A Gartner szerint a hiperautomatizáció felfutásával érdemes lesz komolyabban venni a vállalatoknál dolgozó civil fejlesztőket és a multidiszciplináris csapatok lehetőségeit.
Hirdetés
 

Az informatikai szervezeteknek jobban kell majd igyekezniük, hogy az üzleti folyamatok és az adatintegráció automatizálásának érdekében partnerséget építsenek az IT-n kívüli szakemberekkel – idézi a VentureBeat az október végi Gartner IT Symposium előrejelzését, amelyet a piackutató egyik alelnöke fogalmazott meg a hiperautomatizáció közelgő hullámával kapcoslatban. Ezt a trendet a Gartner olyan üzletvezérelt, fegyelmezett megközelítésként határozza meg, amelyet a szervezetek a lehető legtöbb üzleti és informatikai folyamat gyors azonosítására, ellenőrzésére és automatizálására használnak.

A mindebben lehetőségek olyan hatalmasak, hogy az IT nem tudja azokat egymagában lefedni, és erre nem is szabad törekednie: a Gartner értelmezésében ahelyett, hogy a CIO-k ellenőrzésén kívül eső árnyékinformatikára panaszkodna, az IT-nak kapcsolatba kell lépnie más üzleti egységek fejlesztőivel, és meg kell bizonyosodnia róla, hogy azok rendelkeznek-e a munkájuk elvégzéséhez szükséges eszközökkel. Ezek közé pedig már nem csak a más üzletágakba beágyazott, profi programozók és műszaki szakemberek (business technologist) tartoznak, hanem azok az úgynevezett civil fejlesztők (citizen developer) is, akik a no-code és low-code platfromok, illetve adatkezelő és -elemző eszközök segítségével maguk is részt vesznek az automatizációban.

A Gartner előrejelzése szerint két év múlva, 2023-ra a nagyvállalati környezetben aktív civil fejlesztői száma már legalább négyszerese lesz a professzionális fejlesztőkének. Ebből pedig szükségszerűen következik, hogy az informatikai szervezeteknek is szakítaniuk kell azzal a gondolkodásmóddal, hogy az ilyen csoportok a munkája triviális vagy jelentéktelen volna. Valójában ugyanis algoritmusokat és olyan felhasználói felületeket hoznak létre, amelyek megkönnyítik csapataik munkáját, és amelyek már többet jelentenek a finomítások elvégezésénél.

Érdemes lehet közösködni

A piackutató felmérései alapján csak tízből négy érintett dolgozó számol be arról, hogy kifejezetten a számára tervezett eszközök is a rendelkezésére állnak, a többieknek viszont nem kínálnak hozzáférést azokhoz a készségekhez, amelyeket gyakran csak a kiválósági központokban vagy a szervezeten belüli más "zsebekben" tesznek elérhetővé. Ezzel szemben a civil fejlesztők 64 százaléka használ adatbázis-, adattudományi, adatelemző és MI-eszközöket, 59 százalékuk végez alkalmazásfejlesztést, 45 százalékuk pedig adatintegrációs és az API-kezelő alkalmazásokkal is dolgozik.

A munkájuk eredményeiről szólva összesen 82 százalékuk látja úgy, hogy eredményesebbé teszi saját részlegének működését: 68 százalék a hatékonyság emeléséről, 63 százalék pedig az üzleti agilitás növekedéséről számol be. A Gartner mindezek nyomán azt javasolja, hogy a szervezeteknek vegyék komolyabban az ilyen csapatokat, és erősítsék meglévő képességeiket. Ez az eszközök megosztását és akár az IT-szervezettől független technológiai szakemberekkel közös csoportok létrehozását is magában foglalja, felmérve a multidiszciplináris csapatok lehetőségeit és az olyan tágabb vállalati szempontokat, mint amilyenek például a technológiai kockázatok.

A Gartner egyébként a hiperautomatizációval összefüggő szoftvertechnológiák piacának látványos növekedésre számít, amelyeknek globális forgalmát jövőre közel 600 milliárd dollárra teszi. Ezek közösen értelmezhető nyelvet és kommunikációs felületet adhatnak a professzionális és a civil fejlesztők kezébe: míg az egyik oldal az üzleti logikát, a másik a mögöttes működést helyezi előtérbe, a közösen létrehozott megoldásokból egy sokkal szélesebb kör is profitálhat.

Cloud & big data

Hamisítóként is megállja a helyét az OpenAI képgenerátora

A nemrégiben elérhetővé tett funkcióval a jelek szerint nemcsak szerzői jogokat feszegető képregénykockák, hanem elfogadható minőségű hamisított dokumentumok is készíthetők.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.