Öt nappal a Cambridge Analytica-botrány kirobbanása után megszólalt a Facebook vezérigazgatója, de megnyugtatnia nem mindenkit sikerült.

A Cambridge Analytica-botrány múlt heti kirobbanása után most került elő a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg, aki a társaság többi felső vezetőjével együtt eltűnt anyilvánosság elől. Zuckerberg először a saját FB-profilja alatt jelentetett meg közleményt, amelyben igyekszik tisztázni az eseményeket, és arról is beszél, hogy a társaság milyen lépéseket tervez, hogy a jövőben az alkalmazásfejlesztők szigorúbb feltételek szerint férhessenek hozzá a felhasználók adataihoz. A Cambridge Analytica incidensével itt és itt foglalkoztunk, Zuckerberg posztjából pedig a következők derülnek ki:

  • A Facebook Platform 2007 óta teszi lehetővé a facebookos belépést a különféle alkalmazásokba, és a felhasználók is innentől oszthatnak meg magukról mindenféle információt.
  • Az Aleksandr Kogan nevű cambridge-i egyetemi kutató 2013-ban hozta ki az elvileg kutatási célú, online személyiségtesztre szolgáló appot, amelyet majdnem 300 ezren töltöttek le. A rendszer akkori működésének sajátosságai miatt Kogan a 300 ezer felhasználón keresztül azok ismerőseinek, több tízmillió másik embernek a profiladataihoz is hozzáfért.
  • A Facebook 2014-ben, pont a visszaélések megnehezítését célozva, limitálta az alkalmazások hozzáférését az adatokhoz. Ez egyebek mellett azt jelentette, hogy a Koganéhoz hasonló applikációk többé nem szívhatták le a felhasználók ismerőseinek adatait, és a fejlesztőknek onnantól nem csak a felhasználók, de a Facebook beleegyezésére is szükségük van az érzékeny információk begyűjtéséhez.
  • A társaság 2015-ben újságíróktól tudta meg, hogy Kogan az adatokat eladta a Cambridge Analyticának. Ezután az alkalmazást letiltották, és mindkét féltől igazolást kértek arra vonatkozóan, hogy a szóban forgó adatokat törölték – ezt az igazolást állítólag meg is kapták.
  • A múlt héten a The Guardian, a The New York Times és a Channel 4 is arról számolt be, hogy a Cambridge Analytica mégsem törölhette az adatokat, mire a Facebook azonnal kitiltotta őket minden szolgáltatásából. A cég azt állítja, hogy az adatokat a korábbi megállapodának megfelelően megsemmisítette, és hajlandó alávetni magát a Facebook által megbízott szakértők auditjának, miközben a Facebook együttműködik az illetékes hatóságokkal is az ügy felderítésében.

A bejegyzés többször is kiemeli, hogy a CA esetéhez hasonló incidensek a 2014-es szigorítás óta már nem fordulhatnak elő, de elismeri, hogy további lépésekre van szükség a megrendült bizalom helyreállítására. Ezek a lépések a következők lennének:

  • Először is megvizsgálják az összes olyan alakalmazást, amelyen keresztül a 2014-es változtatások előtt jelentősebb mennyiségű felhasználói adatot szedtek össze. A gyanús esetekben auditokat kezdeményeznek, azokat a fejlesztőket pedig, akik ehhez nem járulnak hozzá, kivágják a Facebook-platfromról.
  • Másodszor, további korlátozásokat vezetnek be abban a tekintetben, hogy az alkalmazások hogyan és milyen adatokhoz férhetnek hozzá. Ez olyasmit jelent, hogy a felhasználói hozzájárulást semmisnek tekintik, amennyiben egy-egy felhasználó legalább három hónapja nem használta az adott applikációt, de a bejelentkezéshez szükséges minimális infót is a név, profilkép, email-cam hármasban határozzák meg.
  • Végül összeraknak és elérhetővé tesznek egy olyan eszközt, amelynek segítségével a Facebook felhasználói ellenőrizhetik és menedzselhetik, hogy aktuálisan melyik alkalmazás milyen adataihoz rendelkezik hozzáféréssel. Hasonló funkció egyébként már most is létezik a biztonsági beállításoknál, de ezentúl a feedek legtetején, közvetlenül is elérhető lesz.

Bár a bejegyzés végén Zuckerberg személyes felelősségét is pedzegeti a felhasználók védelmét illetően, ez inkább általános megfogalmazásban kerül elő, és arról sincs szó, hogy miért kellett egy sajtóbotrány a máskülönben kézenfekvő és alapvető lépések megtételéhez. A NYT ezzel kapcsolatban Zuckerberg korábbi beszédíróját idézi, aki szerint a látványos lefagyásnak az az oka, hogy ez a botrány más természetű, mint a közösségi oldal korábbi gikszerei a személyes adatok kezelésében.

Ezúttal ugyanis a vállalat alapvető üzleti modelljével (vagyis a felhasználói adatok harmadik féllel való megosztásával) kapcsolatban merültek fel nagyon komoly aggályok. Nyilván nem könnyű úgy elmagyarázni a helyzetet, hogy közben megnyugtassák mindazokat, akik csak most kezdik kapiskálni a Facebook működésének lényegét. Pláne, hogy a Facebook vezérigazgatója időközben a média kérdéseire is válaszolt, és a kellemetlen kérdések egyike-másika eléggé beakadt nála.

Ez eddig elég volt, de most már kevés lesz

A CNN-nek adott interjú például a megszokott, "értjük és dolgozunk rajta" stílusú előadás. Arra a kérdésre viszont, hogy saját maga szerint megfelelő munkát végzett-e, csak az a válasz, hogy "majd meglátjuk", a kilátásba helyezett szenátusi meghallgatásnak pedig áll elébe, "már ha tényleg ez az, amire most szükség van". Elismeri a Facebook "valamelyes szerepét" az amerikai elnökválasztás kimenetelében, ezt azonban "nem lehet pontosan megbecsülni".

A beszélgetés egyetlen, valamelyest pozitív eleme, hogy Zuckerberg a nyitottságát hangsúlyozza a Facebookot érintő szabályozással kapcsolatban, mivel már ő is lehetségesnek tartja, hogy szükség lesz ilyesmire. Az interjúban kifejti, hogy a technológia egyre nagyobb hatással van az egész világra, így már szerinte sem az a kérdés, hogy kell vagy nem kell a aszabályozás – inkább azt kell eldönteni, hogy a szabályozásnak milyen formája lenne a helyénvaló.

A nyilatkozatok visszhangja ennek ellenére is egyértelműen negatív. Az csak egy dolog, hogy a Twittert elárasztották a szarkasztikus képek és üzenetek, de már legjelentősebb lapok is Zuckerberg alkalmatlanságáról írnak a "helyénvaló" és a "kevésbé helyénvaló" dolgok közti különbség megítélésében. A Techcrunch szerzője hosszú listát is készített a Facebook eddigi fiaskóiról, kiemelve, hogy a FB egy széles körben elérhető, funkcionális közösségi hálózatot épített, és ez elég is volt a sikeréhez, mert gyakorlatilag minden más nagyszabású kezdeményezését félbehagyta vagy elbaltázta.

Zuckerberg egyébként nagy utat járt be azóta, hogy 2010-ben még kijelentette: ha akkor indítaná a Facebookot, mindenkinek minden adatát publikussá tenné, mert ez az új szocális norma. Ezen remélhetőleg már túllépett, de azt a mostani botrány is megmutatta, hogy "helyénvaló döntésekre" általában csak utólag szánja el magát, ami nem a legjobban veszi ki magát egy 500 milliárd dolláros, milliárdnyi felhasználót terelgető vállalat vezetőjétől. Nem véletlen, hogy több helyen is az Uber lemondásra kényszerített vezérigazgatójához hasonlítják a Facebook alapító vezérigazgatóját, és azt boncolgatják, hogy ő még időben a háttérbe vonulhatna, hogyha hajlandó lenne ezt rövid időn belül megtenni.

Biztonság

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.