Egy friss felmérésből az is kiderült, hogy sok cégnél hosszabb távon is számolnak a rugalmas munkavégzés jelentette előnyökkel.

Bő félszáz hazai vállalat HR-vezetőjének véleményét összesíti az EY és HR Fest nemrégiben nyilvánosságra hozott kutatása. A koronavírus miatt sok helyen kényszerűségből és hirtelen bevezetett távmunka a válaszok alapján egyáltalán nem rontotta a cégek működési hatékonyságát.

Otthonról is megy

A megkérdezett kis-, közép- és nagyvállalatok háromnegyedénél minden irodai dolgozó számára elrendelték a távmunkát a kijárási korlátozások szűk három hónapja alatt. Azoknál a cégeknél, ahol voltak olyanok, akik kénytelenek voltak továbbra is a munkahelyen dolgozni, igyekeztek mindent megtenni a biztonságos működéshez. Többen ügyeleti rendet vezettek be, máshol átszervezték a műszakokat vagy a kollégák rotációjával segítették a távolságtartást.

Az egészségügyi veszélyhelyzet végével a döntéshozók legfontosabb feladata most az, hogy megszervezzék a dolgozók biztonságos visszatérését a munkahelyükre. A vállalatok kétharmada már május végén elkezdte ezt a folyamatot vagy konkrét tervvel rendelkezett róla. A legnagyobb kihívást számukra a megfelelő irodai környezet kialakítása, az egészégre és a biztonságra vonatkozó protokollok betartása (51%) jelenti.

Az otthonról dolgozó kollégák teljesítményében a felmérés szerint gyakorlatilag semmilyen visszaesést nem tapasztalt a megkérdezett HR-vezetők közel kétharmada (63%). A munkatársak produktivitása még javult is a kijárási korlátozások alatt a válaszadók 22 százaléka szerint. A cégek 40 százaléka egyelőre csak rövid távú célokat fogalmazott meg a fizikai visszatéréssel kapcsolatban. Hosszú távon, új, rugalmas munkavégzési gyakorlat kialakításán a megkérdezettek 29 százaléka dolgozik.

Egy osztállyal arrébb

A fentiekhez érdemes hozzátenni, hogy mindezek az eredmények nagyban köszönhetőek annak, hogy a jelek szerint a felmérésben résztvevő cégek informatikáért felelős részlege, dolgozói jól végezték a feladatukat. Utóbbi egyáltalán nem volt könnyű menet, különösen azoknál a szervezetknél, ahol egyáltalán nem, vagy csak alig volt hagyománya az otthoni munkavégzésnek.

Ráadásul az IT extra teendői azzal sem mérséklődnek jelentősen, hogy sok vállalatnál visszatérnek a kollégák az irodákba. Az informatikai vezetőknek immár annak a folyamatnak az alakításába is be kell szállniuk, ahogy sokan visszatérnek a kisebb-nagyobb mértékben megváltozott irodai környezetekbe – legyen szó az új szabályokról vagy a "digitalizálódott" felhasználókról. Ez természetesen a vezetőség részéről is újabb elvárásokat jelent: már most is most tízből hét vállalatnál a CIO-tól várják, hogy markáns szerepet vállaljon a változások kezelése, a jövőkép kialakítása és az innováció tekintetében is a következő években.

A hazai informatikai vezetők "járványügyi problémáival" kapcsolatban lapunk egy külön sorozatot is indított a közelmúltban. Ennek nyitó cikkében Strausz György, a Vezető Informatikusok Szövetségének elnöke, a tegnap megjelent második anyagban pedig Néz Péter, a MOL Csoport CIO-ja mesél arról, hogy élték meg az elmúlt hónapokat.

Közösség & HR

Összezuhantak a Meta részvényei, amikor kiderült, hogy az MI pénzbe kerül

Sokan próbáltak szabadulni a papíroktól, miután a vállalat lassulásra figyelmeztetett a mesterséges intelligencia fejlesztésével összefüggő, hosszabb távra szóló beruházásokra hivatkozva.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.