Hiány van az akkumulátorokhoz szükséges alapanyagokból, az elhasználódott akkuk pedig rendkívül szennyezőek. Ezen a két problémán segítene az aacheni Cylab.

Jól hangzik az elektromobilitás, de az akkuk ugyanolyan szennyezőek, mint a fosszilis üzemanyagok. Bár az utakon egyre több az elektromos autó, csak most kezdenek felnőni azok a cégek, melyek megoldanák, hogy az iparág legalább közelítsen egy fenntarthatóbb működési modell felé: az akkuk újrahasznosítására dolgoznak ki módszereket.

Az autóipar az elektromobilizációig a körforgásos gazdaság egyik vezetője volt. Mint a G7 írta, az Eurostat 2019-es adatai szerint az EU országaiban a roncsautók tömegének 95,1 százalékát tudják újrahasznosítani, és 89,6 százalékát újrafeldolgozni. Ez a mutató azonban az elektromos autók megjelenésével elkezdett romlani, leginkább az akku miatt. Amíg azonban volt bőséggel nyersanyag az új akkumulátorok gyártásához, meglehetősen lagymatagon folytak a fejlesztések. Az ukrán-orosz háború azonban e térten is változást hozott: a nyersanyaghiány miatt egy csapásra felértékelődtek az újrahasznosítási fejlesztések. A közelmúltban beszámoltunk egy japán kísérletről, és most egy német startupról is hírt adhatunk, amely újrahasznosítási eljárásának iparosítása előtt áll.

Mire lesz elég 3,6 millió euró?

A német Handelsblatt is érdemesnek tartotta megírni, hogy a német Cylib a 3,6 millió euró magvető tőkebefektetést kapott, hogy iparosítsa lítium-ion akkumulátorok újrahasznosítására kidolgozott eljárását. Azt, hogy a Handelsblatt meglehetős terjedelemben foglalkozott a befektetéssel, nem az összeg nagysága indokolta, ilyen összegű befektetések már a magyar piacon sem ritkák (Berlinben ennyi talán lehetne venni egy jobb minőségű méretesebb, 200+ nm-es lakást). Sokkal inkább indokolja az aacheni  székhelyű stratup ígérete: az akkuk 90 százalékát ki tudja nyerni környezetkímélő módon és újrahasznosítható formában.

A Cylib az Aacheni Műszaki Főiskolán spin-offja. Lilian Schwich és Paul Sabarny a főiskola akkumulátor-újrahasznosítási kutatócsoportjában dolgozta ki az eljárást az, majd a cégelapításhoz csatlakozott hozzájuk Lilian férje, Gideon Schwich folyamatmérnök. Azt, hogy pontosan hogyan is működik a módszer, a beszámolók (az alapítók) elhallgatják. Annyit lehet tudni, hogy sikerült kiküszöbölni a jelenlegi újrahasznosítási eljárások két rákfenéjét: a nagy mennyiségű CO2-kibocsátást és nagy vegyszerigényt. (Ezek ugyanis nem hogy javítanák, inkább rontják az akkuk amúgy is jelentős környezeti terhelését.) A Cylib eljárása sem mentes a CO2-kibocsátástól, de amennyit kibocsát, közel annyit újra is hasznosít. A legnagyobb találmánya azonban az, hogy nem csak a kobaltra, a nikkelre és a mangánra koncentrál, hanem a lítiumot és a grafitot is ki tudja nyerni olyan módon, nem használ vegyszert.

Az EU-Startups portál szerint a greentech Európa egyik leggyorsabban növekvő ágazata, olyan terület, ahol az európai startupok világszinten úttörő szerepet játszanak. Ezen belül az autóakkumulátorok problémájának megoldása sürgető is: 2040-re csak az EU-ban a jelenleginél 13-szor több, mintegy 1,4 millió tonna elhasználódott akkumulátor keletkezik évente, amivel kezdeni kell majd valamit.

A startup a befektetést a kísérleti üzem beindításához kapta. Közben már megkezdik a tárgyalásokat a nagy akkumulátorgyártókkal is a stratégiai partnerségről.

Mobilitás

A testkamerák felvételei alapján készítene rendőrségi jelentéseket az MI

Pontosabban a Draft One nevű MI-alkalmazás fejlesztője, aki szerint jó ötlet rábízni az ilyesmit a totál megbízhatatlan mesterséges intelligenciára.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.