Nem állította meg a koronavírus a 4iG lendületét: az év első három negyedévében összesen 33,5 milliárd forint lett a nettó árbevétel. Ez 34 százalékkal több, mint a tavalyi azonos időszak eredménye (25 milliárd forint). Emellett az is izgalmas adat, hogy miközben a vállalat alkalmazotti létszáma is dinamikusan nőtt – októberben már 700 fővel fordultak rá a negyedik negyedévre, sőt azóta már közelíti az ezres létszámot –, az EBITDA-t (kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredmény) 13 százalékkal (2,8 milliárd forint), a nettó profitot pedig 11 százalékkal (1,9 milliárd forint) növelte. (Tavaly éves szinten 200 százalék volt a bevételnövekedés.)
Lerázták a COVID-ot, mint kutya a vizet
A vállalat közzétett beszámolója [PDF] szerint a jó eredmény annak volt köszönhető, hogy a technológiai vállalatokat általában nem érintette negatívan a koronavírus-járványt követő gazdasági visszaesés sem Magyarországon, sem a nemzetközi piacokon. Sőt bizonyos informatikai szegmensekben – mint például a blockchain- és mesterségesintelligencia-alapú fejlesztések, vagy a távoli üzemeltetés, digitalizáció – kifejezetten ösztönözte a megrendeléseket a pandémia.
A vállalat menedzsmentje a technológiai szektor töretlen fejlődésével számol. A megváltozott gazdasági környezet újabb megbízásokat és akvizíciós lehetőségeket hozhat a társaság főbb működési szegmenseiben. "A menedzsment elkötelezett, hogy a 4iG megkerülhetetlen iparági szereplővé váljon az üzemeltetés, a szoftverfejlesztés, a blockchain, mesterséges intelligencia-fejlesztés, illetve az Ipar 4.0 területein" – írja a beszámoló. A 4iG a második legnagyobb informatikai szolgáltató, amely organikus fejlődéssel és felvásárlásokkal látványosan növekedett 2018 júniusától, lényegében az akkor még a Mészáros Lőrinc Opus Globálját és Konzumát képviselő Jászai Gellért érkezésének első pillanatától kezdve.
Az idei felvásárlások listája
Az idei felvásárlási szezon július 9-én indult a TR Consult Kft. megszerzésével (kiberbiztonság). Szeptember 24-én kötelező vételi ajánlatot tettek az INNObyte Zrt.-re és leányvállalatára, az Innoware Kft. 70 százalékára (contact center, üzleti intelligencia, tesztautomatizáció, mesterségesintelligencia-fejlesztés, blockchain- és adatbázis-megoldások). A vállalat nyáron többségi tulajdonosként, 51 százalékkal szállt be New Space Industries Zrt.-be, amelynek célja, hogy 2024-ben geostacionárius pályára állítsa, és hosszú távon üzemeltesse Magyarország első kereskedelmi, valamint kormányzati és tudományos kutatási feladatokra is alkalmas műholdját.
A gyorsjelentés közzétételét megelőzően néhány nappal jelentette be a 4iG, hogy megvásárolta az adatközpont-üzemeltető DTSM Kft. 100 százalékát. (A vételár nem nyilvános, a DTMS árbevétele 2019-ben közelített az 1,2 milliárd forinthoz.)
A társaság igazgatósága arra számít, hogy a vállalat teljesíti a 2020-ra kitűzött növekedési célokat, így 25 éves fennállásának legeredményesebb évét zárhatja.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak