A másfé éve tartó világjárvány során nagyon sok olyan termékkel találkozhattunk, amelyre hirtelen megnövekedett kereslet kereslet, és ezért a csalók is azonnal rárepültek, hogy könnyű pénzt keressenek a hamisítványokból. Minderre kézenfekvő példát jelentenek az arcmaszkok, a fertőtlenítőszerek vagy akár a vakcinaútlevelek, a ZDNet friss összeállítása szerint pedig érdemes lesz lassan ide sorolni a félvezetőipari komponenseket is, tekintettel az utóbbi hónapokban kialakult csiphiányra, aminek egyelőre nem igazán látszik a vége.
Ez az általános vélekedés szerint még minimum két éven keresztül érezteti majd a hatását, hiába dolgozik lassan mindenki az ellátási láncok teljes újratervezésén, miközben a kormányzatok és az iparági szereplők is két marokkal szórják a pénzt a gyártási kapacitások felfuttatására és az innovációra. A riport alapján azonban a szakemberek azért is tekintenek aggodalommal a globális chiphiányra, mert amikor a kereslet ilyen szinten haladja meg a kínálatot, akkor csak idő kérdése, hogy mikor árasztják el a piacot az olyan félvezetők, amelyek eredetinek tűnnek, valójában azonban óriási biztonsági kockázatot hordozó, illegális termékek.
Az elektronikaieszközöket gyártó vállalatok szinte a járvány kirobbanása óta fokozott nyomás alatt állnak a fogyasztói oldalról, ahogy a magánfelhasználók és a szervezetek is elkezdtek alaposan bevásárolni a laptopokból, okostelefonokból, táblagépekből,sőt játékkonzolokból is. Az eszközök előállításához nyilván nagy mennyiségű új komponensre van szükség, ami legnagyobb részben valamilyen harmadik féltől származik, a szerződéses félvezetőgyártók azonban nem képesek egyszerre kielégíteni a rendeléseket.
Ez komoly fennakadásokhoz vezetett az összes olyan ágazatban, amelynek működése nagyban függ az elektronikai komponensektől, a háztatrási elektronikai eszközöktől egészen a járműiparig. Ilyen helyzetben pedig a legtöbb gyártónak két lehetősége van: időlegesen csökkenti, sőt akár le is állítja a termelést, vagy alternatív beszállítók után néz. Itt jönnek a képbe a hamisítók és a csalók, akiknek a jelenlegi körülmények hatalmas lehetőséget jelentenek, különösen, hogy a kényszerhelyzetben nem minden megrendelő fog ragaszkodni a korábban megszokott, rigorózus beszállítói minősítésekhez vagy az időigényes tesztfolyamatok precíz levezényléséhez.
A nemzetközi helyzet fokozódik
Ahogy nemrég a Toyota jó ütemben bevezetett ellátásilánc-menedzsment megoldása kapcsán is írtuk, a csatornák harmadik vagy negyedik szintjén működő beszállítókat csak kevesen vizsgálják ugyanolyan szigorúan, mint közvetlen partnereiket, így nem is lehetnek tisztában a mélyebben fekvő kockázatokkal. Ez pedig nem csak a Just-In-Time gyártásszervezési és készletgazdálkodási stratégiák kitettséget növeli a mostanihoz hasonló krízisekben, hanem mások mellett a lánc közepén működő disztribútorok szerepét is átértékeli.
Ahogy a cikkből kiderül, a probléma nem a technológiai óriásvállalatokat fogja érinteni, ahol olyan mértékben támaszkodnak a félvezetőgyártókra, hogy a robusztus ellátási láncok mellett közvetlen kapcsolatokat tartanak fenn a csipgyártókkal. A kisebb volumenű termelést folytató cégek viszont nem rendelkeznek ennyire stabil csatornákkal, ellenben olyan fontos területeken tevékenykednek, mint a járműipar, a védelmi ipar vagy az egészségügy.
A ZDNet által idézett szakértők szerint még korai lenne kijelenteni, hogy látványosan szaporodnak a hamisított komponensek, de arra számítanak, hogy az elkövetkező hat hónapban megugrik majd a bejelentések száma, ahogy a vállalatok fokozatosan felfedezik, ha ilyen illegális alkatrészeket adtak el nekik. Olyan szállítók pedig már most is feltűntek, amelyek eddigi tevékenységével kapcsolatban nem állnak rendelkezésre komoly iparági visszajelzések, mégis akkora mennyiségben kínálnak eladásra csipeket a hiány kellős közepén, ami valószínűleg túl szép hozzá, hogy igaz legyen.
Azoknak a vállalkozásoknak tehát, amelyek a következő hónapokban félvezetőipari termékeket vásárolni, érdemes különösen nagy figyelmet fordítaniuk az auditokra, a keresztellenőrzésre és más vizsgálatokra, hogy elkerüljék a hamisított, átcímkézett vagy újrahasznosított csipeket. A rendelések átfutása belátható időn belül nem fog rövidülni, a hamisítók pedig élni akarnak a lehetőséggel, így az éberség kulcsfontosságú lesz a vásárlói oldalon, ha valaki nem akar a rosszhiszemű szállítók áldozatává válni.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak