Japán, szaúdi, amerikai és tajvani pénz is van a világ legértékesebb magántőke-alapjában, amely hosszú távú, nagy értékű technológiai befektetéseket ígér.

A SoftBank Group első embere, Maszajosi Szon még decemberben jelentette be egy Donald Trumppal folytatott megbeszélés után, hogy hogy a japán cégcsoport befektetési lehetőségeket keres az Egyesült Államokban. Ennek alapján a következő négy évben összesen 50 milliárd dollár értékkű beruházást ígért az USA-ban, ami nagyságrendben 50 ezer új munkahelyet is jelentene – és amit általában a beiktatására váró Trump elnök egyik PR-fogásaként értékeltek.

A Dow Jones ezzel kapcsolatban már az ősszel arról számolt be, hogy a befektetések egy – akkor 100 milliárd dollárosra becsült – tőkealapon keresztül valósulhatnak majd meg, amelyet a japánok különböző partnerekkel, elsősorban a szaúdi állami vagyonalappal együtt hoznának létre. A SoftBank egyébként éppen egy szaúdi befektetési csoportnak adta tovább a 32 milliárd dollárért felvásárolt ARM 25 százalékos tulajdonrészét.

93 milliárd már megvan a 100 milliárdból

Mint kiderült, a 168 milliárd dolláros vállalati értékkel rendelkező SoftBank csoport elsősorban a startup szcénában nézne körül – ez pontosan az a terület, ahol már Barack Obama utolsó éveiben is felerősödtek a külföldi befektetések megkönnyítését sürgető hangok, és ami az utóbbi időben a szaúdiak radarjára is felkerült, akik a tartósan alacsony olajárak ellenszerét egyebek mellett a technológiai befektetésekben keresik.

A SoftBank Vision Fund néven futó alapról tegnap óta ennél többet is tudunk: az általa kezelt vagyon ha nem is 100, de 93 milliárd dollárra nőtt. Ezzel létrejött a világ legértékesebb magántőke-alapja, amelybe a japánok és a szaúdiak mellett olyan iparági óriások is beszálltak, mint amilyen az amerikai Apple és a Qualcomm, a japán Sharp vagy a tajvani Foxconn. A cél továbbra is a 100 milliárdos határ átlépése, a csatlakozásra az újabb befektetőknek hat hónapja maradt.

Szon már októberben a mesterséges intelligenciát, a tárgyak internetét (IoT) és a robotikát határozta meg a SoftBank Vision Fund elsődleges érdeklődési területének, miután megítélése szerint ezek a fejlesztések lesznek alkalmasak rá, hogy megoldásokat hozzanak az emberiség legfontosabb jelenlegi problémáira. A szörnyeteg méretű hadikassza célja éppen az lenne, hogy segítsen létrehozni és kinöveszteni az információs forradalom új, meghatározó platformjait.

A monarchiákban kinyitják a pénzcsapot

A SoftBank egyébként 25 milliárd dollárt, a szaúdi állami vagyonalap 45 milliárd dollárt, az Egyesült Arab Emírségekben működő Mubadala Investment pedig további 15 milliárdot  tolna a befektetési alapba a következő öt évben. Mindezt Trump elnök rijádi látogatása alkalmával jelentették be, ahol összesen 200 milliárd dollár értékben írkáltak alá szerződéseket az amerikai és a helyi gazdasági szereplők.

A Softbank Vision Fund közleménye szerint a hosszú távra szóló, nagy volumenű befektetések elengedhetetlenek lesznek ahhoz, hogy az emlegetett információs forradalom, illetve az azt lehetővé tevő üzleti szervezetek a következő szintre léphessenek. Ehhez megfelelő találtak megfelelő partnert a gazdaságuk diverzifikálására törekvő, a technológiához való hozzáférésre hajtó olajállamok között.

A szaúdiaknak nem ez az első jelentős befektetése a csúcstechnológiát vagy a digitális gazdasághoz kapcsolódó, új üzleti modelleket felvonultató cégek között. Az ARM mellett a legemlékezetesebb talán az Ubernek adott 3,5 milliárd dollár volt, ami egy magánkézben lévő szaúdi alaptól származott, és nem csak 11 milliárd dollárra emeli az Uber vagyonmérlegét, de egyben a világ legértékesebb, kockázatitőke-befektetők által finanszírozott vállalkozásává tette a céget.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.