquisitions) piaca. A hazai tranzakciók száma 27 százalékkal, a piac becsült mérete pedig 2 százalékkal nőtt 2014-hez képest – mutatta ki az EY M&A Barométere. Ez az elmúlt hat év legjobb eredménye. A válság éve után 2012-ben volt a hazai M&A piac mélypontotja, azóta folyamatosan nő mind a tranzakciók száma, mind pedig összértéke.
Továbbra is a régió élcsapatában
Tavaly összesen 130 ügylet jött létre Magyarországon, 28-cal több, mint egy évvel korábban. Ezzel a tranzakciószámmal továbbra is a régió élcsapatában van Magyarország. A legtöbb ügyletet a tágabb régiót figyelembe véve Törökországban kötötték (312), de Közép-Kelet-Európában csak a lengyel (278) és a cseh (185) piac volt élénkebb a magyarnál.
A közép- és dél-európai régióban tavaly összesen 1 281 tranzakciót hoztak nyilvánosságra. Ezek becsült összértéke megközelíti a 43,1 milliárd dollárt. A magyar piacon az EY jelentése 1,5 milliárd dollárra becsüli a tavaly lezajlott M&A ügyletek értékét, ami az egy évvel korábbihoz viszonyítva 2 százaléknyi, 2013-hoz képest viszont 20 százaléknyi pluszt jelent.
A magyar piacon kötött ügyletek 61 százalékában a célvállalat és a vevő is magyar társaság volt. Ez arányaiban nem jelent változást a korábbi évekhez képest. A külföldi vevők közül az amerikai és németországi befektetők 6-6 üzletet, a britek és a csehek pedig 5-5 üzletet kötöttek hazánkban. Ugyanakkor a magyarországi cégek is vásároltak külföldön: Lengyelországban (2 tranzakció), valamint Romániában, Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában, Norvégiában, Pakisztánban és az Egyesült Államokban (1-1 tranzakció).
A technológiai ügyletek mennek
A legnagyobb mozgás az IT és technológiai szektorban volt. Ezek adták az összes ügylet 28 százalékát, több mint dupláját a második helyezett energetika-bányászati szektorban lezajló M&A ügyleteknek (13 százalék).
Az IT és technológiai szektorban a tranzakciók átlagos értékét az EY jelentése 9,4 millió dollárra becsüli, ami persze nem nagy összeg, ha azt nézzük, hogy az iparágban – még a magyar vagy erősen magyar kötődésű cégeknél milyen volumenű befektetések történtek az elmúlt években. A Balabit 2014-ben 8 millió dollárt kapott első körös befektetésként, az amerikai, de magyar gyökerű Prezi ugyanabban az évben 57 millió dollárt, a Maven7 tavaly 1,5 millió dollárt kapott befektetőktől. A Misys 2014-ben becslések szerint 63 millió dollárt (kb. 18 milliárd forint) fizethetett a miskolci IND-ért, míg idén januárban a Ustream állítólag 130 millió dollárért lett az IBM-é.
A tavalyi felvásárlási piacon a szintén amerikai, de jelentős magyar fejlesztői bázissal működő LogMeIn is aktív volt: az EY jelentése a szektor jelentősebb tranzakciói közé sorolta az amerikai LastPass’ felvásárlását, amely a LogMeIn eddigi legnagyobb bevásárlása. A szektor eredményességét javította a Szállás.hu felvásárlása is: a regionális terjeszkedésbe fogó online szállásközvetítő céget a Portfolion és az OTP vásárolta fel. Ide sorolta még az elemzés az online telekocsis rendszerműködtető BlaBlaCar bevásrlásását (AutoHop) is. "Klasszikus" IT-cég is kelt el tavaly: a kaliforniai big data vállalat, a Hortonworks a magyar SequenceIQ felvásárlásával lépett a magyar piacra.
Tavaly év végén hozták nyilvánosságra az egyik legnagyobb online kereskedő cég, az Extreme Digital többségi részének az eladását is. A cégben a Kika márkát is tulajdonló Steinhoff International szerezett többségi részesedést.
Idén még szebbek lesznek a számok
A szektorban a legnépszerűbb célpontok a felhőalapú számítástechnikai szolgáltatást nyújtó vállalatok, az adatvédelemi és a pénzügyi szoftvereket fejlesztő, valamint a biotechnikai cégek. Érdekes ugyanakkor, hogy az ügyletek száma alapján az IT szektorban még hangsúlyosabbá váltak a belföldi tranzakciók, amelyek összességében az ügyletek 72 százalékát tették ki.
Az EY Tranzakciós Tanácsadási Szolgáltatások vezető partnere, Dezse Margaret egyébként idén ismét bővülésre számít. Tegyük hozzá, ezzel nem is vállal nagyobb kockázatot. Már az év első két hónapjában több jelentős M&A ügylet történt, amely magyar vállalatokat is érint.
Mint azt fentebb írtuk, a magyar gyökerű, amerikai, de a fejlesztéseket Budapesten végző Ustreamért információk szerint 130 millió dollárt fizetett az IBM, ami ez idáig a legnagyobb tranzakció aminek egyik szereplője magyar IT-cég volt.
Februárban két felvásárlás is lezajlott, amely a magyar piac jelentősebb szereplőit érinti. Február elején az Ingram Micro felvásárolta az RRC közép-kelet-európai leányvállalatait, köztük a magyart, majd bő egy héttel később a kínai a HNA Group felvásárolta a teljes Ingram Microt – természetesen a 33,5 milliárd forint éves árbevételű magyar leányvállalattal együtt.
És a sornak nincs vége: mint azt korábban megírtuk, állítólag az NNG is vevőt keres. A cég nem kívánta kommentálni az értesülést, de nem is cáfolta.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak