A 2008-ban közgazdasági Nobel-díjjal kitüntetett Paul Krugman is úgy látja, hogy a mesterségesintelligencia-őrület sokban hasonlít azokhoz a folyamatokhoz, amelyek a dotkomlufi ezredfordulós kipukkadásához vezettek, de ezúttal nem feltétlenül kell számítani az akkor tapasztalt összeomlásra. Bár a technológiai részvények túlértékelése és a jövőre vonatkozó szélsőséges várakozások is ebbe az irányba mutatnak, a tudós két alapvető különbséget is kiemelt néhány nappal ezelőtt közzétett bejegyzésében, amelyek nyomán most "egészen más lehet a játék vége".
Az egyik tényező szerinte az lenne, hogy a dotkomlufi (legalábbis részben) olyan befektetői reményekre alapult, amelyek értelmében az internetes startupok nagyon jövedelmező "kvázi monopóliumokká" fejlődhettek volna, profitálva a Microsoft példájából megismert hálózati hatásokból. Az MI esetében azonban olyan techvállalatok viszik a prímet, amelyek már eddig is megfeleltek ezeknek a kritériumoknak: bár a forradalmi technológiák korábban hajlamosak voltak felforgatni a piaci hierarchiát, ezúttal a befektetők mintha arra fogadnának, hogy az inkább még tovább erősödik.
Többet költenek és puhábban landolnak
Ez azért is érdekes, mert Krugman megkérdőjelezi, hogy a mesterséges intelligencia tényleg jövedelmezőbbé teheti a domináns helyzetben lévő technológiai titánokat – sőt akár ronthatja is a eredményeiket, ha túlköltekeznek, amikor mértéktelen beruházásokkal próbálják megvédeni piaci pozíciójukat. És itt jön a másik különbség, amit a sztárközgazdász abban lát, hogy a Szilícium-völgy többé nem választja el magát a politikától: a big tech vezetők újabban már szoros kapcsolatban állnak a kormányzattal, szemben az előző buborékot felpumpáló elődeikkel.
Krugman felveti, hogy a Tesla 1,2 billió dolláros cégértéke sem igazán magyarázható mással, mint Elon Musk "társelnöki szerepbe" való felkapaszkodásával. Donald Trump elnök javaslatai között is ott van már a stratégiai kriptovaluta-tartalék felépítése vagy egy 500 milliárd dolláros MI-infrastruktúrafejlesztési projekt szövetségi támogatása, ami a tudós szerint arrafelé mutat, hogy a mesterségesintelligencia-buborék nem egy robbanással ér majd véget. Ehelyett egy óriási "tech-bro mentőcsomagra" lehet számítani, amit persze nem csak azok fizetnek majd, akik a lufit felfújták.
EGY NAPBA SŰRÍTÜNK MINDENT, AMIT A PROJEKTMENEDZSMENTRŐL TUDNI KELL!
Ütős esettanulmányok AI-ról, agilitásról, hibrid működésről, elosztott csapatokról, kulturális gapek kezeléséről. Exkluzív információk képzésekről, munkaerőpiacról, kereseti és karrierlehetőségekről.
2025.03.18. Symbol Budapest
Szakmai nap a jövőálló digitális infrastruktúra jegyében
A digitális infrastruktúra új kihívásai - legyen szó MI megoldásokról, szigorodó fenntarthatósági követelményekről, vagy az reziliens és szünetmentes működésről - szinte minden nagyobb szervezet életében meghatározó szerepet játszanak. Egy szakmai rendezvénysorozat segítségével közelebb kerülhetünk a megoldásokhoz és segítséget kaphatunk az új technológiák sikeres implementálásához.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak