Öt éven belül 100 ezer álláshely szűnik meg a digitalizáció következményeként az amerikai bankszektorban, jósolják a Wells Fargo elemzői.

Százezer embert ereszthet szélnek az amerikai bankszektor az elkövetkező öt évben - riogatnak a Wells Fargo elemzői. Az ok az automatizálás, az amerikai bankok ugyanis évről évre egyre többet fektetnek a digitalizációba. Értelemszerűen nem bankigazgatóból lesz kevesebb, hanem az első vonalban dolgozók válnak fölöslegessé.

Online, jól öltözött szoftverrobottal

Radikálisan csökken a fiókvezetők száma, fölöslegessé válik a call centerben dolgozók többségének a munkája, pénztárosokra meg esetleg egyáltalán nem lesz szükség. Helyüket a mesterséges intelligencia vezérelte és felhőalapú megoldások, valamint (szoftver)robotok foglalják el, melyek olyan feladatokat is át fognak venni, mint például a hitelképesség-vizsgálat vagy a csalásfelderítés. Az elemzők szerint a pénzügyi szektorban is le fog játszódni ugyanaz a folyamat, ami a gyártóiparban végbement az 1980-as és 90-es években, amikor rohamosan csökkent a gyártásban közvetlenül foglalkoztatottak száma.

Már voltak korábban is erre utaló jegyek. Jelenleg az Egyesült Államok GDP-jének a 19 százalékát adja a pénzügyi szektor, szemben az ezredforduló 13 százalékával. Eközben 2007 és 2018 között az ország legnagyobb bankjai összesen 300 ezer álláshelyet szüntettek meg. (Ez a következő öt évre jósolt százezres csökkenést is más megvilágításba helyezi.)

Amint a gazdaság kilábal a Covid-19 okozta válságból, fel fognak gyorsulni a digitalizációs fejlesztések és ezzel párhuzamosan a leépítések is, idézi az elemzők véleményét a CBC News. Ráadásul az előrejelzés szerint ez csak a bevezetése lesz az amerikai bankszektor eddigi története egyik legnagyobb leépítési hullámának.

Ami a banki működést illeti, a fogyasztókat a jelenleginél sokkal kevesebb bankfiók várja majd, és amik megmaradnak, azok is lényegesen kisebb méretűek lesznek, mint most. A világjárvány ugyanis megmutatta, hogy nagyon sok ügyfél viszonylag problémamentesen átterelhető a digitális csatornákra. A pénzintézetek sok fiókjukat bezárták az elmúlt másfél évben, és ezek egy részét valószínűleg már nem is nyitják újra.

Ugyancsak a fiókok számának a zsugorodását segítik a várható jövőbeli fúziók. Az elmúlt két évtized tendenciája ugyanis az, hogy a nagybankok még nagyobbak lettek. A 2008-as pénzügyi válság is ebbe az irányba tolta a szektort, de a konszolidáció az utóbbi években sem állt meg: a nagyobb pénzintézetek továbbra is lelkesen vásárolják fel a piac kisebb és közepes szereplőit.

Ezt erősítette meg egy coloradói regionális bank, a FirstBank Holding vezetője, Jim Reuter is a közelmúltban egy a témával foglalkozó kongresszusi meghallgatáson. Mint mondta, 1984-ben közel 18 ezer kisebb-nagyobb független bank működött az USA-ban, ma pedig számuk nem éri el az ötezret.

A lényeget a háttérben csinálják a kockák

Miközben egyre kevesebb banki ügyintézőre van szükség, felértékelődött az a háttérmunka, amit technológiai szakemberek, köztük fejlesztők, kiberbiztonsági szakértők, adatelemzők, adattudósok, IT-területen dolgozó matematikusok és kutatók végeznek. Ezen a téren viszont látványos a szektor bővülése.

Korábban bizonytalan volt a piac annak a megítélésében, hogy a fintechek mekkora szeletet hasítanak a pénzügyi szektor piacából. Miközben a technológiai cégektől érkező innovatív ötletek egyre fontosabbak, most inkább azokat igazolják a folyamatok, akik a hagyományos pénzügyi cégek és a fintechek közeledésére fogadtak. Például a kisvállalati hitelezést néhány éve automatizáló Kabbage-t 2020-ban megvette az American Express, a Revolut pedig ma már inkább bankként határozza meg magát.

A szabályzói környezet is ebbe az irányba szorítja a piaci szereplőket, ahogy azt például a kínai Ant Group története mutatja.

Közösség & HR

A kisebb hazai gyártóvállalatok elengedhetetlennek tartják a digitalizációt

Egy friss kutatás szerint az üzleti siker és a technológiai fejlődés csereszabatos kifejezésként élnek a kisebb gyártó vállalkozásokat irányító vezetők fejében.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.