A Facebook és egy Six4Three nevű vállalkozás marakodásából a brit parlament vizsgálata csinálhat komoly ügyet.

Már több mint nyolc hónapja, hogy a Facebook és a Cambridge Analytica sokat emlegetett ügye, de azóta is rendszeresen történik valami, ami a köztudatban tartja a közösségi oldal eddigi legnagyobb botrányát. Ezúttal a brit parlament digitális piacért is felelős bizottsága okoz újabb fejfájást a Facebooknak, ahol a kezdetek óta kitartóan vizsgálják az adatvédelmi incidenseket és a közösségi médiára alapuló dezinformáció gyakorlatait. Bár a bizottság sikertelenül próbálta elérni, hogy Mark Zuckerberg személyesen is megjelenjen egy meghallgatáson, most közvetett módon mégis sikerült kellemetlen perceket szereznie a Facebook vezetőinek.

Egy nyomasztó kis alkalmazásból lett a banánhéj

A társaság már 2015 óta pereskedik a Six4Three nevű vállalkozással, amely korábban egy meglehetősen véleményes alkalmazást fejlesztett a Facebook hálózatára építve. A Pikinis nevű app, ami hivatalosan egy szofisztikált vizuális mintafelismerő algoritmus fejlesztését segítette, tulajdonképpen csak annyiról szólt, hogy a képszkennelő technológiája segítségével összegyűjtötte a felhasználók ismerőseinek fürdőruhás fotóit. A Facebook adatvédelmi szabályainak 2015-ös változása aztán a Pikinis működésének végét jelentette, ennek nyomán pedig a Six4Three üzleti modelljének kivégzése miatt be is perelte a Facebookot.

Hogy a világ mit veszített a néhány ezer felhasználót gyűjtő Pikinis ellehetetlenítésével, azt mindenki megítélheti az alábbi reklámfilm alapján, ami valamiért még mindig elérhető a YouTube-on:
 


A dolog nem lenne különösebben érdekes, ha a pereskedés során a Six4Three-nek nem lett volna lehetősége hozzáférni a Facebook olyan belső dokumentumaihoz, amelyeket bizonyítékként akart felhasználni az eljárás során. Ezeket a feljegyzéseket az illetékes kaliforniai bíróság zártan kezeli, vagyis tartalmuk nem hozható nyilvánosságra – októberben a CNN és a The Guardian kérvényét is elutasították az anyagokba való betekintésre, miután azok üzleti titoknak minősített információt is tartalmaznak. Jelentőségük azonban a Six4Three szerint is messze túlmutat a Pikinis alkalmazáson: a The Guardian szerint kiderül belőlük, hogy a Facebooknál milyen döntéseket hoztak a személyes adatok kezelésével kapcsolatban, amelyek végül a Cambridge Analytica botrányáig vezettek.

Annyit eddig is tudni lehetett, hogy a szóban forgó dokumentumok a Facebook felső vezetőinek levelezését is tartalmazzák, esetenként közvetlenül a válallatot irányító Mark Zuckerberggel. Nem véletlen tehát, hogy a feljegyzésekre a fent említett brit parlamenti bizottság is kíváncsi lett volna, de a Facebook folyamatosan lepattintotta az ilyen irányú próbálkozásokat – míg nem a Six4Three alapítója, Ted Kramer novemberben Londonba nem utazott üzleti ügyeit intézni, ahol a bizottság vezetője egy ritkán alkalmazott parlamenti eszközzel élve az iratok átadására kényszerítette.

A Facebook foggal-körömmel védi a kényes iratokat

Kramer felszólítást kapott a dokumentumok bemutatására, ezt pedig azzal nyomatékosították, hogy két órás ultimátumot adtak neki, ennek leteltével pedig be is kísérték a parlamentbe, ahol pénzbüntetést, sőt elzárást helyeztek kilátásba, ha megtagadja az együttműködést. A bizottságot vezető Damian Collins szerint precedens nélküli módszert használtak egy precedens nélküli helyzetben, miután a Facebook korábban nem volt hajlandó válaszolni a kérdéseikre egy kiemelten közérdekű ügyben.

A képviselő elmondta, hogy a Facebook és az állítólagosan 250 ezer dolláros befektetését védő Six4Three pere azért keltette fel a figyelmüket, mert a vállalkozás keresete szerint a közösségi oldal nem hogy tisztában volt az adatkezelési szabályok ilyen irányú átjátszásának lehetőségével, de a szabályozást szándékosan csinálta hézagosra, és erre fel is hívta a potenciális ügyfelek – mint például a Six4Three – figyelmét. A Facebook ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy az állítások teljesen alaptalanok, és a vállalat mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy megvédje magát velük szemben.

A Facebook a brit parlamenti bizottságot is felszólította, hogy tartózkodjon az amerikai bíróság döntése alapján zártan kezelendő dokumentumokba való betekintéstől, és azokat haladéktalanul juttassa vissza hozzá – ezen kívül mást nem kívántak hozzáfűzni a dologhoz. Az viszont nem világos, hogy a társaság ennek a követelésének hogyan tudna érvényt szerezni, különösen, hogy a britek mellett a The Guardian szerint már számos másik ország törvényhozásából is érdeklődést jeleztek a megszerzett anyagok iránt.

Közösség & HR

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.