A Fujitsu által fejlesztett MI-rendszer az egészségügyben, az élelmiszeriparban vagy a hotelekben ellenőrizné a helyes kézmosást, ami a járványhelyzetben életmentő dolog lehet.

Az elmúlt időszakban szó szerint is a csapból folytak az életviteli változtatásokról és higiéniás szabályokról szóló tanácsaok, amelyekkel csökkenthetjük a vírusfertőzések esélyét. Ezeket néhány hónapja mi is megpróbáltuk összegyűjteni arra az esetre, ha valakinek nem volt opció az otthoni munkavégzés, kitérve a távolságtartás, a szellőztetés, a fertőtlenítés vagy a maszk viselése mellett a helyes kézmosásra is. Ez utóbbi korántsem annyira egyértelmű dolog, mint ahogy azt sokan gondolják, de a többi rutinnal együtt ehhez is érdemes lesz hozzászokni, mint a járvány utáni élet egyik új normájához.

Miközben mindenhol egymást érik az olyan tippek és útmutatások, mint mondjuk a WHO ajánlása az ideális kézmosás idejéről a Boldog Szülinapot kétszeri végigéneklésével, addig a Fujitsu nem sokat szórakozott, hanem kifejleesztett egy dedikált MI-rendszert a kézmosások ellenőrzésére. A japán vállalat mesterséges intelligenciája a hírek szerint képes érzékelni és azonosítani a tisztálodás közben a különféle komplex kézmozdulatokat, és még azt is felismeri, ha valaki szappan nélkül próbálja eljátszani a dolgot.

Azonosítani is lehet, hogy ki próbált linkeskedni

A rendszeren állítólag még a világjárvány előtt kezdtek el dolgozni, és eredetileg olyan ügyfeleket céloztak volna meg vele, amelyeknél a megszokottnál jóval szigorúbb higiéniai előírások működnek. A technológia alapja egy olyan bűnügyi megfigyelő szoftver, amely alkalmas a gyanús mozdulatok lefülelésére, a kézmosás ellenőrzése során azonban nagyon hasonló készségekre van szükség, így a rendszert erre is áthangszerelték. A Fujitsu szerint a termék már nagy érdeklődést keltett az élelmiszeriparban és más, a koronavírus-járvány által súlyosabban érintett szektorokban.
 


A gyártóhoz ennek alapján sorban futnak be az ajánlatkérések, bár azt még nem döntötték el, hogy az MI-technológiát a hagyományos módon piacosítani akarják-e. Érdekesség, hogy a rendszer lehetőséget ad a Boldog szülinapot vagy más, előre meghatározott zenék lejátszására is, hogy segítsen megmutatni a helyes kézmosás időtartamát, de ennél azért tbbről van szó: a program azt ellenőrzi, hogy az alanyok megfelelően viszi-e végig a  japán egészségügyi minisztérium által meghatározott (máskülönben a WHO ajánlásához hasonló), hat lépésből álló műveletet.

Jó üzlet a meglévő eszközök kreatív felhasználása

A kézmosást felügyelő rendszer önmagában nem képes azonosítani a felhasználókat a kezükről, azonban a Fujitsu szerint könnyedén összekapcsolhatók olyan azonosító technológiákkal, amelyek segathetnek a cégeknek és szervezeteknek, hogy nyomon kövessék az egyes munkavállalók kézmosási szokásait. A gépi tanuló algoritmust összesen kétezer mozdulat feldolgozásával tanították be különböző szappanok és mosdók használatával. A folyamatban egyrészt a japán cég saját alkalmazottai is részt vettek, de a Fujitsu odahaza és a tengerentúlon is fizet a kiválasztott tesztalanyoknak, hogy segítsenek fejleszteni a rendszer hatékonyságát.

A vállalat igyekszik minél jobban kidolgozni egy minél kevésbé invazív megközelítést, ami a lehető leggyorsabban és legpontosabban képes konfirmálni, ha valaki megfelelően teljesítette a kielégítő kézmosáshoz szükséges lépéseket. A beszámolók az egész fejlesztéssel kapcsolatban kiemelik, hogy azok a vállalkozások jó üzleteket köthetnek, amelyek képesek felvonultatni a már meglévő technológiáikat a koronavírus elleni küzdelemhez használható termékekben. Itt a speciális kihívást például a víz és a szappanhab jelentette, ami nagyon megnehezítené a hagyományos képfeldolgozó algorutmusok számára a kézmosás közbeni mozdulatok azonosítását, de a bűnügyi megfigyelő technológia alkalmas volt a látszólag teljesen másféle feladat megoldására.

Konzumer tech

Mikrovállalkozót csinált chatbotjából az Anthropic

A házon belül lefolytatott kísérleti projekt során az algoritmus stabilan szállította a furcsábbnál furcsább megoldásokat. A cég igyekszik az itt leszűrt tapasztalatokat a modellek fejlesztésénél kamatoztatni.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.