A Cambridge Analytica-botrány múlt heti kirobbanása után most került elő a Facebook vezérigazgatója, Mark Zuckerberg, aki a társaság többi felső vezetőjével együtt eltűnt anyilvánosság elől. Zuckerberg először a saját FB-profilja alatt jelentetett meg közleményt, amelyben igyekszik tisztázni az eseményeket, és arról is beszél, hogy a társaság milyen lépéseket tervez, hogy a jövőben az alkalmazásfejlesztők szigorúbb feltételek szerint férhessenek hozzá a felhasználók adataihoz. A Cambridge Analytica incidensével itt és itt foglalkoztunk, Zuckerberg posztjából pedig a következők derülnek ki:
A bejegyzés többször is kiemeli, hogy a CA esetéhez hasonló incidensek a 2014-es szigorítás óta már nem fordulhatnak elő, de elismeri, hogy további lépésekre van szükség a megrendült bizalom helyreállítására. Ezek a lépések a következők lennének:
Bár a bejegyzés végén Zuckerberg személyes felelősségét is pedzegeti a felhasználók védelmét illetően, ez inkább általános megfogalmazásban kerül elő, és arról sincs szó, hogy miért kellett egy sajtóbotrány a máskülönben kézenfekvő és alapvető lépések megtételéhez. A NYT ezzel kapcsolatban Zuckerberg korábbi beszédíróját idézi, aki szerint a látványos lefagyásnak az az oka, hogy ez a botrány más természetű, mint a közösségi oldal korábbi gikszerei a személyes adatok kezelésében.
Ezúttal ugyanis a vállalat alapvető üzleti modelljével (vagyis a felhasználói adatok harmadik féllel való megosztásával) kapcsolatban merültek fel nagyon komoly aggályok. Nyilván nem könnyű úgy elmagyarázni a helyzetet, hogy közben megnyugtassák mindazokat, akik csak most kezdik kapiskálni a Facebook működésének lényegét. Pláne, hogy a Facebook vezérigazgatója időközben a média kérdéseire is válaszolt, és a kellemetlen kérdések egyike-másika eléggé beakadt nála.
Ez eddig elég volt, de most már kevés lesz
A CNN-nek adott interjú például a megszokott, "értjük és dolgozunk rajta" stílusú előadás. Arra a kérdésre viszont, hogy saját maga szerint megfelelő munkát végzett-e, csak az a válasz, hogy "majd meglátjuk", a kilátásba helyezett szenátusi meghallgatásnak pedig áll elébe, "már ha tényleg ez az, amire most szükség van". Elismeri a Facebook "valamelyes szerepét" az amerikai elnökválasztás kimenetelében, ezt azonban "nem lehet pontosan megbecsülni".
A beszélgetés egyetlen, valamelyest pozitív eleme, hogy Zuckerberg a nyitottságát hangsúlyozza a Facebookot érintő szabályozással kapcsolatban, mivel már ő is lehetségesnek tartja, hogy szükség lesz ilyesmire. Az interjúban kifejti, hogy a technológia egyre nagyobb hatással van az egész világra, így már szerinte sem az a kérdés, hogy kell vagy nem kell a aszabályozás – inkább azt kell eldönteni, hogy a szabályozásnak milyen formája lenne a helyénvaló.
A nyilatkozatok visszhangja ennek ellenére is egyértelműen negatív. Az csak egy dolog, hogy a Twittert elárasztották a szarkasztikus képek és üzenetek, de már legjelentősebb lapok is Zuckerberg alkalmatlanságáról írnak a "helyénvaló" és a "kevésbé helyénvaló" dolgok közti különbség megítélésében. A Techcrunch szerzője hosszú listát is készített a Facebook eddigi fiaskóiról, kiemelve, hogy a FB egy széles körben elérhető, funkcionális közösségi hálózatot épített, és ez elég is volt a sikeréhez, mert gyakorlatilag minden más nagyszabású kezdeményezését félbehagyta vagy elbaltázta.
Zuckerberg egyébként nagy utat járt be azóta, hogy 2010-ben még kijelentette: ha akkor indítaná a Facebookot, mindenkinek minden adatát publikussá tenné, mert ez az új szocális norma. Ezen remélhetőleg már túllépett, de azt a mostani botrány is megmutatta, hogy "helyénvaló döntésekre" általában csak utólag szánja el magát, ami nem a legjobban veszi ki magát egy 500 milliárd dolláros, milliárdnyi felhasználót terelgető vállalat vezetőjétől. Nem véletlen, hogy több helyen is az Uber lemondásra kényszerített vezérigazgatójához hasonlítják a Facebook alapító vezérigazgatóját, és azt boncolgatják, hogy ő még időben a háttérbe vonulhatna, hogyha hajlandó lenne ezt rövid időn belül megtenni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak