A rivális üzenetküldő platformokkal való együttműködést a Messenger és a WhatsApp üzemeltetője nem jókedvében erőlteti. Az új európai szabályozás miatt ezt ugyanis kötelező biztosítania.

Múlt hét végén egy blogposztban számolt be arról a Meta milyen formában kíván eleget tenni annak a kötelezettségének, hogy az uniós polgárok számára teljes átjárhatóságot biztosítson a saját azonnali üzenetküldő platformjai (Messenger, WhatsApp) és más szolgáltatók hasonló megoldásai között.

Az interoperabilitás üzleti szempontból nem feltétlenül elönyös, technikai oldalról pedig meglehetősen macerás ügy, a közösségi óriás viszont Európában ezt kénytelen megoldani, mivel a még 2022-ben megszavazott és nemrégiben élesedő DMA (Digital Markets Act) ezt előírja a nagy online szolgáltatóknak. A kapuőröknek minősített szereplők többek között kötelesek harmadik felek számára biztosítani a szolgáltatásaikhoz való kapcsolódás lehetőségét, ami azt jelenti, hogy az üzenetküldő appok között is biztosítani kell a kommunikációt, átjárhatóságot.

Nagyon rajta vannak

A Meta bejegyzése szerint a vállalat még az előírtaknál is tovább ment, és bőven túlteljesíti kötelezettségeit. Az elmúlt fél évben a cég elmondása szerint lázas munka zajlott a feladat gyakolati megvalósítása kapcsán, amelynek részeként begyűjtötték az érintettek véleményét, visszajelzéseit is.

Ezek alapján a Meta üzenetküldőiben "egyértelmű és könnyen megtalálható" formában helyezik el a kapcsolódási lehetőséget a külső megoldásokhoz. Ennek támogatására a WhatsAppba és a Messengerbe új értesítések kerülnek, amelyek "tájékoztatják a felhasználókat a harmadik féltől származó üzenetküldőkről". A felhasználók megválaszthatják azt is, hogy "mely harmadik féltől származó alkalmazásoktól szeretnének üzeneteket fogadni, és hogyan szeretnék kezelni a bejövő üzeneteiket".

Fontos eleme az új felállásnak, hogy a Messengert vagy WhatsAppot használók eldönthetik, hogy egyetlen helyre rendezik össze beszélgetéseiket, avagy a harmadik féltől származó üzeneteket egy külön mappába rendezve szeretnék látni. A cég továbbá hangsúlyozza, hogy ezeket a beállításokat a felhasználók bármikor megváltoztathatják.

Ami a DMA túlteljesítését illeti, a Meta ez alatt olyan extra üzenetküldési funkciók beemelését érti, mint amilyen a reakcióküldés és közvetlen válaszolás lehetősége, a tájékoztatás a valós idejű gépelésről, illetve az üzenetek elolvasásának visszaigazolása.   

Hosszabb távon a vállalat megoldani ígéri a szolgáltatásokon átívelő csoportok létrehozását (valamikor jövőre), illetve a különböző kommunikációs platformok közötti videótelefonálást (2027-ben) is.

Átrúgták a lasztit a túloldalra

A puding próbájára azt követően kerülhet sor, hogy a konkurencia teljesíti a Meta által lefektetett technikai követelményeket. Mindez a közösségi vállalatbirodalom szerint alapvetően fontos "a magánélet és biztonság megörzése" érdekében. (Mindez különösen pikánssan hangzik a nagy port kavart Cambridge Analytica-botrány mellett egy sor másik adatkezelési incidensben és szabálysértésben is érintett cégtől.)

Ennek értelmében a Meta üzenetküldőiben akkor jelenhet majd meg egy rivális csevegőalkalmazás, amikor utóbbi "megépítette, tesztelte és elindította a szükséges technológiát ahhoz, hogy a funkció pozitív és biztonságos felhasználói élményt nyújtson".

Ezt a folyamatot minden bizonnyal a végtelenségig szeretnék elhúzni a Metánál, de elképzelhető, hogy a DMA megszegéséért potenciálisan kiszabható sok-sok dollármilliárdot kitevő bírság réme némileg megolajozza a felhasználók számára kétségtelenül hasznos funkció implementálását.

(Kép: Meta)

Közösség & HR

Bejelentették az OpenAI új modelljét, és mindjárt kockázatosnak minősítették

Felhasználható például biológiai és nukleáris fegyverek gyártására. Annyit a cég is elismer, hogy technológiája "közepes kockázatú".
 
A teljes életciklust lefedő rendszerek képesek megszüntetni azt a káoszt, ami a szervezetek zöménél még mindig akadályozza az információáramlást.

a melléklet támogatója a GLOBAL-UNION Kft., a Kyocera márka kizárólagos magyar disztribútora

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.