Az elmúlt időszakban szó szerint is a csapból folytak az életviteli változtatásokról és higiéniás szabályokról szóló tanácsaok, amelyekkel csökkenthetjük a vírusfertőzések esélyét. Ezeket néhány hónapja mi is megpróbáltuk összegyűjteni arra az esetre, ha valakinek nem volt opció az otthoni munkavégzés, kitérve a távolságtartás, a szellőztetés, a fertőtlenítés vagy a maszk viselése mellett a helyes kézmosásra is. Ez utóbbi korántsem annyira egyértelmű dolog, mint ahogy azt sokan gondolják, de a többi rutinnal együtt ehhez is érdemes lesz hozzászokni, mint a járvány utáni élet egyik új normájához.
Miközben mindenhol egymást érik az olyan tippek és útmutatások, mint mondjuk a WHO ajánlása az ideális kézmosás idejéről a Boldog Szülinapot kétszeri végigéneklésével, addig a Fujitsu nem sokat szórakozott, hanem kifejleesztett egy dedikált MI-rendszert a kézmosások ellenőrzésére. A japán vállalat mesterséges intelligenciája a hírek szerint képes érzékelni és azonosítani a tisztálodás közben a különféle komplex kézmozdulatokat, és még azt is felismeri, ha valaki szappan nélkül próbálja eljátszani a dolgot.
Azonosítani is lehet, hogy ki próbált linkeskedni
A rendszeren állítólag még a világjárvány előtt kezdtek el dolgozni, és eredetileg olyan ügyfeleket céloztak volna meg vele, amelyeknél a megszokottnál jóval szigorúbb higiéniai előírások működnek. A technológia alapja egy olyan bűnügyi megfigyelő szoftver, amely alkalmas a gyanús mozdulatok lefülelésére, a kézmosás ellenőrzése során azonban nagyon hasonló készségekre van szükség, így a rendszert erre is áthangszerelték. A Fujitsu szerint a termék már nagy érdeklődést keltett az élelmiszeriparban és más, a koronavírus-járvány által súlyosabban érintett szektorokban.
A gyártóhoz ennek alapján sorban futnak be az ajánlatkérések, bár azt még nem döntötték el, hogy az MI-technológiát a hagyományos módon piacosítani akarják-e. Érdekesség, hogy a rendszer lehetőséget ad a Boldog szülinapot vagy más, előre meghatározott zenék lejátszására is, hogy segítsen megmutatni a helyes kézmosás időtartamát, de ennél azért tbbről van szó: a program azt ellenőrzi, hogy az alanyok megfelelően viszi-e végig a japán egészségügyi minisztérium által meghatározott (máskülönben a WHO ajánlásához hasonló), hat lépésből álló műveletet.
Jó üzlet a meglévő eszközök kreatív felhasználása
A kézmosást felügyelő rendszer önmagában nem képes azonosítani a felhasználókat a kezükről, azonban a Fujitsu szerint könnyedén összekapcsolhatók olyan azonosító technológiákkal, amelyek segathetnek a cégeknek és szervezeteknek, hogy nyomon kövessék az egyes munkavállalók kézmosási szokásait. A gépi tanuló algoritmust összesen kétezer mozdulat feldolgozásával tanították be különböző szappanok és mosdók használatával. A folyamatban egyrészt a japán cég saját alkalmazottai is részt vettek, de a Fujitsu odahaza és a tengerentúlon is fizet a kiválasztott tesztalanyoknak, hogy segítsenek fejleszteni a rendszer hatékonyságát.
A vállalat igyekszik minél jobban kidolgozni egy minél kevésbé invazív megközelítést, ami a lehető leggyorsabban és legpontosabban képes konfirmálni, ha valaki megfelelően teljesítette a kielégítő kézmosáshoz szükséges lépéseket. A beszámolók az egész fejlesztéssel kapcsolatban kiemelik, hogy azok a vállalkozások jó üzleteket köthetnek, amelyek képesek felvonultatni a már meglévő technológiáikat a koronavírus elleni küzdelemhez használható termékekben. Itt a speciális kihívást például a víz és a szappanhab jelentette, ami nagyon megnehezítené a hagyományos képfeldolgozó algorutmusok számára a kézmosás közbeni mozdulatok azonosítását, de a bűnügyi megfigyelő technológia alkalmas volt a látszólag teljesen másféle feladat megoldására.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak