A Gartner látványos növekedésre számít mindazoknak a technológiáknak a piacán, amelyek lehetővé teszik a vállalatok számára a lehető legtöbb eljárás gyors meghatározását, ellenőrzését és automatizálását. A piackutató ide sorolja a robotizált folyamatautomatizálást (RPA), a low-code alkalmazásplatformokat (LCAP), a folyamat-agnosztikus szoftverként azonosított mesterséges intelligenciát (MI) vagy a virtuális asszisztenseket is, amelyek összességükben 596,6 milliárd dolláros globális piacot jelentenek majd 2022-ben.
Összehasonlításképpen, az idei becslések 532,4 milliárd dolláros, a tavalyi adatok pedig 481,6 milliárd dolláros forgalomról szólnak, vagyis a szoftveres hiperautomatizálás iránti igény töretlenül növekszik. A trendet elsősorban a már említett folyamat-agnosztikus szoftverekre való kereslet hajtja, de az olyan automatizációs megoldások is gyorsan fejlődnek, amelyek lehetővé teszik a speciális működési területek automatizálását: ilyenek például a vállalatirányítási információs rendszerek (ERP), az ügyfélkapcsolat-kezelő rendszerek (CRM) vagy az ellátási láncok menedzsmentje.
Már nem csak egy lehetőség
A Gartner megállapítja, hogy eközben a tartalom mozgatásának és elemzésének automatizálását célzó technológiák iránt is egyre magasabb az érdeklődés, ahogy a szervezetek megpróbálják automatizálni az adatok strukturálását és általában az ehhez kapcsolódó digitalizációs folyamatokat. Az előrejelzés itt külön is kiemeli a szignatúra alapú azonosítást, az optikai karakter-felismerést, a dokumentumok feldolgozását, a beszéd alapú asszisztenseket és a természetes nyelvek feldolgozását.
A piackutató 2024-re már azt prognosztizálja, hogy a hiperautomatizációs technológiákat bevezető vállalatoknak akár 30 százalékkal sikerülhet leszorítaniuk működési költségeiket, ha ezeket a megoldásokat a műveleti eljárások újratervezésével együtt állítják munkába. Ennek alapján a hiperautomatizációból nem csak a működési kiválóság alapvető eszköze lesz a digitális gazdaságban, de a költségcsökkentésre irányuló törekvések szempontjából is megkerülhetetlen fejlődési irányról van szó.
Az előrejelzés szerint három év múlva a Gartner által meghatározott húszféle folyamat-agnosztikus szoftvertípusból a vállalati szervezetek átlagosan már legalább hármat bevezetnek. Az informatikai és üzleti hiperautomatizációra ennek értelmében már nem csak opcióként, hanem a túlélés zálogaként lehet tekinteni, mivel a világjárványban felgyorsult digitális átalakulás egyik következménye, hogy a járványhelyzet javulásával sem enyhül a nyomás a szervezeteken, hogy minél tempósabban hajtsák végre a digitalizációval kapcsolatos stratégiákat.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak