Kormányülésen tárgyalják a szükséges biztonsági garanciákat, eközben az USA ismét óvatosságra intette az uniós tagállamokat a megbízhatatlannak mondott gyártókkal szemben.

Kedden Angela Merkel német kancellár egy Japánban tartott előadás során kifejtette: az 5G hálózatfejlesztések kapcsán Németország garanciát vár a Huaweitől arra vonatkozóan, hogy a vállalat nem továbbít felhasználói adatokat a kínai államhoz. Ez a kancellár szerint egyben feltétele is lesz annak, hogy a telekommunikációs eszközöket gyártó cég részt vehessen a vonatkozó beszerzésekben. Arról, hogy a Huawei (vagy bármely más szállító) milyen garanciákkal tudná megnyugtatóan kizárni az állami hozzáférések elméleti lehetőségét, nyilvánvalóan nem volt szó.

Egy nappal később, szerdán már az illetékes német kormánytagok is megkezdték a téma tárgyalását. A Reuters beszámolója német lapokat idéz, amelyek szerint a szövetségi távközlési szabályozó és a kiberbiztonságért is felelős kormányhivatal által összeállított jegyzék, a minősítésekre vonatkozó szabályok és egy Kínával kötött, a kémkedést tiltó egyezmény kerül terítékre, amelyeket a kormány összességében elegendőnek tart az 5G hálózatok biztonságához.

A németek a szabályokban hisznek

A munkában állítólag három nagy távközlési szolgáltató is részt vesz a piacvezető Deutsche Telekom technikai és megfelelőségi javaslataival, amelyek között szerepel egy állami ellenőrzés mellett működő, független kutatóintézet felállítása a kritikus infrastruktúra fejlesztéséhez használt eszközök előzetes vizsgálatára. A lapok kormányzati forrásai ugyanakkor azt is világossá tették, hogy a március végi 5G tenderek kapcsán most még nem várható végleges döntés.

Az Egyesült Államok eközben ismét a világ legnagyobb hálózati eszközgyártójának állítólagos kockázataira figyelmeztette az Európai Bizottságot és a belga kormányt egy brüsszeli megbeszélésen. Ugyancsak a Reuters számolt be róla, hogy forrásai szerint az USA prioritásként kezeli a kínai szállítók és az uniós államok kapcsolatát, tekintve, hogy az EU tagállamai legnagyobb részben az amerikaiak katonai szövetségesei, így döntéseik közvetve az USA nemzetbiztonsági érdekeire is hatással vannak.

Bár a Huawei vagy a ZTE által képviselt fenyegetésekre konkrét bizonyítékok továbbra sem láttak napvilágot, a hírügynökség riportjában idézett amerikai tisztviselő a kínai szabályozásra és annak utóbbi időben történt változásaira utalt, kiemelve, hogy az egypártrendszerben irányított országban működő vállalatoknak egyszerűen nincsenek megfelelő eszközeik, hogy ellenálljanak a Pekingben hozott akármilyen döntéseknek.

Ha van rajtuk sapka, akkor azért...

Emellett szóba kerültek azok a jelentések, amelyek más országokban is minimum vegyes képet festenek a Huawei korábban telepített eszközeiről. Ilyen volt például a brit kormányzat által felállított, Huawei Cyber Security Evaluation Centre (HCSEC) nevű felügyelőtestület tavaly nyáron kiadott anyaga, amely technikai problémákat azonosított a Huawei műszaki terevzési folyamataiban, és csak "korlátozott biztosítékokat" lát a kockázatok kielégítő kezelésére.

Az amerikai törvényhozásban egyébként éppen kedden jelent meg egy új törvényjavaslat, amelyet republikánus és demokrata szenátorok közös csoportja jegyez, és amely a ZTE ellen korábban hozott szankciók megújítását helyezi kilátásba a szövetségi törvények és a Trump-adminisztrációval kötött korábbi megállapodások be nem tartására. A javaslat minössze néhány nappal azután látott napvilágot, hogy Washingtonban egy felső szintű kínai delegáció tárgyalt az új keletű kínai-amerikai kereskedelmi háború elsimításáról.

A gazdasági iszapbirkózásról és ebben a Huawei szerepéről már nálunk is kötetekre való anyag gyűlt össze. Ahogy a különutas német politikával kapcsolatban korábbanis írtuk, az USA Berlint is felszólította a Huawei elleni fellépésre, ám a hivatalos német álláspont szerint a fejlett digitális világban nem megfelelő védelmi mechanizmus egyik vagy másik szállító önkényes kizárása a közcélú hálózati infrastruktúra fejlesztéséből. Közben a német piaci szereplők egy része éppen ennek az ellenkezőjével lobbizik a német kormánynál.

A nagy szolgáltatók, élen a Deutsche Telekommal, pillanatnyilag a Huawei jelentős ügyfeleinek számítanak, bár a The Wall Street Journal szerint már a DT-nél is felmerült a beszerzési stratégia felülvizsgálata. A kínai nyomulás pedig általánosságban a német kormányt is aggasztja, nem véletlenül akarják szigorítani az Európán kívüli befektetők tulajdonszerzését a biztonsági szempontból kiemelt vállalatokban.

Piaci hírek

Hatósági jelentés lökheti még mélyebbre a rossz szériában lévő Teslát

Elon Musk szerint aki nem bízik a cég önvezető technológiájában, az inkább ne is fektesse bele a pénzét. Egyelőre úgy fest, hogy sokan megfogadják a tanácsát.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.