A San Franciscó-i Zipline már 2016 óta használja saját fejlesztésű dróntechnológiáját vérplazma és más egészségügyi eszközök, így oltóanyagok automatizált szállítására. A startup más földrészeken, így Ghánában vagy Ruandában végzett tevékenysége mellett odahaza is együttműködést folytat a Walmart áruházlánccal és a Novant Health egészségügyi szolgáltatóval, a személyi védőfelszerelések (PPE) hosszú távolságú, drónokkal történő kihordására pedig korábban elsőként szerezte meg a szövetségi légügyi hatóság (FAA) engedélyét.
A Zipline csütörtökön az Egészségügyi Világszervezet (WHO) COVAX programjának keretei között kezdett egy újabb nagyszabású vállalkozásba, amelynek során Ghánában szállítja ki a koronavírus-oltóanyagot a nehezen megközelíthető helyekre. A cég az első napon 36 repüléssel 4.500 adag vakcinát juttatott el az ország egyik délen fekvő régiójába, program során pedig összesen 2,5 millió dózis kiosztását vállalja.
A helyi kormányzat és a UPS támogatásával megvalósuló projekt a Zipline szerint az első olyan kezdeményezés lenne a világon, ami a COVID-19 oltóanyagokat egy országos léptékű rendszerben teríti repülő drónok segítségével. A COVAX programban eddig 600 ezer adag AstraZeneca vakcina érkezett Ghána fővárosába, a technológia bevetése pedig nagyban hozzájárulna nem csak az egyenlő hozzáféréshez, de ahhoz is, hogy képesek legyenek kihasználni az ország egészségügyi infrastruktúrájának teljes potenciálját.
Légihíd apró robotrepülőkből
A COVAX program nagszabású célkitűzése, hogy a legkevésbé fejlett országok kifejezetten a WHO közreműködésével képesek legyenek beoltani lakosságuk legalább 20 százalékát. Ezt a feladatot annál is nehezebb lesz végrehajtani, mivel a megfelelő mennyiségű oltóanyag biztosításán túl ki kell majd küszöbölni a szállítási kapcsolatok vagy a fejletlen logisztikai hálózatok támasztotta kihívásokat, nem beszélve a szüksége tárolókapacitások hiányáról.
A Zipline technológiája a cég saját tájékoztatása szerint alkalmas rá, hogy a megfelelő módon célba juttassa minden meghatározó oltóanyaggyártó termékeit. A kis méretű, hagyományos repülőgépekre hajazó drónok teljesen automatikusan repülnek, természetesen az elosztóközpontokban működő teljes ellenőrzése mellett. Az alig több mint 90 centiméter hosszú, de több mint 3 méteres szárnyfesztávolságú repülők majdnem 130 km/h sebességre képesek, hatótávolságuk pedig a 160 kilométert is megközelíti.
A fogadó fél (ebben az esetben a Ghánában dolgozó orvosok) a Zipline applikációján keresztül tudják leadni igényléseiket, és ennek segítségével tudják azt is nyomon követni, hogy hol tartanak éppen az egyes szállítmányok. A rendszer nem csak arra ad lehetőséget, hogy valaki jóelőre rögzítse az oltóanyagok rendelését, de kiszolgálja a pontosan időzített szállításokat is: a drónok az igénylések befutásától számított 7 percen belül már el is indulhatnak új rakományukkal. A gépek formája mellett az is a hagyományos megoldásokat idézi, hogy a drónokat nem leszállás után kell kirakodni, hanem a kipárnázott szállítmányokat ejtőernyővel juttatják célba.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak