Ahhoz képest, hogy a Twitternél semmiféle törvénytelenséget nem követtek el, meglehetősen szép összeget hajlandó kifizetni a vállalat egy öt éve indított per lezárására. A céget még 2016-ban perelte be több részvényes azért, mert álláspontjuk szerint a mikroblog-szolgáltató trükközött a nyilvánosságra hozott felhasználói adatokkal annak érdekében, hogy a befektetők elől elleplezze a közösségi hálózat csökkenő népszerűségét.
Egy (jó nagy) maréknyi dollárért
A fél évtizede húzódó ügyre most úgy kerül ítélet nélkül pont, hogy a Twitter egész pontosan 809,5 millió dollárt (átszámítva közel 250 milliárd forintot) fizet peren kívüli megállapodás keretében. A cég hivatalos közleménye szerint a még bírói jóváhagyásra váró megoldással "sem a vállalat, sem az alperesként bevont magánszemélyek nem ismerik be az ellenük felhozott vádakat, sem hibát, sem jogsértést nem követtek el, valamint felelősségre sem vonhatók semmiért". A jog betűje szerint ez valóban így lesz, ha szentesítik a megállapodást, más kérdés, hogy józan paraszti ésszel nehezen befogadható, hogy akkor miért is van szükség ilyen hatalmas összeg kifizetésére.
Talán azért, mert a vádak meglehetősen súlyosak voltak, és egy esetleges elmarasztaló ítéletnek a most eltapsolt pénznél is komolyabb következményei lettek volna. A befeketetői csoport a tőzsdei cégekre vonatkozó törvények megsértése, többek között bennfentes kereskedés miatt panaszolta be a Twittert, illetve annak akkori vezetőségét. A vád szerint a vállalat tudatosan tartott vissza információkat a részvényesektől annak érdekében, hogy ne derüljön ki, nagyon belassult a felhasználói bázis növekedési üteme. Ezzel párhuzamosan viszont a birtokukban lévő adatok tudtában az akkori vezérigazgató (Dick Costolo), illetve a két társ-alapító (Evan Williams és Jack Dorsey - utóbbi a cég jelenlegi irányítója) több száz millió dollárt kerestek tőzsdei ügyletekkel.
A per a felhasználói bázis mérésére használt különböző mérőszámok körül forgott. A Twitter ugyanis már 2015 legelején a naponta aktív felhasználói tábort (daily active users - DAU) tekintette kulcsfontosságú metrikának, ugyanakkor ezt követően még hosszú ideig kizárólag a havonta aktívak mennyiségét közölte nyilvánosan. Utóbbiból azonban önmagában nem lehetett azt kiolvasni, amit a DAU egészen konkrétan jelzett, miszerint a csatorna használati aránya visszaesett, vagy legjobb esetben is stagnál.
Az összes vádat következetesen elutasító Twitternél egyébként a 2018-as évet záró negyedéves jelentésben kezdték el használni mérőszámként a monetizálható és naponta aktív felhasználók táborát (monetizable daily active users - mDAU). Ezt követően a cég csakis ezt a metrikát hozza nyilvánosságra üzleti riportjaiban, mivel a magyarázat szerint ez mutatja meg legpontosabban a Twitter pénztermelő képességét.
Még jó, hogy komoly - viccnek azért durva lenne
A nagy informatikai cégeket sújtó különböző büntetéseknél általában jogosan lehet hozzáfűzni, hogy annak visszatartó ereje meglehetősen kétséges, ha azt a vállalat mellényzsebből kifizeti. A mostani eset azonban nem csak azért más, mert nem elmarasztalás, hanem "önkéntes megegyezési szándék" vezetett a kiadási oldalt több mint 800 millió dollárral terhelő tételhez.
A Twitter ugyanis nincs egy súlycsoportban a Facebookkal, az Amazonnal vagy a Google-lel. Annak ellenére, hogy a pandémia a csiripelésre is áldásos hatással volt, a cég legutóbb zárt negyedévében így is csak 30 millió dolláros pluszt tudott felmutatni az üzemi eredmény soron. A 800 milliós összeg az idei második negyedévben produkált, egyébként rekord méretű, 1,2 milliárdos forgalomhoz képest is elég termetes gombócnak hat.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak