Ápolóként és csendőrként egyaránt funkcionál az SK Telecom Keemi névre keresztelt robotja, amely ma állt 24 órás szolgálatba a Yongin Severance Hospital területén. A bevezetés pilot projektként is felfogható, mivel a távközlési szolgáltató a megoldást más egészségügyi intézményeknek is szeretné értékesíteni.
A mostani telepítés részét képezi egy többéves együttműködésnek az intézmény és a telkó között, melyet még 2019-ben kötöttek egy állami támogatású program keretében. Utóbbi célja a kórházak digitális képességeinek általános fejlesztése volt, azonban akkor még senki nem tudhatta, milyen extra egészségügyi kihívásokra kell hatékony válaszokat találni a világnak.
Csak semmi tömörülés!
Keemi funkcionalitása a beszámolók szerint valóban páratlan, és abszolút idomul a pandémiás helyzethez. A robotba épített kamera és képfelismerő rendszer például lehetővé teszi, hogy a gép kiszúrja és hangszóróján keresztül figyelmeztesse azokat a látogatókat, akik nem tartják be a maszkviselési szabályokat. Szintén a rendőri szerepkört erősiti, hogy Keemi képes felismerni azt, ha egy kis területen a kelleténél többen tartózkodnának. Ilyesmit tapasztalva automatikusan akcióba lendül és hangjelzéssel igyekszik oszlatni a "tömeget", hogy ismét helyreálljon a fertőzésveszély miatt megkövetelt szociális távolságtartás.
A robot azonban ápolóként és kisegítő személyzetként is bevethető. Jártában-keltében automatikusan méri a testhőmérsékletet, így idejében jelezhet, ha valakinél kritikus értéket mér. Hengeres testében pedig bőven akad hely kézfertőtlenítő folyadéknak, így mobil fertőtlenítő pontként szintén lehet számítani rá. A látógatók távoztával és a nyüzsgés lecsengésével Keemi áttér az éjszakai műszakra. Ilyenkor a robot fáradhatatlanul járja a helyiségekt és UV-sugarakkal gondoskodik a felületek vírusmentesítéséről.
Az egész projektet az tette lehetővé, hogy a kórház volt a térségben az első, ahol kiépítették az új generációs kommunikációs hálózatot. Az 5G-nek köszönhető ugyanis, hogy Keemi valós időben képes minden információt megosztani az őt felügyelő központi szobával.
Jól jön a tech a vírus ellen
A fenti sztori szerencsére abban az értelemben nem különlegesség, hogy az elmúlt egy-másfél évben szinte futószalagon érkeztek a különböző informatikán alapuló megoldások, szoftverek, automaták, melyekben közös pont az, hogy a világjárvány miatt felmerült kihívásokra igyekeznek XXI. századi válaszokat adni.
UV-fénnyel fertőtlenítő robot például már egy éve dolgozik itthon is a Semmelweis Egyetemen. Alig pár hónappal a COVID-19 elterjedését követően kész volt a mintavételt önállóan végző dán robot, a Fujitsu pedig elállt a kézmosást felügyelő mesterséges intelligenciával. Pár hete pedig arról számoltunk be, hogy Afrikában a nagy távolságok és a nehezen megközelíthető helyek miatt drónokkal végzik az oltóanyagok kiszállítását.
Persze a technológia nem kizárólag pozitív elemként jelenhet meg ebben a történetben. Tavasszal írtunk arról, hogy megjelentek a szoftverrobotok is a koronavírus-oltásokra való regisztrációban, ami egyes helyeken kellemetlen szituációkat okozott és feszültséget szított.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak