Ettől még a körmére néznek a vállalatnak, és a hálózatüzemeltetőknek is jobban kell figyelniük.

Hamarosan nyilvánosságra hozzák azt az új német biztonsági katalógust, ami az 5G-s fejlesztéseket szabályozza. Ez többek között előírja, hogy milyen berendezéseket használhatnak majd a szolgáltatók az 5G-s hálózataik kiépítéséhez. A Reuters értesülései szerint nem zárják ki a Huawei eszközeit. Azaz a napokon belül nyilvánosságra kerülő szabályzat is tükrözi majd azt a korábbi német álláspontot, hogy a következő generációs távközlési hálózatok szállítóira egyenlő versenyfeltételeket megszabni.

Mint azt a Bitport is megírta, a hivatalos német álláspont – az amerikaival ellentétben – régóta az, hogy a digitalizált világban nem megfelelő védelmi stratégia egy-egy szállító, konkrétan a Huawei önkényes kizárása a beszerzésekből. Angela Merkel kancellár tavasszal ehhez még hozzátette: biztonsági garanciákat várnak a Huaweitől, és mint egy névtelenséget kérő kormányzati tisztviselő a Reutersnek mondta, ez az álláspont továbbra sem változott.

Az új szabályok szerint a hálózati berendezések gyártóinak kell tenniük egy megbízhatósági nyilatkozatot, amelyben vállalják, hogy nem adnak át adatokat például a kínai hatóságoknak. Emellett a berendezésekre meg kell szerezniük a Szövetségi Információbiztonsági Hivatal tanúsítványát.

Az már a szolgáltatók feladata lesz, hogy azonosítsák a kritikus hálózati elemeket, és azokra fokozott biztonsági szabványokat alkalmazzanak.

Voltak más elképzelés is

A németek régóta ismert álláspontja ellenére sem volt egyértelmű, hogy a Huawei is részt vehet majd az ottani 5G kiépítésében. Volt olyan elképzelés is, hogy a szabályzat kap egy záradékot: a hálózatokat kiépítő mobilszolgáltatók csak az informatikai biztonság szempontjából megbízhatónak minősített beszállítókkal működhetnek együtt. A Huawei azonban nem számított volna annak. A németek ugyanis minden céget a megbízhatatlan kategóriába sorolnak, ha az általa tárolt adatokhoz a hatóságok széleskörű hozzáférést kapnak.

A másik oldalon viszont ott álltak a nagy szolgáltatók, élükön a Deutsche Telekommal, melyek jelenleg is nagy Huawei-ügyfelek, és melyek aktívan rész is vettek a szabályozói keretek kialakításában. (Bár a bizonytalanság miatt állítólag a DT-nél felmerül, hogy újragondolják a beszerzési stratégiájukat.) A szolgáltatók legnagyobb problémája valójában az volt, hogy ha a Huawei kiesik, a hálózatiberendezés-gyártók között sokkal kisebb lesz a verseny, ami óhatatlanul az árak emelkedésével, azaz a hálózatépítés drágulásával fog járni.

A Handelsblatt értesülései szerint a végső szót egyébként a kancellár mondta ki, akit állítólag elsősorban az motivált, hogy Németország ne kerüljön Kínával éles konfliktusba.

Mobilitás

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.