A héten ismét frissítették a világ legerősebb számítógépes konfigurációinak listáját. Az élen csak Redmond új büszkesége tudta némileg felkavarni az állóvizet.

Ahogy az elmúlt években megszokhattuk, idén is novemberben frissült másodszorra a világ 500 legerősebb szuperszámítógépének mezőnye. A listát gondozó top500.org közleménye szerint ezúttal sem voltak drámai elmozdulások a legjobbak mezőnyében, de kicsivel lejjebb azért már nagyobb helyezkedés ment.

A listavezető 10-es mezőnyében egyetlen változás történt, a Microsoft Azure szolgáltatába állított Voyager-EUS rendszernek sikerült a legalsó pozíciót megkaparintania. A redmondiak szupergépe másodpercenkénti 30 petaflops számítási teljesítményre képes. Ez ugyan egy nagyságrenddel kisebb, mint a jelenlegi éllovasok képessége, ám az mindenképpen figyelemre méltó, hogy az AMD EPYC CPU-kból álló rendszer mindezt alig több mint negyedmillió processzormag együttműködésével valósítja meg. (Az első tízben jó pár szuperszámítógép esetében több millió mag dolgozik össze.)

A Voyager-EUS debütálásával a Microsoft lett az első nagy cloudos szolgáltató, amely ilyen komoly gépet állított munkába a háttérben. Egyáltalán nem meglepő, maximum PR szempontból kicsit kellemetlen, hogy a redmondi rendszer nem Windowson, hanem egy Linux-disztribúción (Ubuntu 18.04 LTS) fut. 

Nyerőben az AMD

Ami a közvetlen üldözőket illeti, a 11-től 15-ig tartó helyezéseknél mindössze egy pozíciót tudott megtartani a korábbi lista szereplője. Az már az előző összeállításnál is látszott, hogy az AMD nagy lendületben van ezen a területen. A trend nem tört meg, sőt erősödött, hiszen a Microsoft rendszere mellett az imént említett négy új szereplő is kivétel nélkül a csipgyártó termékével került a legjobbak közé.

Az 500-as listák egyik visszatérő kérdése a kínai-amerikai páros meccs. Az Egyesült Államok régebben magabiztosan uralta a mezőnyt, ám ennek a kornak már több évvel ezelőtt vége lett. Azóta Kína át is vette a vezetést, és úgy tűnt, vissza se néz. Ezzel szemben a novemberi listán jelentősen zárult a két szuperhatalom közötti olló. Az USA területén telepített gépek 123-ról 150-re gyarapodtak, míg a kínai rendszerek száma a korábbi 186-ról 173 darabra olvadt. 

A csúcsok csúcsán azonban egy japán rendszer, a Fugaku helyezkedik el meglehetősen kényelmesen. A szuperszámítógép tavaly márcusi üzembe állítása óta egyelőre kétség sem fér az elsőségéhez. A Fugaku 442 petaflopsszal büszkélkedhet, ami azt jelenti, hogy a második legerősebb rendszernél is háromszor jobban teljesít. Ez utóbbi nem más, mint az IBM által 2018-ban épített Summit, amit az energiaügyi minisztérium működtet az Oak Ridge Nemzeti Laboratóriumban, és aktuálisan 148,6 petaflops teljestményre képes.

Hamarosan felkerülünk?

A témával kapcsolaban érdemes megemlíteni azt a néhány héttel ezelőtti hazai hírt, miszerint az ITM az OTP-vel közösen egy igen komoly teljesítményű rendszert hoznának létre. Az októberi bejelentés alapján a szuperszámítógép már jövő év közepére készen állhat az indulásra két magyarországi helyszínen. A feladata pedig az lenne, hogy mesterségesintelligencia-algoritmusok számára használható magyar nyelvi modult alkosson. Egy héttel ezelőtt pedig az is kiderült, hogy a felek a Sambanova Systemsszel működnek együtt a projekten.

Cloud & big data

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.