Ráadásul olyan anyaggal, ami akár 60 százalékkal növeli az akkuk energiasűrűségét.
Hirdetés
 

A közelmúltban adtunk hírt arról, hogy egy japán kutató olcsó és széles körben elérhető anyagot talált az akkumulátorokban használt lítium-titán-oxid kiváltására. Most ugyancsak japán kutatók találták meg egy másik fontos alapanyag, a kobalt hatékony helyettesítőjét.

A Tokiói Egyetem kutatói olyan kobaltmentes lítium-ion akkumulátort építettek, amely körülbelül 60 százalékkal több energiát képes tárolni, mint az azonos méretű alternatívái. A kobalt kiváltása több okból lenne fontos: drága (nem ritkaföldfém, de nem dúskálunk benne), rendkívül szennyező, és kitermelése körül nagyon sok a visszásság (a legnagyobb kitermelője a Kongói Demokratikus Köztársaság). Ezért például az akkumulátor-újrahasznosítási projektek egyik fontos célkitűzése, hogy minél többet nyerjenek vissza belőle. (Az újrahasznosításban a japán vállalatok mellett a németek is jeleskednek.)

Már voltak korábban is próbálkozások a kobalt helyettesítésére: például a lítium-vasfoszfát kombót (LiFePO4 nyomán LFP akku) ma is használják. Bár az LFP akkuk gyártása kb. 30 százalékkal olcsóbb, mint a lítium-ionosaké, jók az élettartam-tulajdonságuk és biztonságosak is, kisebb az energiasűrűségük, ezért például kevésbé alkalmasak elektromos autókba.

Lítium, nikkel, mangán, szilícium, oxigén

A Tokiói Egyetem csapata ennél keresett hatékonyabb alternatívát. Ígéretes prototípusukban lítiumot, nikkelt, mangánt, szilíciumot és oxigént használtak. Ezek az anyagok nem voltak teljesen ismeretlenek az akkufejlesztők előtt. Több kísérlet is bizonyította, hogy lehet belőlük hatékony akkut építeni. Az energiatárolási képességet azonban csak rövid ideig tudták fenntartani.

A kutatók most találtak egy olyan elektrolitot, ami erre is megoldást ad: a prototípusok (ezek egyelőre kicsi, nagyjából pénzérme méretű akkuk) 1000 kisütési ciklus után is megőrizték tárolókapacitásuk 80 százalékát. A tesztpéldányok energiasűrűsége az LFP akkumulátorokénál 60 százalékkal nagyobb, de a kutatók szerint a technológiában benne van a lehetőség, hogy a kobaltos lítium-ion akkumulátoroknál is jobb legyen ennyivel. A prototípus 4,4 V feszültséget tud leadni a líítium-ionos 3,2-3,7 voltjával szemben.

A kutatócsapat most azt tervezi, hogy hosszabb távú megfigyelésnek veti alá a kísérleti akkut, hogy kiderüljön, idővel hogyan veszít tárolóképességeiből, és hogyan viselkednek a felhasznált anyagok. Már keresik a lehetséges ipari partnereket. A sorozatgyártás majdani beindítása szerintük nem kritikus, mert a meglévő gyártóberendezéseket könnyű lesz átállítani az új technológiára.

Bár az akkufejlesztés közel sem olyan szexi terület, mint mondjuk a generatív mesterséges intelligencia, nem kevésbé fontos a globális ipar szempontjából. Nem csupán az elképesztő tempóban fejlődő elektromobilitás, hanem a hordozható és viselhető eszközök terjedése is gerjeszti az akkumulátorok iránti igényt. A kutatóknak azonban a fejlesztésnél egyre több szempontot kell figyelembe venniük: az akkumulátor mindenekelőtt legyen olcsón előállítható, megbízható, biztonságos, gyorsan tölthető, legyen nagy az energiasűrűsége, ne szennyezze a környezetet és könnyű legyen újrahasznosítani. A fenti példa is mutatja: ezen a területen egyelőre csak apró lépésekkel haladnak a kutatók, és még mindig messze a nagy áttörés.

(Nyitófotó: kobaltminta. Forrás: Wikipedia)

Piaci hírek

Úgy tűnik, a Meta elkezdi beszántani a metaverzumot

Bár néhány évvel ezelőtt még az egész vállalatot átnevezték miatta, az újabb elbocsátásokkal egyre nyilvánvalóbb, hogy takarékra teszik a világmegváltó VR-projektet.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.