A SoftBank a Goldman Sachs segítségével, jövő tavasszal viheti tőzsdére az ARM-et.

A Goldman Sachs vezeti az ARM esődleges nyilvános részvénykibocsátását, ami a Reuters bennfentes forrásai szerint akár 60 milliárd dollárra is értékelheti majd a brit csiptervező céget. A tőzsdei bevezetés előkészítése azután kezdődött meg, hogy az ARM tulajdonosa, a SoftBank és az Nvidia megállapodása összeomlott társaság eladásáról az amerikai és európai trösztellenes szabályozók ellenállása miatt, és a felek kénytelenek voltak elállni a tervtől.

Az Nvidia felvásárlási kísérlete egyébként egy bizonyos ponton már a 80 milliárdos értéket súrolta: bár az eredeti ajánlat 40 milliárdról szólt, az Nvidia részben saját részvényeivel fizetett volna, amelyek ára időközben jelentősen megnőtt. A SoftBank vezetősége már akkor bejelentette, hogy mindenképpen pénzt akarnak csinálni az ARM-ből, és ha eladni nem sikerül, akkor összehozzák a félvezetőgyártás történetének legnagyobb összegű tőzsdei belépőjét.

Március közepén az is kiderült, hogy az ARM megválik alkalmazottainak 12-15 százalékától, vagyis körülbelül ezer embertől, hogy biztosítsa a bevételi és kiadási oldalak egyensúlyát. A SoftBank a hírügynökség beszámolója alapján 2023 márciusáig megvalósítaná az Egyesült Államokban a nyilvános részvénykibocsátást, és állítólag megszondázta a szóba jöhető befektetési bankokat, hogy kötelezettségvállalásaik részeként mekkora hitelkeretet vállalnának.

Az a 80 milliárd dollár így is fájdalmas

A tudósításból nem derül ki, hogy pontosan mi volt a Goldman Sachs ajánlata, de a Bloomberg News az előző hónapban arról írt, hogy a SoftBank 8 milliárd dolláros, az ARM részvényeiez kötött fedezeti kölcsönt kért a bankoktól. A Reuters forrásai ugyanakkor arra is figyelmeztettek, hogy a SoftBank tervei a piaci feltételektől függenek, és még az is előfordulhat, hogy az ügylet ebben a formában nem valósulhat meg.

A hírügynöksg értesüléseit egyelőre sem a SoftBank, sem a Goldman Sachs, sem az ARM részéről nem kommentálták. A tulajdonos korábban már közölte, hogy az ARM nettó árbevétele 40 százalékkal 2 milliárd dollárra nőtt a decemberig tartó kilenc hónapban a csipek iránti kereslet növekedése miatt. Ez a tőszdei bevezetésnek nyilvánvalóan jót tesz, de az Nvidia-ügylet kútba eséséért a fenti arányok miatt így sem teljesen kárpótolja a SoftBankot.

Piaci hírek

Olivia mindent kifecsegett a McDonald's-nál

Több tízmillió álláskereső személyes adatai kerültek veszélybe a Paradox.ai által létrehozott McHire oldalon, ahol a sebezhetőséget feltáró biztonsági kutatók taroltak az 123456 jelszóval.
 
A kompromittált rendszerek, a dark weben felbukkanó ügyféladatok vagy a zsarolóvírus-kampányok következményei már a vezérigazgatói és pénzügyi igazgatói irodában csapódnak le – jogi, reputációs és üzleti szinten is. Lehet és kell is védekezni ellene.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.