Az illetékes felügyelőtestület éves jelentése egy sor problémáról számol be, a kínaiak folyamatos fejlődést ígérnek.

A brit kormányzat által felállított, Huawei Cyber Security Evaluation Centre (HCSEC) nevű felügyelőtestület csütörtökön adta ki aktuális éves jelentését, amelyet az errefelé megszokottól eltéreően egy publikus PDF fájlban is közzétettek. A HCSEC 2010 novembere óta vizsgálja a Huawei termékeinek felhasználását érintő kockázatokat az ország telekommunikációs hálózataiban és minden más kritikus infrastruktúrájában, a szervezet munkájábanpedig a Huawei szakemberei is aktívan részt vesznek.

A mostani jelentés, amely egyebek mellett a kormány és a fegyveres erők információvédelméért felelős Government Communications Headquarters (GCHQ) titkosszolgálat vizsgálataira is hivatkozik, megállapítja, hogy olyan technikai problémákat azonosítottak a Huawei műszaki terevzési folyamataiban, amelyek újfajta veszélyeket jelentenek az Egyesült Királyság távközlési hálózataira nézve. Maga a Huawei ehhez képest pozitívan értékelte a jelentést, kiemelve, hogy ez is az ellenőrzés hatékonyságát bizonyítja.

Necces a külső beszállítók ellenőrzése

Az összefoglalóban valóban az olvasható, hogy a HCSEC teljes operatív önállóságra képes, beleértve a műszaki munkát és az általános megelőző stratégia színvonalas és széleskörű végrehajtását is. Az önállóságot ebben az esetben úgy kell érteni, hogy a szervezet az elvégzett auditok szerint nincs a Huawei-re utalva, a felügyelőtestület pedig megállapította, hogy a közös munka a 2010-es megállapodásnak megfelelően zajlik.

Ennek ellenére (vagy éppen ezért) tűnnek súlyosnak más megállapítások. Ilyen például az a figyelmeztetés, amely szerint a kínai szállító egyes folyamatai elmaradnak a bevált nemzetközi iparági gyakorlatoktól (említik a hálózati termékek szoftvereinek inkonzisztens kiadásait vagy a harmadik féltől származó komponensek menedzselését), megnehezítve a hosszú távra szóló biztosítékok felállítását.

Ez a cikk független szerkesztőségi tartalom, mely a T-Systems Magyarország támogatásával készült. Részletek »


Ezen belül külön kitérnek a külső forrásból származó, biztonsági kritikus szoftverekre, amelyek sok termékben jelen vannak, mégsincsenek megfelelően ellenőrizve. Emellett az ilyen (tulajdonosi vagy nyílt forrású) programok támogatása akár már 2020-ban lejárhat, miközben a Huawei saját termékeire ennél sokkal hosszabb életciklust jelöl meg. A jelentés ezzel kapcsolatban úgy fogalmaz, hogy ezen a területen csalódást keltő az előrehaladás hiánya a problémák orvoslásában.

Úgynevezett korlátozott biztosítékok

A dokumentum összefoglalásképpen arra figyelmezteti a címzettet, vagyis a brit miniszterelnök nemzetbiztonsági kabinetjének vezetőjét, hogy a kockázatmentesítési stratégia és a kapcsolódó mechanizmusok problémái miatt a testület csak "korlátozott biztosítékokat" tud adni rá, hogy a Huawei jelenléte a kritikus hálózatokban megfelelően kezelt rizikót hordoz.

A kínai gyártó a BBC-nek megerősítette, hogy továbbra is prioritásként kezeli a kiberbiztonságot, és aktívan folytatja műszaki eljárásainak és kockázatkezelési rendszereinek fejlesztését. Ez a megszólaló szakértők szerint elsősorban a beszállítói lánc tekintetében érdekes, ami klasszikus támadási vektornak számít. A brit The Register által idézett egyetemi kutató mindehhez hozzáteszi, hogy mindez nem csak az infrastrukturális elemek tesztüzemére, hanem a tömeges gyártás és szállítás ellenőrzésére is vonatkozik.

Szerinte könnyű belátni, hogy az amerikai vagy ausztrál kormány miért kerüli a Huawei eszközeinek használatát a kritikus területeken – ugyanakkor a HCSEC-hez hasonló felügyelőtestület felállítása minden más szállító esetében indokolt lenne, amelyeket azonban nem ellenőriznek a Huawei-hez fogható szigorral.

Biztonság

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.