Egymásnak dobálják a kérdéseket a CIO-k: kinek milyen problémát okozott a járvány, és azon hogyan sikerült úrrá lenni. A sort a MOL Csoport CIO-ja, Néz Péter folytatja.

Magyar CIO-k kérdeznek egymástól. A központi téma: kinek mi volt a legnagyobb kihívás a koronavírus okozta helyzetben, és azt hogyan, milyen eszközökkel, módszerekkel sikerült kezelni. Strausz György, a Vezető Informatikusok Szövetsége elnöke, a Stelius Holding CIO-ja Néz Pétertől, a MOL Csoport CIO-jától kérdezte:

Hogyan változtatta meg az IT budgetet a krízishelyzet, és azt hogyan kezelte le a vállalat IT-szervezete?

A MOL esetében az elmúlt időszakban kialakult egy "perfect storm". Nemcsak a koronavírus-járvány okozott krízishelyzet, hanem a közvetlenül azelőtt bekövetkező olajár-csökkenés, majd a karantén következtében kialakuló kereslet-visszaesés is, ami együttesen eléggé nehéz üzleti helyzetet eredményezett.

Büszkén mondhatom azonban, hogy a legnehezebb időszakban is prioritás volt az üzlet számára, hogy az IT megfelelő forrásokkal rendelkezzen az üzletmenet támogatásához, így a napi működési költségkeret nem csökkent drámaian. Természetesen komoly erőfeszítéseket tettünk, hogy ahol lehet, még inkább költségtakarékosan működjünk. Ezt segítette például az is, hogy szelektíven szüneteltettünk nem kritikus szolgáltatásokat.

Az IT pozitív megítélésében és a belső üzleti támogató környezet kialakulásában szerepet játszott az is, hogy a járványügyi vészhelyzet kihirdetése után gyakorlatilag órák alatt sikerült a szükséges plusz folyamatokat kialakítani. Jól vizsgázott az elmúlt években bevezetett kollaborációs környezet is.

Ahogy a világ összes olajvállalatánál, úgy nálunk is erősen érintette a kialakult helyzet a projektportfóliót: csak a kritikus beruházásokat tartottuk meg. Ezeknél kiemelten figyeltünk a belső csapatokra: ahol csak lehetett, a projektpórtfólió zsugorodását a dolgozók belső átcsoportosításával és a külsős munkavégzés csökkentésével kezeltük. Nagyon szorosan együtt dolgoztunk üzleti kollégáinkkal a megfelelő priorizáláson, és közösen alakítottuk ki a fókuszterületeket. Az ilyen átalakulás persze nem lehet mindig fájdalommentes. A helyzethez igazodóan a rövid távú megtérülést biztosító, valamint a működési stabilitást támogató projekteket tartottuk meg. Kiemelt figyelmet szentelünk azoknak a fejlesztéseknek, melyek a válsághelyzetben is előreviszik az üzletet, akár új szolgáltatásokkal, akár a kockázatcsökkentéssel.

Néz Péter kérdése Alföldi Ferencnek, a Budapest Bank CIO-jának szól:

Mennyire sikerült a rendszerekben lekövetni azokat a változásokat (pl. hiteltörlesztés felfüggesztése, személyes ügyintézés lehetőségének csökkenése stb.) melyeket a krízis, illetve az annak hatására hozott intézkedések okoztak. Hogyan sikerült ezeket a home office-szal együtt kezelni?

Cloud & big data

Szabadon kipróbálható a Google legfejlettebb videógeneráló modellje

A YouTube videók millióin pallérozott Veo 3 képességeit a Google Cloud részeként mostantól bárki letesztelheti.
 
Hirdetés

Így újult meg Magyarország leggyorsabb mobilhálózata

Közel 100 milliárd forintos beruházással, a rádiós és maghálózat teljes modernizációjával zárult le a Yettel történetének egyik legnagyobb műszaki fejlesztése.

A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.

a melléklet támogatója a One Solutions

Hirdetés

Cyber Threat Intelligence: üzleti előny a sötét adatokból

Egyetlen kompromittált jelszó. Egy belépési pont, amit már nem használnak. Egy korábbi alkalmazott adatszivárgása. Ezek ma már nem csupán technikai hibák, hanem valós üzleti fenyegetések, amelyek a digitális alvilág piacán előbb bukkannak fel, mint ahogy a cég egyáltalán észrevenné.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.