Ekkora a 30 Mbps-es hálózatok kiépítésére adott vissza nem térítendő támogatás. A fejlesztések az év második felében kezdődhetnek.

Megkezdődött annak a 234 pályázatnak a kiértékelése, amely a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretében 30 Mbit/s sávszélességű hálózati infrastruktúra kiépítésére írtak ki – jelentette be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium. A nyertesek az év második felében 139 járásban kezdhetik meg a munkát. A felhívásra beérkezett támogatási kérelmek bírálata már megkezdődött.

A beruházások célja az, hogy piaci szereplők bevonásával 2018-ra Magyarország még ellátatlan területein is kiépüljön a legalább 30 Mbit/s sávszélességet biztosító hálózati infrastruktúra. A támogatásnak köszönhetően 412 ezer, a vállalkozások saját forrásából pedig további több mint 400 ezer olyan háztartás számára válik elérhetővé a gyors internetkapcsolat.

Az "Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése" (GINOP-3.4.1-2015) című pályázatot című pályázatot tavaly augusztusban írták ki. Az idén február 23-án zárult programra a 143 meghirdetett járásból 139-re pályáztak cégek. A 234 kérelmet, melyek közül 12 érkezett konzorciumi formában, 41 pályázó (34 mikro- és kisvállalkozás, 4 középvállalkozás, 3 nagyvállalkozás) nyújtott be. A meghirdetett járásokból 84 volt olyan kapós, hogy többen is pályáztak, így verseny alakult ki. Négy járásra (Gárdony, Kiskunhalas, Tiszavasvári és Zirc) nem igényeltek támogatást. Az NFM közleménye szerint ezeken a területeken a program következő ütemében valósulhatnak meg a fejlesztések.

A kérelmek műszaki tartalmát az NFM és a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség vizsgálja meg, majd ez alapján a Nemzetgazdasági Minisztérium végzi el összegzett kiértékelést, és választja ki a kedvezményezetteket.

A fejlesztésekre összesen 68 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás áll rendelkezésre, valamint igénybe lehet venni 45,6 milliárd forint kedvezményes beruházási hitelt is.

2011-ben hirdették meg

Az Európai Unió az évtized elején hirdetette meg, hogy az Unió országaiban 2020-ig minden háztartáshoz el kell juttatni a legalább 30 Mbit/s sávszélességű internetcsatlakozás lehetőségét. Orbán Viktor miniszterelnök viszont 2014-ben, a Magyar Telekommal kötött partnerség aláírásakor bejelentette, hogy ezt a fejlesztést 2018-ig szeretnék végrehajtani.

A Digitális Magyarország keretében megvalósuló fejlesztéseknek azonban csak egyik eleme a szélessávú hálózat kiépítése. Nyíregyházán például olyan pilotprogram indult, amely minden lakos számára elérhető teszi a digitális elektronikus szolgáltatásokat. A program az infrastruktúra kiépítése mellett a szolgáltatások használatához szükséges digitális ismeretek és készségek oktatását is magukban foglalja.

A kormány a pályázatok mellett a közműadó átlakításával is ösztönzi a cégeket a hálózatfejlesztésre. Tavaly úgy alakították át a vezetékes infrastruktúra után fizetendő adót, hogy azt az új nyomvonalon létesített közművezeték esetén csak az üzembe helyezést követő hatodik év első napjától kell megfizetni. Az adómentesség azokra a már kiépített szakaszokra is vonatkozik, melyeket úgy bővítenek, hogy legalább 100 Mbit/s sebességű adatkapcsolatra adjanak lehetőséget.

Közösség & HR

A Meta elintézné, hogy dinoszauruszok mászkáljanak minden osztályteremben

Még az ősszel megérkezhetnek az oktatási célú eszközök a Quest platformhoz, a gyártó pedig már azt magyarázza, hogy hatékonyabb virtuálisan bejárni egy múzeumot, mint ténylegesen elmenni oda.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.