A BrandZ évente kiadott, egyes márkák értékét mérő toplistáján először fordult elő, hogy két kínai cég szerepeljen a legjobb tízben. A Tencent és az Alibaba ráadásul nagyobb lendületben van, mint a riválisok.

Bizonyos dolgok változatlanok maradtak az idei BrandZ Top100 listán, ám sok tekintetben be is érett az utóbbi évek néhány trendje. Az ominózus rangsorra csak a világ legnagyobb márkaértékkel büszkélkedhető cégei kerülhetnek fel, és mint annyi területén az életnek, Kína itt is egyre nagyobb figyelmet követel magának.

Az élen a helyzet változatlan

Az állandóságot viszont továbbra is az amerikai Google szolgáltatja. Az immár az Alphabet anyavállalat alá besorolt színes betűsor a szakértők szerint "csekély" 302 milliárd dollárt ér. Ez egyébként 23 százalékkal több, mint az egy évvel ezelőtt kihozott elméleti szám. Viszont ez az erősödés is éppen csak elég volt ahhoz, hogy az elmúlt 12 évben nyolcszor az élen végző márka megtartsa első helyét a rivális Apple-lel szemben. Az almás logót jelenleg nagyjából 300,6 milliárd dollárra taksálják a listát készítők.

Idővel kikoptak a hagyományos szektorok tradicionális márkái (forrás: Kantar Millward Brown / BrandZ)


Míg az elmúlt évtizedben az Egyesült Államok két techóriása külön  meccsett vívott a legértékesebb brand címének birtoklásáért, addig a legjobb tíz mezőnye fokozatosan telítődött informatikai szereplőkkel. Ez mára oda jutott, hogy a tíz legdrágábbra taksált márka közül nyolcat az infokom szektor ad. Ahogy a fenti képen is látszik, 2016-ban még egészen más volt az összetétel.

A kínaiak már a nappaliban vannak

A friss lista alapján a legnagyobb lendületben Ázsia, és azon belül is a Távol-Kelet meghatározó nagyhatalma, Kína van. Az országnak a China Mobile révén már korábban is volt képviselője a legértékesebb brandek között, de a távközlési szektor globális elerőtlenedését a kínaiak sem vészelték át. A technológiai szektorból azonban komoly erősítés érkezett a Tencent és az Alibaba képében.

Előbbi talán ismeretlenül csenghet az átlag európai fülnek, ám a kínai monstrum sok tekintetben lényegesen jobb mutatókkal bír, mint a Zuckerberg-birodalom. A többek között a játékiparban taroló Tencent tavaly került először a legszűkebb elit csoportjába, ám a 2017-es nyolcadik helyett immár az ötödikre cserélte. 179 milliárdos brandértékével pedig be is előzte a lassabban "hízó" Facebookot.

A Tencentnél is jobb formát mutat az ország másik nehézsúlyú versenyzője, az Alibaba. Az azóta multimilliárdos Jack Ma által 1999-ben egy lakásból indított vállalkozás ma már a világ egyik legmagasabban jegyzett cége. A márka brandértéke egy év alatt majdnem megduplázódott és a jelenlegi bő 113 milliárdos érték már elég volt egy helyre a legjobbak között. Ezzel egyébként történelmi pillanathoz is érkeztünk, hiszen a toplista történetében még sosem fordult elő, hogy két kínai brand is bent legyen az első tíz között.

Piaci hírek

Nem csak a Reddit próbálja reklámokkal teleszórni saját platformját

A nemrég tőzsdére vitt vállalkozás új hirdetési formát jelentett be, miközben mások a jutalékot megkerülve igyekeznek átlagos posztként eladni a robotok termelte reklámszöveget.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.