Bár a generatív mesterséges intelligencia egyre látványosabb dolgokra képes és egyre szélesebb körben hozzáférhető, a betanítás folyamtos költségei miatt egyelőre csak a legnagyobb vállalatok engedhetik meg maguknak, hogy kiaknázzák a benne rejlő potenciált.

A generatív mesterséges intelligencia szöveg- és képalkotó képességei az utóbbi időben óriási lelkesedést és széles körű vitákat váltottak ki, melyek során az egyik fő téma most is az emberi munkaerő hatékony kiváltása. A The Register oldalán közölt véleménycikk ezzel kapcsolatban hívja fel a figyelmet egy olyan szempontra, ami általában kimarad az ilyen beszélgetésekből: ez a szóban forgó MI-modellek rendszeresen (újra)tanításának szükségessége, melynek hiányában az eszközök nagyon hamar elavulttá válhatnak a gyorsan fejlődő környezetekben.

A cikk felidézi, hogy a ChatGPT, a Dall-E-2, a Stable Diffusion és a többi slágertermék óriási adathalmazokon van kiképezve, és a proof-of-concept alkalmazások mellett már előre betanított termékek formájában is megjelenik. A multimodális Stable Diffusion például 4 gigabájtnyi video RAM-mal is elműködget anélkül, hogy szénné égetné a CPU-t, vagyis simán futtatható valamilyen erősebb laptopon vagy asztali számítógépen. Ez nyilván elképesztő mértékben kiszélesíti a felhasználások körét, az ilyen előre kiképzett modelleknek azonban korlátozott az eltarthatósága.

Ezt a lap azzal szemlélteti, mintha valakit 18 éves koráig a lehető legjobb oktatásban részesítenénk, majd a felnőtt élete első napján elzárnánk a külvilágtól, és arra kérnénk, hogy az utasításaink alapján képeket fessen. Ezek a képek eleinte pontosak lennének, de az elszigeteltség miatt napról napra messzebb kerülnének a valóságtól, ahogy a megrendelések is egyre inkább ismeretlen területekre vinnék a művészt. Ugyanígy az előre betanított MI-modellek sem tanulnak már semmi újat a világról, és a hatékonyságuk megőrzéséhez azokat is rendszeresen át kell képezni.

Itt is alapvető szempont a megtérülés

Ez az oka, hogy az ilyen eszközök elsőre mindenkit elvarázsolhatnak, de a későbbi tanításuk drága mulatság lesz, a várható költségek tervezése pedig bonyolult dolog, mert nagyon sok változó játszik benne szerepet. A The Register adott konfigurációkkal szemlélteti a lebegőpontos számítások pontosságát, a modellek méretét és képzési idejét, kitérve a teljesítményt vegyes precizitással optimalizáló modellekre. Ebből kiderül, hogy a folyamtoknak már a GPT-3 esetében is milyen aránytalanul magas költsége és hardverigénye lenne, nem beszélve a későbbi kiadásokról.

A levezetések eredményéből kiderül, hogy mindez akkor is hajmeresztő, rendszeresen sok millió dolláros költségekkel járna, ha feltételezzük, hogy az MI-modellek fejlődési üteme a későbbiekben valamilyen okból nem haladja meg a hardverek fejlődését. Éppen ezért csak a legnagyobb vállalatok engedhetik meg maguknak, hogy kihasználják a masszív nyelvi feldolgozó modellek teljes potenciálját (nem véletlen, hogy a Microsoft hatalmas befektetéseket hajt végre a ChatGPT-t jegyző OpenAI-nál), és a mesterséges intelligencia sem kivétel a csökkenő hozadék elve alól.

Ez a cikk szerint azt jelenti, hogy szaporodik majd az olyan, konkrét alkalmazásokhoz igazított modellek száma, amelyek nem csak telepíthetők, de képezhetők is a konzumer hardvereszközökön. Ezek meg sem közelítik majd a "luxusmárkák" presztízsét, de egy-egy feladatra az üzleti felhasználásban is kiválóan alkalmasak lehetnek. A jövőbeni termékek célja ennek értelmében nem a tökéletesség, hanem a középszerűség kellene, hogy legyen: a mesterséges intelligencia akkor térül meg, ha az MI-modellek már megfelelőek, de még kevesebbe kerülnek, mint a humán munkaerő.

Részletek a The Register oldalán »

Cloud & big data

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.