A Magyar Telekom pénteki évi rendes közgyűlésén a részvényesek megszavazták az igazgatóság javaslatát, így a távközlési csoport tőzsdei történetében először nem fizet osztalékot.

A Magyar Telekom pénteki évi rendes közgyűlésén a részvényesek megszavazták az igazgatóság javaslatát, így a távközlési csoport tőzsdei történetében először nem fizet osztalékot.

A lépés nem éri meglepetésként a piacot: a társaság vezetősége már korábban jelezte, hogy a rendkívüli költségek miatt 40 százalék fölé kúszott a nettó eladósodottsági ráta, ezért nem javasolják osztalék fizetését a 2013-as eredmények után. A rendkívüli költségek között 31 milliárd forinttal szerepelnek az extra adók – különadó, távközlési- és közműadó –, valamint a tavalyi két frekvenciavásárlás költsége itthon és Macedóniában. Ez utóbbiak együttes összege eléri a 37 milliárd forintot.

Mérsékelten pozitív év után a Telekom

A közgyűlés döntése alapján a tavalyi nyereséget az eredménytartalékba helyezik. Tavaly még 50 forintos osztalékot kaptak a cég részvényesei, de a jobb időkben az összeg elérte a 75 forintot is. Amióta azonban a cég tőzsdén van, először fordul elő, hogy nem fizet osztalékot. A Magyar Telekom Nyrt. egyébként a magyar számviteli szabályok szerint 32,133 milliárd forint adózott eredményt ért el 2013-ban.

A nemzetközi pénzügyi szabványok (IFRS) szerinti konszolidált 2013. évi jelentést a közgyűlés 1091 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 28,855 milliárd forint adózott eredménnyel hagyta jóvá.  A csoport konszolidált árbevétele 637,5 milliárd forint volt tavaly a 2012. évi 607,1 milliárd forint után.

Az igazgatóság nevében elmondott évértékelőjében Christopher Mattheisen vezérigazgató 2013-at mérsékelten pozitív évnek nevezte. A legfontosabb piaci szegmensekben – mobil hang, vezetékes szélessáv, tévépiac – az egy évvel korábbihoz képest növelte piaci részesedését, a mobil szélessávban pedig egy százalékpont alatti csökkenést ért el.


 A vezérigazgató úgy fogalmazott, hogy a Telekom folytatja az utóbbi években tapasztalt stratégiaváltást, vagyis azt, hogy ne csak távközlési szolgáltatóként legyen ismert, hanem bevonjon egyéb szolgáltatási területeket is, mint ahogy pár éve már megtette az energiapiaccal, az informatikával vagy a digitális otthon megoldásokkal. Mindezekkel kiegészítve a porfólióját a cég a következő években is számíthat bevételei növekedésére. A gazdasági környezet ugyanakkor kihívásokkal teli marad – figyelmeztetett a vezérigazgató –, bár a hazai kereslet végre átlendülhet a tavalyi mélypontján. A beruházások is lassan trendfordulóhoz érnek, de a növekedési kilátások törékenyek maradnak.

Szinten tartott fejlesztések 2014-ben

Az idei tervekkel kapcsolatban megismételte a korábban már nyilvánosságra hozott célkitűzéseket, ami a bevételekben a tavalyi 5 százalékos növekedés után 2014-ben jó esetben szinten tartással, rossz esetben 3 százalékos csökkenéssel számol.  Az EBITDA (kamatok, adófizetés és értékcsökkenési leírás előtti) eredmény a korábbi 7,9 százalékos mínusz után idén már legfeljebb 3-6 százalékkal mérséklődik. Beruházásokra ugyanakkor a múlt évivel nagyjából megegyező, 87 milliárd forintot szán, ebbe nem tartozik bele az esetleges újabb spektrumok vásárlására fordított összeg és az éves frekvenciadíjjal kapcsolatos költség. A CAPEX-keretet a cég hálózatmodernizációra fordítja, ebből folytatja az LTE-fejlesztéseket a mobil szegmensben, a vezetékes szegmensben pedig a hagyományos PSTN technológiáról az IP-re migrálást.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.