A szolgáltatók annak örülhetnek, hogy az új fejlesztéseikre öt évig adómentességet kapnak.

A tegnap benyújtott 2016. évi adótörvény-javaslat szerint új nyomvonalon létesített közművezeték esetén csak az üzembe helyezést követő hatodik év első napjától kell közműadót fizetni. Az adómentesség független a létesítés helyszínétől és a vezeték típusától.

A törvénytervezet elfogadásával azonban más változás is jöhet. A javaslat ugyanis kedvezményt adna a meglévő nyomvonalon végzett hírközlési hálózati fejlesztésekre is, ha azzal a hálózat előfizetői szakaszán lehetővé válna a legalább 100 Mbit/s  sebességű adatkapcsolat.

Mi az a közműadó?

A közműadó atyja Matolcsy György, aki 2013-as adótörvényekbe építette be a távközlési szolgáltatókat is sújtó terhet. A két éve élő törvény értelmében minden olyan vezetékre meg kell fizetni a méterenként kivetett adót, amelyen hangot, képet, adatot és más információt lehet továbbítani, akár csak időszakosan is. Mentességet csupán az adott évben lefektetett vezetékek kaptak, azonban csak a következő év első napjáig. Most ezt a mentességet terjesztené ki az új adótörvény öt évre.

Az adó nagy terhet jelentett a szolgáltatókra, ráadásul előre kellett fizetni. A Magyar Telekomnál például 2013 első negyedévében kellett elkönyvelnie ezt a tétel, ami akkor 7,3 milliárd forint volt. Idén 7,1 milliárd szerepel az első negyedéves eredményekben. A különféle extra adókkal együtt ez az adónem is nagyban hozzájárultak ahhoz, hogy a 2013-as év után – történetében először – nem is fizetett osztalékot részvényeseinek a Telekom.

A közműadóból egyébként idén 56,4 milliárd forint bevételt vár az állam, a jövő évi előirányzat pedig alig kevesebb: kereken 56 milliárd. A szolgáltatók ezt a terhet amúgy fokozatosan átterhelték a fogyasztókra a szolgáltatási díjak emelésével.

Mindenki örül a könnyítésnek, de...

A Hírközlési Érdekegyeztető Tanács (HÉT), az adónak leginkább kitett Magyar Telekom, sőt a csak mobil szolgáltatást nyújtó Telenor Magyarország is közleményben üdvözölte a közműadó kedvezményt előirányzó jövő évi adótörvény-javaslatot.

A hírközlési szolgáltatókat tömörítő szervezet elnöke, Kövesi Gabriella úgy nyilatkozott az MTI-nek, hogy a lépés beruházásélénkítő hatású, és hozzá fog járulni a széles sávú fejlesztések felgyorsításához. Ez utóbbi azért is fontos, mert az Európai Unió előírásának megfelelően 2020-ig kellene ellátni minden magyar háztartást legalább 30 Mbit/s sebességű internetkapcsolattal, aminek megvalósítását Magyarország 2018-ra vállalta.

A Magyar Telekom számára azért is fontos a könnyítés, mert idén nagyszabású hálózatfejlesztésbe kezdtek. Mint azt Szabó János, a társaság gazdasági vezérigazgató-helyettese, a legutóbbi negyedéves eredmények ismertetésekor elmondta, az év végéig 400 ezer új háztartásba (összesen 2,2 millióba) juthat el a korszerű széles sávú vezetékes összeköttetés. Ehhez összesen 2500 kilométer optikai kábelt építenek ki országszerte.

A Telenor Magyarország – amely szintén üdvözli a fix szolgáltatókat érintő szektorális teher csökkentésének szándékát, már csak a hálózatsemlegesség elve miatt is – ugyanakkor felhívja a figyelmet arra, hogy fontosnak lenne a távközlést nagyságrendekkel jelentősebben terhelő távközlési adó mérséklése is. Mint alpunkhoz eljuttatott közleményükben írják: "ez a Digitális Magyarország programban megcélzott fejlesztési tervek eléréséhez is nélkülözhetetlen, hiszen azon területeken, ahol sem rövid-, sem közép-, sem pedig hosszútávon nem fenntartható a fix elérés megteremtése (főként a költségek és a fizetőképes kereslet hiánya miatt), ott a mobilinfrastruktúra lehet az egyetlen alternatíva a széles sávú internetelérés megteremtéséhez."

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.