Megkezdték a Google Cloud Platform adatközpontjainak részleges "armosítását". A tőzsdére készülő ARM egyre nagyobb piacot vesz el az Inteltől és az AMD-től.

A Google Cloud Platform is csatlakozott azokhoz a felhőszolgáltatókhoz, melyek ARM-alapú virtuális gépeket kínálnak. A vállalat bejelentette, hogy Tau T2A néven elérhetővé tette ARM-alapú processzorokra épülő VM-jeinek preview változatát. A VM-eket egy félvezetőipari startup, a 2018-ban alapított Ampere Computing Altra nevű cloud-natív processzora hajtja. Az Altrát az alapoktól felhős adatközpontokhoz tervezték a Google-lel szoros együttműködésben.

Mint a GCP blogján okvasható, a Tau T2A VM-eket 1-48 vCPU-val, vCPU-nként 4 gigabájt memóriával és maximum 32 Gbit/s hálózati sávszélességgel lehet igénybe venni. A Google skálázható munkaterhelésekhez ajánlja ezeket, többek között webszerverek futtatásához, konténeres mikroszolgáltatásokhoz, adatnaplózáshoz, médiaátkódoláshoz és Java-alkalmazásokhoz.

A T2A VM-ek támogatják a legnépszerűbb Linux operációs rendszereket (RHEL, CentOS, Ubuntu-, Rocky Linux), a Google Container-Optimized OS-t, melyet többek között a Docker-tárolók gyors, hatékony és biztonságos megjelenítéséhez fejlesztettek. Az elérhető szolgáltatások köre egyelőre szűk (Google Kubernetes Engine, Batch, Dataflow), de a vállalat még az idén bővíti a kínálatot.

Az ARM-alapú VM-ek elérhetősége egyelőre korlátozott, a Google árazási oldala szerint csak az iowai és hollandiai és a szingapúri régióban hozzáférhető. A standard T2A VM-ek ára a Hollandiából kiszolgált régióban óránként 0,04237 dollártól (1 vCPU, 4 GB memóra) 2,03376 dollárig (48 vCPU, 192 GB memóra) terjednek. Ha valaki havi előfizetést választ, 31 és 1485 dollár közötti előfizetési díjjal számolhat.

Minden felhőszolgáltató kínál ARM-os gépet

A Google nem most kezdett Intel/AMD-alternatívában gondolkodni. Hivatalosan 2017-ben jelentette be a vállalat, hogy saját processzort tervez, ám akkor még mesterséges intelligenciát támogató célprocesszorban gondolkodott. Ebből lett végül a nem saját fejlesztésű általános ARM-alapú szerverprocesszor.

Az ARM egyre népszerűbb a felhőszolgáltatók körében. A Reuters szerint a Google csatlakozásával teljes a csapat: minden nagy felhőszolgáltató kínál ARM-alapú szolgáltatást.

Az ARM CPU-k előnye, hogy rugalmasan lehet igazítani az adott szolgáltató saját adatközponti architektúrájához, másrészt kedvezőek a teljesítménymutatói. Az Amazon AWS volt az úttörő: 2018-ban állította munkába saját tervezésű ARM-os szerverprovesszorait. A Microsoft hosszas nekifutás után áprilisban indította el az ARM-os VM-jeit, szintén Ampere Altrákkal és szintén preview-ban. Az Oracle, melynek befektetése is van az Ampere Computingban, tavaly indított az Altrákra épülő szolgáltatást. De egyre nagyobb számban találni ARM-okat a nagy kínai adatközpontokban, az Alibabánál, a Baidunál és a Tencentnél is.

Jól jön a tőzsdére lépéshez

Az ilyen lépések jól jönnek az ARM számára. A vállalatot jelenlegi tulajdonosa, a SoftBank jövő tavaszra tervezi tőzsdére vinni, miután a trösztellenes szabályzók megakadályozták, hogy az Nvidia felvásárolja csiptervező konkurensét. És jól jönnek az Ampere Computingnak is, amely szintén tőzsdére készül.

Rosszul jön viszont a Pat Gelsinger visszatérése óta offenzívában lévő, és épp az adatközponti piacon erős Intelnek, valamint az AMD-nek. Pedig az Intelnél már akkor megszólaltak a vészcsengők, amikor még csak az AWS próbálkozott ARM technológiával.

Cloud & big data

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.