A vállalat célja egy olyan kutatási ökoszisztéma felépítése, ami felgyorsíthatná a kvantum számítástechnikai fejlesztéseket a következő évtizedben.

Az Intel Quantum Hardware igazgatója, James Clarke szerint csak jóval 2030 után számíthatunk egy kereskedelmileg is releváns kvantumrendszer megjelenésére, de vállalata most lefektetné a megvalósításra váró technológiák alapjait. Ennek során az Intel most a kutatóintézetek rendelkezésére bocsátja legújabb, 12 qubites Tunnel Falls kvantumcsipjeit, hogy előmozdítsa a kvantumszámítástechnikai fejlesztéseket, beleértve a több qubit kezelésére képes megoldásokat is. Az eszközökhöz az elsők között jut majd hozzá a Marylandi Egyetem, a Rochesteri Egyetem, a Wisconsini Egyetem és az amerikai Sandia Nemzeti Laboratóriumnak, de a gyártó célja egy nagyobb szabású kutatási ökoszisztéma felépítése lenne, amit mérföldkőnek tartana a következő évtizedre szóló tervek megvalósításában.

A tesztelésre szánt csipek az Intel oregoni K+F gyártóüzemében készülnek a vállalat hagyományos termékeihez hasonló eljárásokkal, vagyis az új irányban is a már alkalmazott CMOS-folyamatokra próbál építeni a tranzisztorok előállításához szükséges eszközök felhasználásával. A szilícium kvantumpontnak (silicon quantum dot) nevezett technológia valójában egyelektronos tranzisztorokon alapul, a tranzisztorkapuknál pedig érzékelők jelzik az elekronok spinjét mint információt hordozó egységet. A különféle struktúrákat implementáló Tunnel Falls tesztcsipek -271 Celsius-fokon működnek, ahol az Intel szerint úgy is sok hasonlóságot mutatnak a CMOS logikai folyamatokkal, hogy még sok teendőjük van a kvantumteljesítmény pontos jellemzésével.

Nem érdemes nagyon előreszaladni

Clarke szerint a Tunnel Falls teljesítménye szinte hetente növekszik, így a The Register beszámolója alapján már jövőre esedékes lehet a következő generációs csip megjelenése. Hosszabb távon az Intel teljes kvantumrendszerek szállítását tervezi, amelyek teljes egészében a vállalat technológián alapulnának, és HPC rendszerek vagy szuperszámítógépek segítségével dolgoznák fel az óriási adatmennyiséget. Bár az Intel elvileg architekturális és a gyártási oldalon is képes lehet az összes komponens felépítésére, azt a lap szerint még Clarke sem tudta megjósolni, hogy ténylegesen eladják majd ezeket a rendszereket, esetleg felhős szolgáltatásokban kínálnak majd ilyen megoldásokat, mivel a kereskedelmi szempontból is értelmezhető termékekre még jó pár évet kell várni.

Az Intel lépésről lépésre való megközelítése ebben a tekintetben szemben áll az olyan riválisok fejlesztéseivel, akik közvetlenül próbálkoznak funkcionális kvantumrendszerek létrehozásával: míg Clarke most 10-15 évre teszi az ilyen számítógépek megjelenését, addig mások akár 5 éven belül áttörést ígérnek. Az Intel legjobb esetben is 4-6 évre teszi, amíg megérkezik a több ezer qubites tartományba, és képes lesz a hibák javítására is, vagyis több ezer fizikai qubit felvételére és egy olyan algoritmus futtatására, ami már logikai qubitekkel dolgozik jelentősebb információvesztés nélkül. A kereskedelmi forgalomba szánt gépekben ehhez képest még több javításra és több millió qubitre lenne szükség, ami a fentiek alapján csak jóval 2030 után lehet majd életszerű dolog.

Piaci hírek

Teljes kudarcnak tűnik a fegyvereket kereső MI bevetése a New York-i metróban

Rengeteg hamis riasztást és nulla találatot produkált New Yorkban az a kísérleti program, amelynek során mesterséges intelligenciával próbálták kiszűrni a fegyvert hordó utasokat a város metrórendszerében.
 
Hirdetés

Rendszerek és emberek: a CIO választásai egy új magyar felmérés tükrében

"Nehéz informatikusnak lenni egy olyan cégben, ahol sok az IT-s" – jegyezte meg egy egészségügyi technológiákat fejlesztő cég informatikai vezetője, amikor megkérdeztük, milyennek látja házon belül az IT és a többi osztály közötti kommunikációt.

Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.

a melléklet támogatója a Clico Hungary

Hirdetés

Így lehet sok önálló kiberbiztonsági eszközéből egy erősebbet csinálni

A kulcsszó a platform. Ha egy cég jó platformot választ, akkor az egyes eszközök előnyei nem kioltják, hanem erősítik egymást, és még az üzemeltetés is olcsóbb lesz.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.