A felemás szerkezetű startupnál az ígéretek szerint a nyereség hajszolása mellett egyéb szempontokat is figyelembe vesznek majd a mesterséges általános intelligencia elérését célzó úton.
Hirdetés
 

Egy jelentős szakértői kör felháborodása és az amerikai ügyészek vizsgálódása elegendőnek bizonyult ahhoz, hogy a világ legértékesebb startupja felhagyjon azzal a tavaly decemberben bemutatott tervvel, miszerint tisztán nyereségorientált működésre térne át.

Egy tegnap kiadott blogbejegyzés szerint az OpenAI úgy fejleszti tovább struktúráját, hogy a főbb irányvonalak tekintetében döntő beleszólási joga marad a cég nonprofit ágának. A "frissített tervek" alapján a profitorientált egység korlátolt felelősségű társaságból (LLC) közhasznú társasággá változik (PBC), ami garantálja, hogy a tulajdonosi érdekek mellett a kitűzött célokkal összeegyeztethető döntések szülessenek. Ezt a PBC-t a nonprofit szervezet saját részvénycsomagján keresztül tudja közvetlenül felügyelni, ám hogy ez pontosan mekkora részesedést jelent, azt nem közölte az OpenAI.

Sam Altman, a társaság vezérigazgatója a téma kapcsán a munkatársakhoz intézett levelében azt fejtegett, hogy az átalakítással három célt igyekeznek elérni. Egyrészt ösztönözni a további tőkebefektetéseket, másrészt létrehozni "a leghatékonyabb nonprofit szervezetet a történelemben", nem utolsó sorban pedig megalkotni az AGI-t, azaz az emberi vagy még magasabb szintű képességekkel bíró mesterséges általános intelligenciát.

Felemás győzelem

A hétfői bejelentés egyértelműen visszavesz a már említett, decemberben vázolt tervekből, így a beszámolók többsége a terv kritikusainak győzelmeként értékelte a fejleményeket. Ezek között a kritikusok között volt például egy sor MI-kutató is (köztük a cégnél folyó munkára korábban rálátó több egykori OpenAI-vezetővel), akik közösen aláírt nyílt levélben adtak hangot ellenérzéseiknek azzal kapcsolatban, hogy a világ fejlődését akár drasztikusan is megváltozató AGI fejlesztését egy csak a nyereséget hajszoló, etikai, erkölcsi megfontolásokra érzéketlen vállalatra bízzuk.

A nyílt levél címzettjei nem mellesleg Kalifornia és Delaware állam főügyészei voltak, akik egyébként is élénken érdeklődtek az OpenAI átalakítási tervei kapcsán, mert felmerült a gyanúja annak, hogy mindez nem egyeztethető össze a törvény betűjével. Az OpenAI hétfői bejegyzése mindenesetre köszönetet mond az ügyészeknek a "konstruktív párbeszédért", ami alapján végül a most felvázolt konstrukció mellett döntöttek.

A fejleményektől azonban nincs mindenki elragadtatva. A The Register megkeresésére Page Hedley, az OpenAI korábbi politikai és etikai tanácsadója és a nyílt levél egyik fő szervezője például azért kritizálta az új tervet, mert az nem abból nem derül ki, hogy a kereskedelmi célok jogilag alárendeltek lesznek-e az emberiség egészének előremozdítását célzó küldetésnek, illetve az sem világos, hogy az OpenAI-nál fejlesztett technológia melyik szervezet tulajdonában lesz.

Az ügy jelentős hatással lehet arra a perre is, amit az OpenAI 2015-ös megalapításában aktívan közreműködő, de később Altmannal csúnyán összekülönböző Elon Musk indított tavaly. A beadványban megfogalmazott vádak szerint a szervezet "profittermelésre koncentrál az emberiség boldogulása helyett", ami pedig ellenkezik az alapításkor deklarált elvekkel. Azóta Musk sokkal közvetlenebb módon is megpróbálta ráerőltetni akaratát az OpenAI-ra, ám a cég ezeket a kísérleteket elhárította.

Piaci hírek

Itt a HP és a Google hiperszuper 3D-s konferenciarendszere

A nagyvállalati felhasználásra szánt eszköz 25 ezer dolláros áron kerül majd forgalomba, de erre még pluszban jön a szoftver és a szolgáltatás díja.
 
A digitális támadások célpontjai ma már nem feltétlenül azok a vállalatok, amelyektől a támadók adatokat vagy pénzt akarnak szerezni. Elég, ha a támadás egyik láncszeme nem védett – az elkövetők ezen keresztül lépnek be a rendszerbe. És ez a láncszem gyakran nem is belül van.

a melléklet támogatója a One Solutions

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.