Hamarosan nyilvánosságra hozzák azt az új német biztonsági katalógust, ami az 5G-s fejlesztéseket szabályozza. Ez többek között előírja, hogy milyen berendezéseket használhatnak majd a szolgáltatók az 5G-s hálózataik kiépítéséhez. A Reuters értesülései szerint nem zárják ki a Huawei eszközeit. Azaz a napokon belül nyilvánosságra kerülő szabályzat is tükrözi majd azt a korábbi német álláspontot, hogy a következő generációs távközlési hálózatok szállítóira egyenlő versenyfeltételeket megszabni.
Mint azt a Bitport is megírta, a hivatalos német álláspont – az amerikaival ellentétben – régóta az, hogy a digitalizált világban nem megfelelő védelmi stratégia egy-egy szállító, konkrétan a Huawei önkényes kizárása a beszerzésekből. Angela Merkel kancellár tavasszal ehhez még hozzátette: biztonsági garanciákat várnak a Huaweitől, és mint egy névtelenséget kérő kormányzati tisztviselő a Reutersnek mondta, ez az álláspont továbbra sem változott.
Az új szabályok szerint a hálózati berendezések gyártóinak kell tenniük egy megbízhatósági nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy nem adnak át adatokat például a kínai hatóságoknak. Emellett a berendezésekre meg kell szerezniük a Szövetségi Információbiztonsági Hivatal tanúsítványát.
Az már a szolgáltatók feladata lesz, hogy azonosítsák a kritikus hálózati elemeket, és azokra fokozott biztonsági szabványokat alkalmazzanak.
Voltak más elképzelés is
A németek régóta ismert álláspontja ellenére sem volt egyértelmű, hogy a Huawei is részt vehet majd az ottani 5G kiépítésében. Volt olyan elképzelés is, hogy a szabályzat kap egy záradékot: a hálózatokat kiépítő mobilszolgáltatók csak az informatikai biztonság szempontjából megbízhatónak minősített beszállítókkal működhetnek együtt. A Huawei azonban nem számított volna annak. A németek ugyanis minden céget a megbízhatatlan kategóriába sorolnak, ha az általa tárolt adatokhoz a hatóságok széleskörű hozzáférést kapnak.
A másik oldalon viszont ott álltak a nagy szolgáltatók, élükön a Deutsche Telekommal, melyek jelenleg is nagy Huawei-ügyfelek, és melyek aktívan rész is vettek a szabályozói keretek kialakításában. (Bár a bizonytalanság miatt állítólag a DT-nél felmerül, hogy újragondolják a beszerzési stratégiájukat.) A szolgáltatók legnagyobb problémája valójában az volt, hogy ha a Huawei kiesik, a hálózatiberendezés-gyártók között sokkal kisebb lesz a verseny, ami óhatatlanul az árak emelkedésével, azaz a hálózatépítés drágulásával fog járni.
A Handelsblatt értesülései szerint a végső szót egyébként a kancellár mondta ki, akit állítólag elsősorban az motivált, hogy Németország ne kerüljön Kínával éles konfliktusba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak