Átfogó hálózatfejlesztés, a rendszerintegrációs és IT-piac kihívásai, valamint az energiapiaci jelenlét foglalkoztatja leginkább az utóbbi hetekben és hónapokban a Magyar Telekom döntéshozóit. Negyedévet zárt a szolgáltató.

Növekvő bevétel és EBITDA jellemezte a Magyar Telekom első negyedévét. A forgalom 3,3 százalékkal 157 milliárd forintra nőtt, a kamat, adó és amortizáció előtti eredmény pedig 4,8 százalékkal javult 42,5 milliárd forintra az előző év hasonló időszakához viszonyítva. (A Deutsche Telekom leányvállalati közül a magyarországi mellett még az osztrák tudott mindkét mutatóban pozitív számokat felmutatni.)

Most a lakossági piac teljesít jól

A negyedéves eredményeket Szabó János gazdasági vezérigazgató-helyettes értékelte, egyben beszámolt a cég aktuális fejlesztési és egyéb terveiről is.  

Szabó a főbb mutatók kapcsán elmondta: az idei első negyedévben az EBITDA javulása mögött a lakossági előfizetéses ügyfélbázis gyarapodása és az egy előfizetőre jutó átlagos havi költés (ARPU) emelkedése áll. A vezetékes hangpiac visszaesését jól ellensúlyozta a szélessávú internetben és a tévépiacon mutatkozó tartós növekedés.

A Bitport kérdésére a vezérigazgató-helyettes hozzátette: az üzleti szegmens egy része és a külföldi  leánycégek lefelé húzták a mutatókat. Az üzleti szegmens zászlóshajójának számító T-Systems egyfelől képes volt ugyan lassítani a távközlési bevételek csökkenésének az ütemét, és növelte ügyfélmegtartó képességét, de kedvezőtlenül hatott a teljesítményére, hogy az év első hónapjaiban még egyáltalán nem indult be a rendszerintegrációs és informatikai piac.

Ez utóbbinak okát abban látja a Telekom, hogy hiányoznak a piacról a nagy állami projektek, de visszafogottan költenek IT-beruházásokra a cég nagy versenypiaci ügyfelei, a pénzintézetek és a közlekedési cégek is. Éppen ezért az év hátralévő részében komoly feladat lesz ezeknek az üzleti lehetőségeknek a felkutatása.

A leányvállalat egyfelől épít az újabb uniós ciklus kapcsán elinduló központi projektekben való részvételre, másfelől a versenypiacon további ágazatok irányába is igyekszik nyitni. Szabó János mindenekelőtt az egészségügyet és az ipart említette.  Megtudtuk azt is, hogy jelenleg a T-Systems bevételeinek a 40 százaléka származik az állami megrendelésekből és 60 százalék a versenypiacról.     

Hálózatfejlesztés és energiapiaci visszavonuló

Az év egészét jellemezve Szabó János elmondta: 2015 a nagyszabású hálózati fejlesztések éve lesz. A vezetékes szegmensben az év eleje óta zajlik az a projekt, aminek a keretében az év végéig további 400 ezer háztartásba jut el a korszerű szélessávú vezetékes összeköttetés. Ez a hazai háztartások 10 százalékát jelenti, és ennek lezárultával már a magyar háztartások 50 százalékát fedi le a nagysebességű vezetékes hálózati kapcsolat.

Magyar Telekom bevételeinek alakulása szegmensenként | Create infographics

A vezérigazgató-helyettes jó döntésnek minősítette a magyarországi mobil hálózati fejlesztéseket meggyorsító hálózatmegosztó megállapodást, amit februárban kötött a Magyar Telekom és a Telenor Magyarország. Szerinte az egyezség egyik legfontosabb előnye, hogy gyorsabban lehet elvinni a i 4G/LTE  technológiát a vidéki területekre, ahol a lefedettség már eléri a 84 százalékot. A cél az, hogy az év végéig elérjék a 97 százalékos mutatót.

Szabó János kommentálta a hét másik nagy bejelentését, miszerint a Telekom megkezdi a kivonulását a hazai lakossági energiapiacról. Ezt nemcsak a rezsicsökkentés rájuk gyakorolt kedvezőtlen hatásával, hanem egyéb energiapiaci folyamatokkal is magyarázta. A társaság öt éve van jelen az energiapiacon, ahol a lakossági szegmensben való bennmaradás üzletileg fenntarthatatlan. Először a gázpiacról kíván kivonulni, és az év végéig döntenek a lakossági árampiaci jelenlétről is. Hozzátette, maga az üzleti modell  az induláskori piaci körülmények között jó döntés volt, olyannyira, hogy azóta a példájukat más külföldi távközlési szolgáltatók is követték.

Piaci hírek

Lyuk hátán lyuk a Nagy Kínai Tűzfal mögötti kormányzati weboldalak többsége

Miközben a fél világ Peking hallgatózásától retteg, a kínai rendszerek tele vannak súlyos biztonsági résekkel, melyek eredője: a trehányság.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.